Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 1535Před týdnem

Poslechněte si podcast: Finančník Winkler koupil na Ukrajině síť tepláren

Článek Jiřího Zatloukala. Miliardář a filantrop Libor Winkler koupil s místními společníky síť tepláren na biomasu v Kyjevě a Kyjevské oblasti. Intenzivnější fáze války podle něho do dvou let skončí. Libor Winkler začal jezdit na Ukrajinu už dlouho před vypuknutím současného válečného konfliktu. Jeho investice do tamní energetiky jsou součástí dlouhodobého plánu, který má byznysový a společenský rozměr. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/239995] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

04:16

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1560Dnes 07:52

Soud: Ministr dopravy nezákonně připravil o místo whistleblowera

Článek napsali Lukáš Valášek, Jiří Pšenička a Adéla Jelínková. Šéf železničního dohledového úřadu upozornil, že miliardová injekce do zadlužených Českých drah je podle něho nezákonná. Ministr dopravy obratem zrušil jeho jmenování a vláda pak i úřad. Podle soudu šlo o nezákonnou odvetu. Vláda Petra Fialy má další problém s vysoce postaveným úředníkem, který oznámil podezření na nezákonný postup nadřízených.  Minulý týden vláda na návrh Pavla Blažka zrušila místo řediteli insolvenčního odboru Ministerstva spravedlnosti Janu Benýškovi den poté, co oficiálně oznámil podezření na postupy ministrova náměstka ve věci insolvenčních správců. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240412] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1556Včera 04:54

Komentář: Vláda nechápe, že přes školství nejede vlak. Vymstí se to všem

Komentář Jana Lipolda. „Představa hluboce vzdělaného Česka souvisí i se školními jídelnami. Dokonce tu možná začíná.“ 30. června 2021, po nejhorších měsících s covidem, tehdejší ministr Robert Plaga (ANO) v televizi prohlásil: „Školství neslo náklady brzdění epidemie opakovaně více, než bylo nutné.“ A proto, měl by to být „závazek pro všechny politiky, aby školství tuto oběť v následujících letech vrátili“. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240491] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1553Včera 06:57

Zrušení účtu se změnilo v past. Drahá zkušenost z bankovní aplikace

Článek Daniela Nováka. Ze zrušení účtu se může stát nástraha na peníze. A to v případě, kdy si klient banky vede spořicí účet v jiné měně než na hlavním účtu. Vzít zpátky takovou akci totiž nemusí být možné. Stejně jako domoci se náhrady kurzové ztráty. Obezřetnost při zadávání příkazů v internetovém bankovnictví není potřeba jen kvůli četným pokusům o podvody. Někdy stačí několik kliknutí a majitel účtu může kvůli své nepozornosti přijít o velkou sumu. Ve vztahu k obchodním podmínkám banky je přitom vše v pořádku. Zrušení takové transakce přitom nemusí být jednoduché. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240269] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1552Včera 06:53

Analýza: Vzorec, který platí. Premiér z ODS, krize, úsporný balíček, stávka a pád vlády

Analýza Václava Dolejšího. Václav Klaus skončil jako premiér v roce 1998, Mirek Topolánek v roce 2009 a Petr Nečas v roce 2013. Všichni byli z ODS. Jejich pádu vždy předcházely ekonomické problémy a demonstrace. Nyní je v jejich pozici Petr Fiala. Vypadá to jako železné pravidlo české politiky, které by se dokonce dalo vyjádřit i vzorečkem: premiér z ODS + ekonomická krize + úsporný balíček + stávky a demonstrace = pád vlády. Čeká takový osud i současného premiéra Petra Fialu? I on si jistě dobře uvědomuje, jak dopadli poslední tři předsedové ODS v čele vlády. Pokaždé to končilo katastrofálním pádem, nikdo nedokázal vládnout do konce čtyřletého volebního období. Václav Klaus v roce 1998, Mirek Topolánek v roce 2009 a Petr Nečas v roce 2013. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240283] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1551Včera 06:02

