Jihočeši
25. červen 2022

Poslechněte si podcast: Cyklista z jižních Čech zvládl extrémní závod v Africe. Na kole tam zdolal stovky kilometrů

Ondřej Šandera jezdí dennodenně do práce z Českého Krumlova do Českých Budějovic na kole. A samozřejmě také na kole závodí. Dokonce se vydal na jeden extrémní cyklozávod do jižní Afriky.

18:44

Jihočeši

Vydává: Český rozhlas

Setkání s lidmi, kteří jsou rodem, nebo srdcem spojeni s jihočeským krajem.

Web

Před šesti dny 21:51

Díky stěhování muzejních exponátů jsem držel v ruce skoro každý sbírkový předmět, říká Jiří Prášek

Jiří Prášek, historik, ředitel Prácheňského muzea v Písku, sice pochází z Chýnova, ale jeho vlastní dědeček za první republiky v Písku pracoval. Žila tu tehdy celá jejich rodina, která se ale odtud odstěhovala. Před čtyřiceti lety, když Jiří Prášek nastupoval do Prácheňského muzea, se tak díky tomu jejich rod do města vrátil.

Před 3 týdny 20:02

Malíř Josef Zikmund maloval divadelní kulisy na obří sešívané plátno koštětem

Josef Zikmund se narodil v roce 1927 nedaleko severočeských Teplic. Neutěšená ekologická situace v jeho rodném kraji za minulého režimu ho ale nakonec donutila odejít. Malíř zakotvil v jižních Čechách a dlouhá léta před odchodem do penze maloval kulisy pro Jihočeské divadlo.

17. prosinec 2022 22:33

Budějovická kapela Bez pravidel hraje známé hity, a to napříč žánry

Lucie Strusková a Lenka Slovanová jsou profesí učitelky, ve volném čase jsou ale hudebnicemi. Hrají v několika kapelách a třeba společně s kytaristou Janem Francem tvoří skupinu budějovickou Bez pravidel.

10. prosinec 2022 18:50

Dva patrioti ze Staré Pohůrky dokázali pro záchranu památky nadchnout mnoho lidí

Pomník padlým ve světové válce byl ve vesnici Stará Pohůrka u Českých Budějovic dlouhá léta v zuboženém stavu. Pak se dali dohromady dva místní patrioti Zdeněk Hajný a David Čermák a iniciovali jeho obnovu. Nakonec se do záchrany památníku zapojila celá řada místních lidí.

26. listopad 2022 25:00

Po revoluci založila první salon se svatebními šaty v Budějovicích. Vozila je na kole a prala doma

Iva Heindlová patřila mezi výrazné osobnosti podnikatelského a živnostenského života v Českých Budějovicích. Její příběh byl v té době plný nečekaných událostí a zvratů. Po roce 1989 založila první svatební salón v krajském městě a tahle práce ji záhy přivedla třeba i do jižní Itálie.

19. listopad 2022 17:31

Dělal jsem si iluze, vzpomíná kytarista a zpěvák Pavel Jarčevský na zrod festivalu Folková růže

Kytarista a zpěvák Pavel Jarčevský je spoluzakladatelem folkové skupiny Jen tak tak a také vyhlášeného jindřichohradeckého festivalu Folková růže. Učí český jazyk a literaturu na gymnáziu, napsal desítky písní, ale také byl vrcholových sportovcem v orientačním běhu.

12. listopad 2022 19:52

Mladé důchodkyně, co rády skotačí. Ženský amatérský divadelní soubor ŽAS sbírá ocenění

ŽAS není jen označení údivu, ale také zkratka divadelního Ženského amatérského spolku. Ten má domovskou scénu v Homolích na Českobudějovicku, ale znají ho diváci z celé republiky. Členky ŽASu vystupovaly na prknech mnoha divadel, vyhrály i celostátní přehlídku Jiráskův Hronov.

5. listopad 2022 23:07

Alena Popperová přišla za války o část rodiny. Dokázala odpustit a pomáhat i německým studentům

Ve věku 90 let zemřela 3. listopadu 2022 Alena Popperová, nositelka budějovické medaile Za zásluhy. Jako dítě z židovské rodiny prožila těžké časy za druhé světové války, pak pracovala v českobudějovické nemocnici a až do pokročilého věku se věnovala osvětové práci mezi mladými lidmi. Jako vzpomínku přinášíme rozhovor, který vznikl v roce 2018 pro cyklus Jihočeši.

15. říjen 2022 20:20

Aleš Dvořák hrál hokej v sedmi zemích světa, drsné podmínky zažil v juniorské lize v Kanadě

V případě Aleše Dvořáka z Českých Budějovic nepadlo jablko daleko od stromu. Syn slavného hokejisty Miroslava Dvořáka se vydal v otcových šlépějích. Hrál hokej ve světě a dnes působí jako trenér.

1. říjen 2022 17:37

Hodně bych se styděl, kdybych provedl na silnici něco nepředloženého, usmívá se Václav Kovář

Jako malý kluk spadl do rybníka a chybělo jen velmi málo, aby se utopil. Později pak někdy slýchal, že zůstal na světě z nějakého důvodu, že ho lidé potřebují. Své poslání našel Václav Kovář jako učitel autoškoly a později krajský koordinátor Besipu, tedy oddělení ministerstva dopravy, které se snaží zajišťovat bezpečnost provozu na silnicích.