Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 7406. únor 2023

Poslechněte si podcast: Dárců krve za poslední roky ubylo. Chybí jich 70 tisíc

Článek Magdaleny Kulasové. Český červený kříž upozorňuje, že nemocnicím chybí přibližně 70 tisíc dárců krve. Podle lékařů schází dárcovství větší společenská prestiž i pozornost. Vinu ale částečně přikládají i rostoucí oblibě plazmaferetických center.

09:59

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1076Dnes 04:30

Komentář: Nový šéf ČT porazil Dvořáka. Opravdu těžký souboj ho teprve čeká

Komentář Martina Čabana (načetla robotka Jana): Všechno, co bude chtít Jan Souček změnit, bude muset dojednat za účasti politiků. A ti budou za vstřícnost něco chtít. Volba generálního ředitele České televize skončila ve středu odpoledne ne úplně očekávaným výsledkem. Petra Dvořáka vystřídá od října Jan Souček, dosavadní ředitel ČT Brno. Ačkoli je Rada ČT poměrně rozháraný orgán zmítající se v politických turbulencích, které do něj tu a tam vynesou i hodně zvláštní osobnosti, středeční rozhodnutí o střídání se jeví jako rozumné. Je to změna, ale není to revoluce, která by klíčovou mediální institucí zásadně otřásla. Souček je dlouholetý insider, devět let stojí v čele brněnského studia, předtím tu působil jako moderátor a dramaturg. Sám svou kandidaturu zdůvodnil tím, že jeho představa o vývoji ČT se „lehce liší“ od té Dvořákovy. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232224] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1072Dnes 05:03

Zlaté cihly ze Šlachtovy razie. Byly vráceny, už je však má zase někdo jiný

Článek Radka Nohla (načetla robotka Jana): Podnikatel Luboš Pašek získal zpět část majetku, který mu zabavila policie po razii na Úřadu vlády v roce 2013. Více než čtvrt roku poté, co byl pravomocně zproštěn obžaloby, dostal zpět 26 kilogramů zlata a akcie několika firem. Před čtrnácti dny si podnikatel Luboš Pašek přišel do České národní banky pro majetek, který tu byl uložen téměř celých deset let. Vyzvedl si 26 kilogramů zlata odlitého v cihličkách, které mu v roce 2013 v jeho sejfu v Komerční bance zabavili policisté pod velením Roberta Šlachty kvůli vyšetřování kolem laboratoře Chambon. Po akci známé jako zásah na Úřadu vlády byl Luboš Pašek od začátku roku 2017 v této kauze stíhán, avšak před více než třemi měsíci ho soud pravomocně osvobodil. Tím se otevřela i cesta k navrácení zabaveného majetku. „Stát zlato uložil v České národní bance. Tam jsem si ho před čtrnácti dny vyzvedl,“ potvrdil Seznam Zprávám Luboš Pašek s tím, že co si vyzvedl, už nemá. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232168] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1071Včera 10:41

Chcete babičku v domově seniorů? Nejdřív 80 tisíc v hotovosti, říká ředitelka

Článek Jana Nováka. Dejte nejprve dar desítek tisíc korun v hotovosti, pak teprve můžete umístit příbuzného u nás, vzkazuje zájemcům ředitelka zlínského domova seniorů Hvězda. Podle odborníků je taková praxe nejen neetická, ale i nezákonná. Zlínský domov pro seniory Hvězda čelí kritice rodinných příslušníků, kteří do něj umístili své blízké. Seznam Zprávy v pondělí přinesly svědectví řady lidí, kteří popisovali nedostatečnou péči o seniory, mizernou hygienu a personální podstav. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232099] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1071Včera 06:06

Tajné služby varovaly vládu: Ruská propaganda ze Slovenska zamíří do Česka

Článek Lucie Stuchlíkové. Před novým typem dezinformací, které tajné služby nově zachytily v Česku, varoval šéf BIS Michal Koudelka. Tajné služby varovaly vládní politiky, že v příštích měsících ruská propaganda využije zdroje a postupy úspěšné na Slovensku a začne je více zaměřovat na Česko. Větší zájem ruských trollů souvisí především s plánovaným uzavřením obranné dohody mezi Českou republikou a Spojenými státy. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232133] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1059Včera 06:41

