Zprávy z jižních Čech
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Čtyři tisíce jabloní pokácí zemědělci v Rábíně na Prachaticku. Už se jim nevyplatí pěstovat jablka

Na jihu Čech se zmenší plocha osázená ovocnými stromy. Kácení sice nebude tak masivní jako na Moravě nebo ve Středočeském kraji, většina jihočeských ovocnářů sady jen omladí, ale zemědělci v Rábíně na Prachaticku pokácí tisíce jabloní. Už se jim kvůli nízkým výkupním cenám nevyplatí jablka pěstovat.

02:28

Zprávy z jižních Čech

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zpravodajské bloky obsahující ty nejnovější události a zajímavosti z jihu Čech.

Web

Včera 02:37

Zámek v Jindřichově Hradci otevřel svoje brány s předstihem

Jako jediná státní památka na jihu Čech pustila návštěvníky do zámeckých prostor už o víkendu. Zavedeme vás tam i my, na stanici Český rozhlas České Budějovice.

Před dvěma dny 02:51

Zřícenina Vítkův Hrádek u Lipenské přehrady je bez správce, Přední Výtoň hledá nového provozovatele

Přes 30 tisíc turistů ročně se odtud kochá pohledem na Alpy a Lipenské jezero. Nejvýše položená česká zřícenina Vítkův Hrádek je teď ale bez správce a zahájení hlavní sezony je tak nejisté. Spolek přátel Vítkova Hrádku, který se o ni 25 let staral, dostal od Přední Výtoně výpověď z nájmu kvůli chybějícímu stavebnímu povolení na obnovu vyhlídkové plošiny. Obec vypsala výběrové řízení na nového provozovatele.

Před třemi dny 02:58

Své 102. narozeniny oslavila Marie Heinrichová, jedna z nejstarších obyvatel města Písku

Marie Heinrichová je podle svých slov zdravá jako rybička. A nechybí ji ani optimismus. Velkolepou oslavu jí připravili zaměstnanci Domova pro seniory Diakonie, kde žije.

Před třemi dny 03:04

Puklý gotický zvon Svatá Barbora z Vojslavic na Pelhřimovsku dostal zpátky svůj jasný hlas

V bavorském Nördlingenu se v továrně na svařování zvonů podařilo zachránit prasklý zvon z roku 1510, který ulil pražský zvonařský mistr Bartoloměj.

Před třemi dny 02:53

Atmosféra tropických krajin zaplnila sály Jihočeského muzea

Vzácné orchideje nebo tropické plazy mohou návštěvníci obdivovat na výstavě, na které se podíleli významní pěstitelé rostlin. Zapojila se také ZOO Hluboká nad Vltavou a Protivín. A tak mezi pestrobarevnými květy mohou návštěvníci narazit třeba na hlavu krokodýla.

Před čtyřmi dny 04:01

Loni porušila zákon na ochranu zvířat téměř stovka chovatelů. Letos už téměř padesát

Krajská veterinární správa Jihočeského kraje zaznamenala v meziročním srovnání rekordní počet týraných zvířat. Jde nejenom o psy, ale taky o hospodářská zvířata.

Před čtyřmi dny 02:29

Tisíce tun směsi denně, takové jsou parametry chystané výrobny asfaltu na okraji Českých Budějovic

Poblíž bývalé slévárny na okraji Českých Budějovic u dálnice D3 má vzniknout výrobna asfaltu. Záměrem soukromého investora se teď znovu začne zabývat Jihočeský kraj. Areál zabere více než dva hektary plochy v katastru Úsilného. Některé okolní obce mají k projektu výhrady.

Před pěti dny 01:53

Jednou z nejčastějších příčin slepoty je zelený zákal. Lékaři kladou důraz na preventivní vyšetření

Zvýšit povědomí lidí o zeleném zákalu a vnuknout jim myšlenku na preventivní vyšetření. To jsou hlavní cíle Světového týdne glaukomu. Nemocnice po celém Česku v těchto dnech nabízí bezplatné prohlídky, připojila se i ta českobudějovická.

Před pěti dny 02:27

Sportovní klub v českobudějovické čtvrti Mladé kvůli drahým energiím vypustí svou nafukovací halu

Sportovní klub v českobudějovické čtvrti Mladé na konci března vypustí svou nafukovací halu. Důvodem jsou vysoké náklady na energie. Kryté sportoviště fungovalo celoročně 17 let. Oddíl chce situaci řešit stavbou nové zastřešené a pevné haly, kterou připravuje už delší dobu. Projekt má i podporu radnice.

Před šesti dny 02:13

Peníze původně určené na nákup pomůcek a učebnic teď školy musí utratit za energie

Školy řeší problém, kde vzít peníze na drahé energie. Zvýšené náklady platí z provozního rozpočtu, který je určený mimo jiné na nákup učebnic nebo školních pomůcek. Méně peněz na investice kvůli tomu mají základní umělecké školy v Táboře i v Bechyni.