Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 81127. únor 2023

Poslechněte si podcast: Mynář si kupoval borovice: vezl mu je vůz z Hradu, školka dostala zakázku

Článek Adély Jelínkové a Lukáše Valáška. Nová ilustrace, jak Vratislav Mynář zachází s veřejným majetkem. Hradní náklaďák mu dovážel do Osvětiman borovice, doklady za dopravu na 1819 kilometrů nepředložil. Dodavatel stromů pak získal zakázku v Lánech. Kancléř a vlekař v jedné osobě Vratislav Mynář si vylepšuje před odchodem z Hradu zázemí v Osvětimanech, kde dokončuje nový dům s výhledem na svůj tamní skiareál. A opět k tomu podle zjištění Seznam Zpráv využívá svého postavení v hradní hierarchii. Reportéři už informovali, jak si z hradního mobiliáře „vypůjčil“ velký party stan a nechal si ho dovézt hradní dopravou jako provizorní přístřešek pod osvětimanskou sjezdovku. Nově se ukazuje, že loni hradní náklaďák najezdil mezi Prahou a Osvětimany dalších celkem 1819 kilometrů. To když kancléři Mynářovi „domů“ převážel náklad stromků, které mají vylepšit okolí jeho osvětimanské zázemí. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/226189] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

08:51

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1581Dnes 06:45

Stopy zatčeného gurua v Česku: Dům, kde jogínky natáčely sex přes internet

Článek Kristiny Cirokové. Den po zatčení vůdce jogínské sekty Gregoriana Bivolarua ve Francii přestaly vysílat z Česka webové kanály sex chatu, na kterém vystupovaly jogínky z jeho hnutí. Seznam Zprávy vypátraly, kde se dům nachází. Radnice u Rokycan, město s 1800 obyvateli v Plzeňském kraji. Na jeho konci vedle chatové kolonie stojí dům obehnaný zepředu betonovými zdmi. Okny dovnitř není vidět, všechny rolety jsou stažené až dolů. Je zřejmé, že jeho obyvatelé se snaží před okolím skrývat. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240993] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1576Včera 08:31

PPF rozjíždí globální byznys s luxusními jachtami v „divoké“ JAR

Článek Jiřího Zatloukala. Na jaře koupila PPF Group v Kapském městě za 2,5 miliardy korun továrnu na výrobu luxusních katamaránů Robertson & Caine. A teď uvádí na trh svoji první elektrickou loď. V přístavních docích je dopoledne rušno. Ulice je plná černošských dělníků a ti nejchudší z nich vezou vozíky železného šrotu. Na protější parcele ale hlučné stavební stroje budují průmyslovou halu. A za železniční vlečkou už parkují luxusní jachty. V tu chvíli už vidím na střeše továrny přede mnou firemní štít Robertson & Caine. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240977] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1580Včera 05:10

Za levnými dárky pořízenými online stojí strašák. Může chtít i výkupné

Článek Karolíny Štukové. Místo výhodně nakoupených vánočních dárků jen poničený šunt nebo marné očekávání balíku, který nikdy nepřijde. Před svátky číhají na zákazníky podvodníci ve falešných internetových obchodech. Zatímco se Češi pouští do internetových nákupů vánočních dárků, podvodníci čekají v pozoru. Při nákupech v podvržených online obchodech mohou uživatelé přijít o tisíce korun, cena za nerozumný nákup však může být mnohem vyšší. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241043] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1579Včera 02:40

Socialisté vyberou lídra pro Evropu. Špidla ani Petříček to nebudou

Článek Martiny Machové. Sociální demokraté o víkendu rozhodnou, kdo povede jejich kandidátku do europarlamentu. Favoritem je exministr a politický matador, který se letos vrátil do vedení strany –  Lubomír Zaorálek. Je to téměř jistota, jen se čeká, až proběhne finální hlasování. Právě s ohledem na ně nechtějí členové úzkého vedení dopředu nic komentovat. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241064] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1578Včera 04:09

