Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 8417. březen 2023

Poslechněte si podcast: Glosa: Panika na Hradě. Kdo toho víc ukradl a vyžahnul?

Glosa Václava Dolejšího. My že loupíme v lánské oboře?! A oni zas mají nepořádek v mincích na hradních záchodcích a ve skladu se šnapsem! Končící garnitura prezidentské kanceláře se vzájemně obviňuje. A je to trapné. Vratislavu Mynářovi zbývají poslední hodiny ve funkci vedoucího prezidentské kanceláře. Trestně stíhaný muž si před odchodem přirozeně musel položit otázku „a co mě teď, bez ochrany prezidenta, proboha asi čeká?!“ Než si stihl odpovědět, promítl si v hlavě, co všechno na Hradě prováděl – a následně propadl naprosté panice. Jinak si nelze vysvětlit tiskovou zprávu, kterou vydal v pondělí. Muž, který deset let řídil prezidentskou kancelář, nám dva dny před koncem mandátu slavnostně oznámil, že se tam za něj kradlo a podvádělo. Dokonce podal trestní oznámení policii, aby vše prověřila. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227217] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

04:22

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1041Včera 13:45

Pod čarou: Ironie přestala být vtipná. Upřímnost víc sedí k době

Newsletter Matouše Hrdiny: Nejen na sociálních sítích je občas těžké rozlišit mezi realitou a mystifikací, a často se můžeme ztrapnit, když si upřímné sdělení spleteme s vtipem. Začíná to být nepříjemné spoustě lidí, a dnešní Pod čarou tak zkoumá, proč nejen generace Z zanevřela na ironii a nadsázku. Držet krok s vývojem internetové kultury bylo vždycky dost vyčerpávající. Čím je člověk starší, tím méně má času a motivace ke studiu aktuálních memů a digitálního humoru, a dříve či později se zákonitě ocitne „mimo mísu“. Celkový objem internetového obsahu ale roste geometrickou řadou a orientaci už tak často ztrácejí i mladí lidé, u kterých by se dalo předpokládat, že budou mít největší přehled. Digitálních subkultur je nespočet a každá má svůj specifický interní humor, který se navíc neustále proměňuje. Je tak nanejvýš pravděpodobné, že jakýkoliv pokus o vtip na sítích hrozí nepochopením a konfliktem. Nelze se proto divit, že dříve všudypřítomná ironie a nadsázka vychází z módy a na ceně nabývá upřímnost a opravdovost. Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/newslettery-seznam-zprav-142756]. Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií. * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1033Před dvěma dny 05:39

Ukrajina přežila zimu a energii už posílá do EU. Zotavovat se ale bude roky

Článek Lukáše Marka. Už v dubnu Ukrajina po půl roce zahájila export elektřiny do sousedního Moldavska, Polska a Slovenska. Tamní energetika má ale do úplného zotavení hodně daleko. Oprava škod bude stát miliardy a potrvá roky. Podle nejnovějších čísel poslala Ukrajina do zahraničí za celý duben necelých 90 tisíc megawatthodin elektřiny, přičemž 40 šlo do Moldavska, 30 do Polska a 19 na Slovensko. Tamní společnost Ukrenergo National Power Company znovuzavedení a postupné navyšování vývozu energie zdůvodňovala dostatečnými objemy výroby elektřiny, ke kterým přispěly i jarní povodně. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231222] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1039Před dvěma dny 03:13

Nepodložená spekulace, odmítá Černochová zprávy o konci šéfa ÚVN

Článek Jaroslava Gavendy. Schůzka s šéfem ÚVN Zavoralem byla plánovaná a řešil se na ní rozvoj nemocnice, uvedla ministryně. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) odmítla, že by se pokoušela zbavit ředitele Ústřední vojenské nemocnice v Praze Miroslava Zavorala. „Takzvaný odchod ředitele ÚVN je ničím nepodložená spekulace,“ uvedla ministryně. Připouští, že se nedávno se Zavoralem skutečně setkala, ale z jiných důvodů. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231562] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1035Před dvěma dny 09:09

Živnostníci jako terč mocných. Stát jim škodí svévolně a zbytečně

Analýza Petra Holuba. Data ukazují, že v Česku ubývá živnostníků, nebo chcete-li OSVČ, vždy po zvyšování odvodů nebo jiných intervencích státu. Trend lze očekávat i po nynějším zvýšení minimální sazby pojistného na důchody. „Jako živnostník končím.“ Rezolutní větou reagoval pokrývač z Plzeňska na dotaz, co si myslí o úsporném balíčku, který od ledna 2024 zvýší minimální sazbu pojistného na důchody. „Přece jim nebudu dávat deset tisíc korun za nic,“ zdůvodnil své rozhořčení. Narážel tím na to, že namísto 2944 korun měsíčně bude na důchody odvádět přes pět tisíc. Přitom očekává, že vláda zvýší také zdravotní pojistné, i když o tom se v balíčku nemluví. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231518] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1038Před dvěma dny 05:08

