Dopolední Region
19. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Čtyři století vývoje hraček mapuje rodinná sbírka Steigerových. Část sbírky je vystavená na Hradě

Když do areálu Pražského hradu vstoupíte od Starých zámeckých schodů a půjdete dál Jiřskou ulicí, po pravé ruce minete zeď s bránou. Uzavírá nádvoří Nejvyššího purkrabství. Sídlo kastelánů a později purkrabích stálo v těchto místech prý už v době románské. Ve 14. století sloužil purkrabský dům jako dočasné obydlí příštího krále a císaře Karla IV. Dnes tu sídlí Muzeum hraček.

03:38

Dopolední Region

Vydává: Český rozhlas

Dopolední magazín o zdraví, módě, bydlení a cestování.

Web

Dnes 03:33

Český strom má šanci na titul Evropský strom roku. Hlasujte pro hrušeň z Drásova u Příbrami

Od 1. února bylo odstartováno hlasování v soutěži Evropský strom roku, ve které reprezentuje Českou republiku vůbec poprvé středočeský strom, hrušeň hnilička z Drásova u Příbrami. V soutěži je přihlášených celkem 16 stromů z celé Evropy. Pro hrušeň můžete hlasovat zde.

Včera 03:29

Oldfluencer Vašek ukazuje, že na věku nezáleží. I v důchodu se můžete naučit něco nového

Říká si Oldfluencer Vašek a natáčí krátká videa na facebook a instagram. Ukazuje na nich seniorům, jak na moderní technologie. Chytrý telefon nebo tablet se může stát vaším kamarádem, i když jste už nějaký ten pátek v důchodu.

Před dvěma dny 03:27

Víte, jak vypadá český strakatý pes? Jolana Nováková z Chotouně jich má denně na očích 12

A když říkáme Jolana Nováková, nemáme na mysli naši kolegyni, redaktorku. To je jen shoda jmen. Samozřejmě si obě Jolany lidi pletou. Jolana Nováková, o které je řeč, se stará o propagaci Regionálního muzea v Kolíně a chová české strakaté psy. V chovatelské stanici Z Akátového hájku teď pomáhá psí mámě Breptě s jedenácti štěňaty. Jolana byla donedávna předsedkyní Spolku českého strakatého psa, je jeho aktivní a nadšenou členkou.

Před pěti dny 03:25

Kateřina Červenková zasvětila ochraně přírody svůj život

Paní Kateřina Červenková je od roku 2021 předsedkyní ČSOP Vlašim. Původně pochází ze Sezimova Ústí v jižních Čechách a dnes se už v Kraji blanických rytířů cítí jako doma. V ČSOP Vlašim měla 20 let na starosti environmentální výchovu. Nyní dohlíží na Národní geopark Kraje blanických rytířů a další pobočky – Podblanické ekocentrum, paraZOO a Záchranou stanici ve Vlašimi, Dům přírody Blaníku Krasovice i Vodní dům Hulice.

Před pěti dny 07:49

TIPY NA VÍKEND: Jubilejní 150. ples Vltavanu v Praze nebo Jílovský masopust 2023

Už v pátek večer si můžete jít zaplesat s Vltavanem Praha, nejstarším profesním spolkem, sobota zase nabízí první masopustní veselí ve Středočeském kraji. Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.

Před šesti dny 02:48

Napravovatelka agresivních psů E. M. Baco: Můj Conánek je hrdina

Extrémně agresivní a zlý, navíc v zoufalém stavu. Po roce ale poslušný, hodný a oddaný pes Conan, kříženec brazilské fily a německého ovčáka. Paní Emilia Miluše Baco z něj za rok udělala úplně jiného psa.

Před týdnem 03:25

Denisa Zavoralová má na výrobě pralinek nejraději úsměv svých zákazníků

Životní příběh Denisy Zavoralové z Úval u Prahy může být pro mnohé inspirací. Vystudovala stavební fakultu a dlouhá léta pracovala v jedné z největších nadnárodních reklamních agentur. Už osm let se ale živí ruční výrobou čokoládových lanýžů a pralinek. Výrobnu si vybudovala přímo v Úvalech, kde žije, a své výrobky úspěšně prodává do kaváren a prodává přes vlastní e-shop.

Před týdnem 03:30

Kostelnice Věra Langová zná Svatou Horu od sklepa až po půdu. Střeží 3 svazky klíčů od všech dveří

Předsedkyně Matice Svatohorské Věra Langová bývá na Svaté Hoře vždy první. Kostelnici tam dělá téměř 22 let a ke každým dveřím má klíč. Připravuje svatby i pohřby, převléká sošku Panenky Marie, pečuje o květiny i kněžská roucha. Ve svatohorském betlémě má dokonce svou figurku.

Před týdnem 03:31

OBRAZEM: Soutěž o Nejkrásnější turistickou pohlednici České republiky vyhrál Ladislav Renner

Začátkem ledna byly vyhlášeny výsledky tradiční soutěže o Nejkrásnější turistické pohlednice České republiky. Pět z deseti prvních míst obsadily snímky fotografa Ladislava Rennera z České Lípy. Mezi nimi zřícenina hradu Zvířetice na Mladoboleslavsku, zlato si ze soutěže odnesl královský hrad Bezděz. Ten sice leží pár kilometrů za hranicí kraje, ale je častým cílem výletů nás, Středočechů, a tak ho bereme za svůj. Vítězná fotka Bezdězu přitom vznikla díky velké náhodě.

Před týdnem 03:29

Pro Kateřinu Daczickou se Kutná Hora stala místem jejího srdce

Baronka Kateřina Daczická pochází ze starobylého šlechtického rodu Dačických z Heslova. Jméno předků ji pojí s Kutnou Horou. Jejím hlavním cílem je pomáhat lidem, a to především na kutnohorsku. V roce 2010 proto založila Nadační fond Mikuláše Daczického z Heslova, jehož hlavní náplní je podpora dětí s uměleckým nadáním.