Z velkolepých plánů německé koalice na zelenou energii je noční můra

Článek Tomáše Perglera. Různé přístupy tří německých vládních stran k transformaci energetiky se podařilo sladit díky triku s mimorozpočtovými fondy, ústavní soudci ale manévr zakázali. Ukázalo se tím, jak je koalice nesourodá. Když současná německá vládní koalice před dvěma roky začínala, vytyčila si smělá předsevzetí. Největší pozornost tehdy upoutaly její závazky k rychlejšímu přechodu na bezemisní ekonomiku. „Naším společným posláním je drastické urychlení výstavby obnovitelných energií a odstranění všech překážek,“ stojí mimo jiné v koaliční dohodě, kterou na podzim 2021 podepsali sociální demokraté, Zelení a liberálové (FDP). Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240226] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1550Včera 03:36

Sponzoři jsou obviněni z korupce. ODS jejich dva miliony vracet nebude

Článek Jiřího Pšeničky. Dva hlavní obvinění v případu korupce a manipulací se zakázkami na Olomoucku posílali ODS finanční dary. Robert Knobloch celkově podpořil stranu částkou přes 1,5 milionu, Michal Zácha poslal více než 600 tisíc. Občanská demokratická strana v čele s premiérem Petrem Fialou nemíní vracet sponzorské dary přesahující dohromady částku dvou milionů korun, které v minulých letech poslali na její konto podnikatelé a funkcionáři z Olomoucka Robert Knobloch a Michal Zácha. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240272] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1548Před dvěma dny 07:10

Pervitin až ke dveřím. Na Telegramu bují trh s drogami, zastavit nejde

Článek Vojtěcha Kadaňky. Sehnat drogy on-line je v Česku otázka pár minut. Dostat se přitom dá i k málo dostupným a velmi nebezpečným látkám jako fentanyl. Policie internetový trh přirovnává k drakovi: „Useknete jednu hlavu a narostou mu další tři.“ „Gram ketaminu za 60 eur, fentanyl za 70. Zboží dojde v diskrétním balíčku: v obalu od mobilu nebo herní konzole. Nezachytí ho ani sken. Zásilka bude uvedená jako objednaná videohra, telefon nebo dárek,“ popisuje on-line dealer. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240333] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1548Před dvěma dny 13:17

Čeští politici vystupují v pořadech proruské sekty. Napadají média a elity

Článek Vojtěcha Gavriněva. Ukrajinské úřady označili hnutí AllatRa za mezinárodní zločineckou organizaci působící ve prospěch ruských tajných služeb. V pořadu náboženského hnutí AllatRa, známého také pod značkou Tvořivá společnost, vystupovala v minulých měsících řada českých politiků. Na začátku listopadu přitom ukrajinská policie a tajné služby provedly proti této organizaci velký zátah. Ukrajinská civilní kontrarozvědka označila hnutí doslova za „mezinárodní zločineckou organizaci, jejíž buňky jednaly ve prospěch tajných služeb Ruské federace“. Představitelům AllatRy hrozí až doživotní vězení, mimo jiné za podporu ozbrojené agrese Ruské federace proti Ukrajině. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240217] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1547Před dvěma dny 08:18

„Monstry jsou zdraví synové patriarchátu.“ Itálií otřásá vražda mladé ženy

Článek Kateřina Křovákové. Premiérka Meloniová slíbila, že vyrazí do boje proti genderově motivovaným vraždám. Šéfka italského ženského centra pro Seznam Zprávy popisuje, proč je v Itálii takový problém proti podobným případům vystupovat. Dvaadvacetiletá italská studentka Giulia Cecchettinová vyrazila 11. listopadu se svým bývalým přítelem do nákupního centra. Od toho dne ji nikdo neviděl. Obličej pohřešované dívky plnil po týden italská média. Pak zemi obletěla zpráva, že Giuliino tělo s více než dvaceti bodnými ranami našli pohozené v příkopu u jezera nedaleko slovinských hranic. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240086] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1545Před dvěma dny 06:34

Pirkovi ukradl zprávy z mobilu, řekla policie. V IKEM však ve funkci zůstává

Článek Vojtěcha Blažka a Lukáše Valáška. Ředitel informačních technologií v IKEM Petr Raška si jako jediný ze tří obviněných v kauze vydírání lékařů udržel místo. V nemocnici nyní běží audit na ochranu dat. Podle policie sehrál důležitou roli v případu, v němž policie vyšetřuje podezření na vydírání lékařů v elitní nemocnici IKEM: respektovanému kardiochirurgovi Janu Pirkovi, který podle policie byl jedním z cílů nátlaku, stáhl z mobilu citlivou zprávu. A ta pak anonymně doputovala až k ministrovi zdravotnictví. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240043] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.