- Podcasty
- Mozaika

Poslechněte si podcast: Čtenářské návyky
Hodiny českého jazyka a literatury na základních a středních školách mohou být pro mnohé žáky strašákem v rozvrhu. Dá se na ně dívat i jinak? Michaela Ditrichová a Jitka Kostelníková se ve třídách jednoho pražského osmiletého gymnázia ptaly žáků, z čeho mají v hodinách češtiny obavy oni. A poté společně s učitelkou českého jazyka Jitkou Doležalovou a příslušnými odborníky na podněty gymnazistů reagovali.
Mozaika
Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.
Film o Vladimíru Suchánkovi je plastickým portrétem významného umělce i připomínkou jeho doby
Režisér Martin Suchánek dosud pokládal každý ze svých snímků za nejtěžší. Nakonec poznal, že skutečně nejtěžší je natáčet o někom tak blízkém, jako je táta. Na filmu Vladimír Suchánek – Krásná neznámá pracoval čtrnáct let a dokončil ho k malířově nedožité devadesátce.
Všechno dobře dopadne – i když my tady nebudeme. Do kin přichází esejistický film o včelách
Všechno dobře dopadne je poetické, přitom chvílemi až mrazivé filmové zamyšlení režiséra Miroslava Janka nad vztahem člověka ke včelám. Dá se čekat, že pro nás lidi nedopadá nejlépe. Což ale ani v nejmenším neubírá kinematografickým kvalitám filmu.
Klasiku na Grammy 2023 opanovala současná hudba a lidskoprávní tematika
Vítězství v klasicko-hudebních kategoriích amerických cen Grammy si v převážné většině odnesly nahrávky současné hudby a také ty, které akcentovaly boje za lidská práva nebo sociální témata. Zčásti se tak potvrdila dlouhodobá tendence oceňování obsahově hodnotných, ale hudebně ne vždy zcela obhajitelných projektů.
Bojovala proti diktatuře i ve vězeňské cele. Divadelní spolek JEDL vzdává hold Růženě Vackové
„Ženy, držte huby!“, to je název inscenace spolku Jedl, která se poprvé představí veřejnosti 7. února. Scénář Lucie Trmíkové v režii Jana Nebeského sleduje pobyt kunsthistoričky, archeoložky a univerzitní profesorky Růženy Vackové v komunistickém lágru. Svět vězeňkyně svědomí ožije na Malé scéně Švandova divadla v Praze.
Sdružení českých filmových kritiků vyhlásilo vítěze svých výročních cen. Vyhrál snímek Arvéd
Nejlepším tuzemským filmem roku 2022 byl podle českých kritiků Arvéd režiséra Vojtěcha Maška. Vítěz vzešel z hlasování padesátky členů Sdružení. Ti přitom neměli jednoduchou úlohu. Loňský rok u nás totiž na poli kinematografie patřil k těm lepším.
Hudba jako filmová postava. Do kin přichází film Juraje Lehotského nazvaný Plastic Symphony
Jeho protagonisty jsou dva nevlastní bratři, z nichž jeden má výškový handicap. Ten vyšší z rodinných důvodů nedokončil prestižní hudební akademii, ale hudbu miluje a s bratrem si přivydělávají jako pouliční muzikanti. Menší tahá smyčec, větší stlačuje struny. Náhle ale přijde neočekávaná nabídka, vyšší z bratrů odchází do velkého světa a ten vzrůstem menší si najde práci v ubytovacím zařízení pro seniory. Dramatickým situacím ale není konec.
Kniha Expati Gebriana a Lišky představuje příběhy 11 českých architektů a architektek v zahraničí
Expati. Příběhy českých architektů a architektek v zahraničí. To je název knihy, kterou sestavili autoři Adam Gebrian a Eugen Liška. Přináší portréty 11 architektů, kteří působili nebo ještě stále působí například v USA, Dánsku, Japonsku nebo Velké Británii. Mnozí z nich spolupracují s opravdovými světovými architektonickými esy jako jsou Norman Foster nebo Thomas Heatherwick.
Architektura všem? Nová expozice postrádá zastřešující kritické zhodnocení doby v souvislostech
Ve Veletržním paláci se nedávno otevřela nová expozice Architektura všem, mapující období 1956–1989. Má dvě úrovně – jednou jsou samotné stavby, druhou pak jejich zasazení do společenského kontextu doby – protože z ní architektura přímo vyvěrá, reaguje na ní a spoluvytváří ji.
Dějiny jako dialog. Publikace o české literatuře za Protektorátu kombinuje metody i typy textů
Jak dnes nahlížet na literaturu minulého století? A jak se do české spisovatelské tvorby vepsalo konkrétní období za druhé světové války? Tomu se věnuje obsáhlá publikace Dějiny české literatury v Protektorátu Čechy a Morava.
Život pod dozorem neomylného Bratra. Švandovo divadlo uvádí George Orwella
Autorita Velkého bratra je nezpochybnitelná, dohled Ideopolicie všudypřítomný. Co když ale někdo na Ministerstvu pravdy začne přemýšlet? Tvůrci nové inscenace Švandova divadla v Praze věří, že Orwellův dystopický román 1984 neztratil ani 75 let po sepsání nic ze své palčivé naléhavosti. A nemusí se týkat jen totalitních systémů…