Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 1038Před týdnem

Poslechněte si podcast: Naše zlatíčko. Jen občas ztropí scénu, popisují Černochovou v ODS

Článek Václava Dolejšího. Portrét ženy, která velí mužům. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) má pověst mimořádně pracovité a přísné šéfové. Její spolustraníci na ní oceňují i zápal a nadšení pro věc, i když podle nich občas „vybouchne“. Jaká vlastně je ministryně obrany Jana Černochová, že se dokázala rozhádat s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou? A jak vůbec dosáhla toho, že vzdělaný voják považovaný za naději české armády je frustrovaný ani ne po roce ve funkci, má toho plné zuby a podle zdrojů uvažuje o rezignaci? Devětačtyřicetiletou političku nejlépe znají její kolegové v ODS, kde je aktivní členkou už 25 let. Všichni oceňují její zápal a energii, ale zároveň připouštějí, že ne vždy je jednoduché s ní vyjít. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231534] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

05:07

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1067Dnes 06:01

Pražská burza stojí na ČEZu. Jeho stažení by mělo pro trh vážné důsledky

Článek Lukáše Voženílka. Potenciální stažení akcií energetického podniku ČEZ z pražské burzy by znamenalo velkou ránu pro tuzemský kapitálový trh, shodují se odborníci. Akcie energetického podniku ČEZ mají na pražské burze dlouholetou historii. S cennými papíry tohoto podniku se v Praze obchoduje od 15. června 1993 a titul ČEZ tvoří klíčový pilíř domácí burzy. Dokládá to jeho více než pětinová váha v rámci hlavního indexu PX, ale i denní objemy obchodování překračující stovky milionů korun. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231897] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1067Dnes 07:45

Rusové je měsíc drželi ve sklepě. Dvouletou Polinu pak rozplakalo i auto

Článek FIlipa Harzera. Jahidné na severu Ukrajiny dobře poznalo krutosti okupace. Rusové tam stovky lidí drželi ve sklepě, místní přesto zůstávají optimističtí. „Chceme, aby svět věděl, co Rusové udělali,“ vzkazují přes reportéra Seznam Zpráv. /Od našeho zvláštního zpravodaje na Ukrajině/ Má šátek na hlavě, mává a ochotně pózuje na houpačce. Dvouletá Polina má už zase důvod k radosti. Ze zážitků, které jí loni přinesla ruská invaze na Ukrajinu, se snad už otřepala s pomocí psychologů i své milující babičky Ljudmily. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231875] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1066Dnes 09:48

Ministr Blažek pranýřuje úniky ze spisů, sám je však převzal. Od kolegy z ODS

Článek Adély Jelínkové a Lukáše Valáška. Předal jsem nynějšímu ministrovi spravedlnosti utajený policejní spis brněnské bytové kauzy, přiznal Seznam Zprávám někdejší spolustraník Pavla Blažka. Ten, jak zjistila redakce, zdroj úniku utajil. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek z ODS na veřejnosti bojuje proti únikům dat z kriminálních kauz. Dokonce přišel i s tím, že by za to mohli být vedle policistů či státních zástupců stíháni i další lidé – včetně novinářů, kteří informují o korupčních podezřeních vůči politikům. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/229692] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1066Včera 05:37

Komentář: Americké rakety v Česku? Babiš to prostě nepobral

Komentář Václava Dolejšího. Nad Andrejem Babišem musí jásat celá dezinformační scéna a ruská pátá kolona. Šéf hnutí ANO jí vlastně přitakává, když absurdně naznačuje, že kdo chce obrannou smlouvu s USA, ten chce válku. Vždy, když klesne důvěra ve vládu, měla by okamžitě reagovat vysláním svého premiéra Petra Fialy (ODS) do jakékoliv debaty s opozičním lídrem Andrejem Babišem (ANO). Teď si to úspěšně vyzkoušela v nedělní Partii v TV Prima. Zklamaní voliči pětikoaličního kabinetu najednou vidí šílenou alternativu, takže načas spolknou své nejrůznější výhrady. Že je vláda bezradná, špatně komunikuje, porušuje daňové sliby, pro někoho je moc tvrdá, pro jiného zase příliš měkká. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232025] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1063Včera 08:13

Příběh česko-slovenského kapitalismu. Patrik Tkáč slaví 50 let

Článek Jiřího Zatloukala (načetla robotka Jana): Nejvýraznější tvář „rodiny J&T“, slovenský finančník Patrik Tkáč slaví v sobotu 50 let. Jeho byznysový příběh je i příběhem transformace české ekonomiky. Patrik Tkáč zbohatl v 90. letech během privatizace, kdy spolu s Ivanem Jakabovičem založili skupinu J&T a úspěšně ovládli některé privatizační fondy. Kapitál na transakce mu tehdy pomáhal obstarávat jeho otec Jozef Tkáč, který pracoval za socialismu ve Státní bance československé a po rozdělení federace řídil státní Investiční a rozvojovou banku (IRB). Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231955] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1058Včera 04:47