Naše zlatíčko. Jen občas ztropí scénu, popisují Černochovou v ODS

Článek Václava Dolejšího. Portrét ženy, která velí mužům. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) má pověst mimořádně pracovité a přísné šéfové. Její spolustraníci na ní oceňují i zápal a nadšení pro věc, i když podle nich občas „vybouchne“. Jaká vlastně je ministryně obrany Jana Černochová, že se dokázala rozhádat s náčelníkem generálního štábu Karlem Řehkou? A jak vůbec dosáhla toho, že vzdělaný voják považovaný za naději české armády je frustrovaný ani ne po roce ve funkci, má toho plné zuby a podle zdrojů uvažuje o rezignaci? Devětačtyřicetiletou političku nejlépe znají její kolegové v ODS, kde je aktivní členkou už 25 let. Všichni oceňují její zápal a energii, ale zároveň připouštějí, že ne vždy je jednoduché s ní vyjít. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231534] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1018Před třemi dny 12:02

Epidemie útoků nožem. Londýn se stal centrem kriminality

Analýza Adama Ryšánka. Jak bezpečno je v ulicích Londýna? Počet násilných trestných činů ve městě každoročně stoupá. Výrazným problémem jsou útoky nožem, za kterými zřejmě stojí hlavně zvýšená aktivita pouličních gangů. V londýnských ulicích se nyní odehrává tolik násilných trestných činů, že společnost téměř ztratila schopnost to vnímat, napsal na konci minulého měsíce pro web [https://www.telegraph.co.uk/news/2022/08/19/london-caught-crime-wave-sadiq-khan-blame/] The Telegraph londýnský konzervativní zastupitel Shaun Bailey. Ve velmi kritickém textu vinu připsal přímo labouristickému starostovi města Sadiqu Khanovi. Pod jeho vedením se podle Baileyho Metropolitní policie, policejní síla působící ve Velkém Londýně, stala nefunkční a čelí vážné ztrátě důvěry veřejnosti. Vztahu policie s veřejností jistě nepřidala ani nedávno zveřejněná zpráva [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-rasismus-sexismus-homofobie-londynska-policie-straslive-selhava-rika-zprava-228153], podle níž se zaměstnanci policie běžně setkávají se sexismem, v řadách policie se podle zprávy dokonce vyskytují rasisté a lidé s „hluboce zakořeněnou homofobií“. Komisař Metropolitní policie Mark Rowley na druhou stranu v lednu označil [https://www.theguardian.com/uk-news/2023/jan/06/met-police-chief-mark-rowley-london-fantastically-safe-homicide-rate-falls] Londýn za „fantasticky bezpečné“ město. Sbor tehdy oznámil, že v loňském roce došlo k poklesu počtu vražd. A Rowley metropoli obdařil přívlastkem místa, kde se dá „žít, pracovat a bavit se“. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231059] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1033Před třemi dny 05:13

Saúdky si polepšily. Ale v ulicích jich moc nepotkáte

Článek Milana Rokose. Jedním z témat návštěvy šéfa české diplomacie Jana Lipavského v Saúdské Arábii měla být i lidská práva. Plánovaná schůzka na saúdské Komisi pro lidská práva však na poslední chvíli padla. /Od našeho zvláštního zpravodaje v Saúdské Arábii/ Postavení žen v Saúdské Arábii se pomalu mění, to pozná návštěvník už při krátké návštěvě pouštního království. Korunní princ Muhammad bin Salmán (známý také pod zkratkou MBS) ohlásil už v roce 2017 při představování své Vize 2030 plány na vyšší zaměstnanost žen a jejich zapojení do společenského života. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231461] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1033Před třemi dny 06:16

Dostal obří kontrakt v lesích. Jen prodělávám, tvrdí miliardář

Článek Jiřího Pšeničky a Zuzany Kubátové. Podnikatel Petr Paukner má se státními lesy exkluzivní desetiletý kontrakt na dřevní zbytky, který napadla konkurence a prověřuje ho antimonopolní úřad. Paukner však tvrdí, že nebyl zvýhodněn a že zájem o klest už opadl. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže prošetřuje kontrakt za mnoho miliard, který předloni bez tendru uzavřely státní Lesy České republiky na odběr dřevních zbytků se soukromou skupinou Carbounion podnikatele Petra Pauknera. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231445] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1027Před třemi dny 10:37

Unesli autobus, nabitými zbraněmi mířili na děti. Má smysl mít je za oběti?

Článek Michala Komárka. Nepochybně byli teroristé. Navíc kriminálníci, kteří měli daleko k obrazu kladných hrdinů toužících po svobodě. Má smysl uvažovat o tom, že i oni byli oběti? Bratranci Barešové. Před 45 lety unesli školní autobus. Chtěli na Západ. Od roku 1948 do roku 1989 emigrovalo z Československa několik stovek tisíc lidí, nejvyšší odhady uvádějí 500 tisíc emigrantů, neboli přibližně 3,5 % obyvatel. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231330] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1032Před čtyřmi dny 05:02

Okamurovi narušili demonstraci proti vládě Romové. „Fašisto,“ křičeli na něj

Článek Michaely Rambouskové. Měla to být demonstrace proti vládě. Akce SPD v čele s Tomiem Okamurou se ale v Liberci poněkud zvrtla. Na demonstraci dorazili Romové, kteří ale protestovali proti svolavateli. Pískot, bučení a skandování „fašisto“. To čekalo ve středu odpoledne předsedu SPD Tomia Okamuru po příchodu na pódium v centru Liberce. Na demonstraci proti vládě Petra Fialy dorazila čtyřicetihlavá skupinka Romů, kteří přišli protestovat nikoliv proti Fialovu kabinetu, ale právě proti Okamurovi. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231454] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.