Poslední pokus Rafaela Nadala vrátit se na vrchol

Článek Petra Pravdy. Rafael Nadal se chce vrátit k tenisu na turnaji v Brisbane na přelomu roku těsně před plánovanou účastí na Australian Open. Mohl by to být úžasný comeback, sám Španěl však po roce pauzy optimismus důrazně mírní. Už už to s Nadalem vypadalo hodně špatně. Že se po vážných zdravotních potížích snad nevrátí. Nejlepší antukář posledního desetiletí má však tuhý kořínek a ukazuje, že chce po boku nezničitelného Novaka Djokoviče dál bojovat s mladou generací. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241048] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1577Včera 04:42

Zprávy z bojiště: Past u Chersonu. Každý postup je pro Ukrajince přítěž

Článek Matouše Lázňovského. Ukrajinci jsou na svém předmostí na okupovaném břehu Dněpru v nejlepší možné pozici. Každý další osvobozený kilometr jim jen ještě zkomplikuje složité už tak složité zásobování. Naopak pro ruskou obranu bude situace snazší. Ruské síly už několik týdnů jednoznačně drží iniciativu v severní i východní části ukrajinské fronty. Dosáhly mírných úspěchů u Bachmutu i Avdijivky v Doněcké oblasti, jak jsme podrobněji popsali v první části aktuálního vydání zpráv z bojiště. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/241039] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1575Včera 05:17

Otec náměstka střílel zdarma ve státním lese. Prý „ocenění a malá protislužba“

Článek Jiřího Pšeničky. Lovit zdarma zvěř v lesích státu je privilegium. Vojenské lesy přesto odmítají sdělit jména lidí, kterým ho udělují. Obhajují to ochranou osobních údajů, zjištění redakce však spíše vzbuzují podezření, že za tím je něco jiného. Otec výrobního náměstka Vojenských lesů a statků Ondřeje Vybírala dostal v letech 2020, 2021 a 2022 benefit, který tento státní podnik rozhodně neposkytne každému. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240931] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1563Včera 11:56

Analýza: Potírání konkurence. O armádní zakázky se v Česku přestalo soutěžit

Analýza Jiřího Pšeničky. Stále méně vojenského materiálu se nakupuje v otevřených tendrech. Trend začal v roce 2017, za ministra Lubomíra Metnara (ANO), kdy se bez soutěže nakoupila od domácích výrobců nejdříve munice a poté i technika. Brzy to bude 15 let, co vláda Mirka Topolánka těsně před svým koncem schválila nákup čtyř španělských transportních vojenských letounů CASA za 3,5 miliardy korun. Celý kontrakt nakonec skončil v rukou policejních vyšetřovatelů, ministryně obrany Vlasta Parkanová dokonce čelila několik let trestnímu stíhání a obžalobě, než byla předloni soudem očištěna. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240605] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1574Před dvěma dny 04:16

Zákaz předjíždění na D1 ignorují stovky šoférů kamionů. Policie přitvrdí

Článek napsal Jaroslav Gavenda. Policie řeší stovky případů, kdy řidiči kamionů na dálnici D1 nedodržují zákaz předjíždění. Na nejvytíženější tuzemské dálnici totiž přibyly v listopadu nové úseky, další budou následovat. A policie bude přísnější. Je začátek týdne, krátce po poledni, a při pohledu z mostu nad dálnicí D1 na Vysočině u Humpolce není problém rychle počítat řidiče kamionů, kteří předjíždějí, i když je to nově zakázané. A to dobře viditelnými značkami. Jen během 15 minut reportér Seznam Zpráv ze zasněženého mostu zaznamenal tři takové případy. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240949] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1573Před dvěma dny 06:14

Analýza: Milionu Čechů hrozí bytová nouze. Stát spoléhá na pomoc, která stačit nebude

Analýza Karolíny Štukové. Více než milionu Čechů hrozí podle Ministerstva pro místní rozvoj bytová nouze. Stát hledá řešení v bytových fondech obcí a měst. Tempo jejich rozšiřování ale problém s nedostupným bydlením v dohledné době nezlepší. Rostoucí náklady ve spojení s omezenou nabídkou na trhu a pomalou výstavbou v posledních letech výrazně zhoršily dostupnost vlastního bydlení. A podle Property indexu poradenské společnosti Deloitte je na tom Česko v tomto směru skoro nejhůře z celé Evropy. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/240956] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.