Pekarová a Rakušan se perou o přízeň homosexuálů. A také o Nerudovou

Článek Václava Dolejšího. Bývalou rektorku a prezidentskou kandidátku by TOP 09 i STAN chtěly na kandidátku pro evropské volby. Mezi některými řadovými členy ale takové nadšení cítit není. Lídři TOP 09 a hnutí STAN, kteří usilují o podobné liberální voliče, se pustili do souboje. Aktuálně se Markéta Pekarová Adamová a Vít Rakušan předhánějí, kdo z nich zařídí homosexuálním párům sňatky se stejnými právy, jaká dnes mají manželé. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231901] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1053Před dvěma dny 05:02

„Lepší“ ženich něco stojí. Rostoucí blahobyt v Indii podporuje placení věna

Článek Jiřího Šťastného. Jak se v Indii v průběhu desetiletí zlepšilo vzdělání a pracovní příležitosti, hlavně pro muže, zvýšil se i výskyt něčeho, co v Evropě považujeme za přežitek - věna, které do svazku přináší manželka. Placení a přijímání věna je v jižní Asii staletou tradicí, kdy rodiče nevěsty darují rodině ženicha peníze, oblečení a šperky. Přestože je tato praxe v Indii od roku 1961 oficiálně nezákonná, stále se rozmáhá a vystavuje ženy domácímu násilí, a dokonce i smrti, píše server BBC. Jeffrey Weaver z University of Southern California a Gaurav Chiplunkar z University of Virginia zkoumali více než 74 000 sňatků v Indii v letech 1930–1999, aby zjistili, jak se institut věna vyvíjel. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231761] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1062Před dvěma dny 09:34

Z lákavého příběhu o investicích malajsijského sultána v Česku je blamáž

Článek Daniela Nováka (načetla robotka Jana): Skupina IC Group vystupuje s příběhem, jak pomáhá investovat peníze rodiny sultána z Malajsie. Jediným kapitálovým zdrojem holdingu ale zatím byla jen česká investiční firma Diversity Capital. A z ní zmizelo 1,5 miliardy korun. Potkala se česká žena malajsijského sultána, rusko-tádžický byznysmen a tuzemský podvodník. Co zní jako začátek vtipu, je v kostce popis vztahů okolo neprůhledné skupiny IC Group. Ta se do Česka snaží ze zahraničí dostat kapitál neznámého původu. Zároveň ale za sebou nechala investiční firmu Diversity Capital bez peněz. Té drobní čeští investoři svěřili 1,5 miliardy korun. Co se s penězi stalo, není známo. Skupina založená rusko-tádžickým podnikatelem Hasanem Kuchakovem působí v Česku již třetím rokem. V roce 2021 o sobě dala mediálně vědět příběhem, kterak v České republice bude zhodnocovat kapitál malajsijské královské rodiny. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231882] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1061Před dvěma dny 07:37

V exekucích balancujeme na hraně ústavnosti a hazardu s veřejnými financemi

Komentář Michala Žižlavského (načetla robotka Jana): Stát v posledních letech učinil řadu kroků, které měly pomoci dlužníkům s návratem do života bez dluhů. Jak? Úlevami. Otázkou je, za jakou cenu a zda jsou úlevy odůvodněné a spravedlivé, píše v komentáři advokát Michal Žižlavský. Pojďme si na rovinu přiznat, že spravedlivé ve vztahu dlužník–věřitel rozhodně nejsou. A nezapomínejme, že významnými věřiteli jsou vedle finančních institucí také města, obce, družstva, společenství vlastníků jednotek a v neposlední řadě stát. Dle mého názoru začínají být poslední zásahy do oblasti exekucí a insolvencí opravdovým hazardem s veřejnými financemi, důvěrou lidí ve vymahatelnost práva a balancují na hraně ústavnosti. Vysvětlím proč. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231889] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1065Před dvěma dny 12:27

Pod čarou: Filmy v trezoru a zmizelé seriály. Platformy začaly čistit archivy

Rozmach streamovacích platforem s sebou před lety nesl lákavý příslib, že závěje filmů a seriálů budeme mít už vždy na dosah ruky. Teď se ale možná vracíme do časů, kdy jsme každý den bedlivě pročítali televizní program, aby nám něco neuniklo. Dnešní Pod čarou zkoumá, proč se nám začaly ztrácet filmy a seriály. V posledních týdnech se mě hned několik kamarádů zeptalo, jestli už jsem viděl oceňovaný seriál Boj o moc (Succession). Odpovídal jsem stejně jako vždy, když půlka světa propadne nejnovějšímu seriálovému hitu – neviděl, nestíhám, podívám se později. V pomyslné frontě na koukání toho mám víc než dost, a navíc nerad přizpůsobuji svůj režim vysílacímu schématu. Žijeme přece naštěstí v době, kdy seriály díky streamovacím platformám nikam neutečou, a můžeme si na ně tedy najít čas, až k tomu budeme mít klid a prostor. Při čtení aktuálních zpráv z prostředí filmového průmyslu mi ale došlo, že se tento precedent začíná velmi rychle bortit. V posledních letech totiž z Netflixu a spol. stále rychleji mizí velké množství filmů a seriálů, které občas migrují na jiné streamovací služby, ale často se prostě ztratí úplně a divákům se stanou zcela nedostupné. Na první pohled to zdánlivě nedává smysl – zdálo by se, že čím širší nabídka, tím více předplatitelů – ale za čištěním archivů stojí řada banálních ekonomických důvodů, a navíc je to v Hollywoodu historicky dlouho zažitá praxe. Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/newslettery-seznam-zprav-142756]. Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií. * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.