Nevidomé nutí vidět chyby. Řeší se podoba maturit pro lidi s postižením

Článek Josefa Mačího (načetla robotka Jana): Maturant Henryk Josef Tietjen upozornil Cermat a Ministerstvo školství na problémy, se kterými se při vyplňování testů musí poprat všichni zrakově postižení žáci. Úředníci s ním budou o maturitních otázkách jednat. Najděte v textu čtyři slova zapsaná s pravopisnou chybou. Běžné zadání úlohy v maturitních testech z češtiny z posledních let. Pro zrakově postiženého maturanta to spíš zní ale jako špatný vtip. Těžko najít slovo s chybou, když ho skoro nebo vůbec nevidíte. A čeština zase nedokáže pravopisné jevy zcela přenést do zvukové formy. „S paní asistentkou jsme řešili úlohu tak, že mi věty četla, aby v nich zdůraznila všechny hlásky, takže třeba – dětI bYlY doma. Mohl jsem tak poznat, že je věta správně,“ říká maturant Henryk Josef Tietjen. Jenže nejde o jedinou úlohu, se kterou mají žáci se zbytky zraku nebo nevidomí problém. A to ne kvůli jejich studijnímu výkonu, ale smyslovým limitům. Je složité například posoudit správnost věty, když nevidíte interpunkci. Stejně tak je minimálně velmi časově náročné srovnat pět částí textu podle logické návaznosti, když je zároveň nemůžete kontrolovat očima a jste odkázáni pouze na opakovaný poslech. Celý článek čtěte zde  [https://seznamzpravy.cz/clanek/231721] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1071Včera 07:30

Evropa zvýhodňuje Itálii a Španělsko. Na pravidla nikdo nehledí

Analýza Jiřího Zatloukala. Evropská centrální banka od loňského roku výrazně pomáhá zemím jižního křídla eurozóny. Pomoc budí nevoli severních zemí v čele s Německem. Konflikt mezi severními státy eurozóny v čele s Německem a jižním křídlem, kam patří Itálie, Španělsko či Řecko, nebyl vyřešen a neskončil. Jen trochu ustoupil do pozadí. Nyní se znovu vynořuje v nové podobě. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232113] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1071Včera 07:26

Muž, co sekal trávu: zaplatil oběd za 663 korun, dostal zakázku za půl milionu

Článek Vojtěcha Blažka. Nové podrobnosti o případu bývalého vysoce postaveného manažera Ředitelství silnic a dálnic Františka Sedláčka. Podle policie skrytě ovládal firmy, které s ŘSD uzavřely smlouvy za 130 milionů. V hotelu Pavilon ve středočeských Říčanech zasedli loni v únoru k obědu dva muži – první byl vedoucím jednoho z dálničních úseků na D1, ten druhý jeho bývalým šéfem. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232134] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1070Před dvěma dny 08:43

Žalobkyně: Únik informací k Blažkovi narušil objasnění korupční kauzy

Článek Adély Jelínkové a Lukáše Valáška. Policie reaguje na zjištění Seznam Zpráv, že ministr spravedlnosti utajil jméno muže, který mu podle vlastního prohlášení předal policejní spis k případu brněnské bytové kauzy. Podle žalobkyně únik narušil vyšetřování. Seznam Zprávy v pondělí upozornily, že nynější ministr spravedlnosti za ODS Pavel Blažek před policií i před Generální inspekcí bezpečnostních sborů (GIBS) utajil zdroj úniků z policejních spisů brněnské bytové kauzy. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232118] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1069Před dvěma dny 11:27

Český stát v krizi selhává. Politici nic neprosadí, to úředníci vše řídí

Analýza Václava Dolejšího. Dočkáme se místo papírových formulářů a razítek digitální revoluce? Kdy byrokracii na úřadech nahradí rychlejší a kompetentnější robot, umělá inteligence? Teprve pak se státní správa přestane hroutit. Poslední měsíce ve velkém sledujeme, že státní správa zejména v krizi a pod tlakem selhává. Třeba úřady práce nestíhají vyřizovat žádosti o příspěvek na bydlení. Nebo správa sociálního zabezpečení nezvládá včas vyměřit důchody. Žáci, rodiče a střední školy se topí v šíleném chaosu kolem přijímaček. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231674] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1069Před dvěma dny 07:35

Práce za minimální mzdy: Je za nimi finta, jinak by je nikdo nedělal

Článek Ivy Špačkové. Zedník, řidič, ale i tlumočník – práce, jež jsou velmi potřebné, a přesto je firmy nabízejí přes Úřad práce za velmi nízké mzdy. Jak je to možné, že na napjatém trhu nenabízí víc? Je to zoufalství či snaha ušetřit, míní odborníci. Trh práce je napjatý a společnosti zoufale hledají pracovníky. Na jedno volné místo připadalo podle posledních dubnových dat Úřadu práce ČR v průměru 0,9 uchazeče o zaměstnání. To znamenalo, že firmy poptávaly 284 530 volných pracovních míst, ale práci hledalo přes úřad jen 261 683 uchazečů. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232008] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.