Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 61613. prosinec 2022

Poslechněte si podcast: Severokorejci kupují rolexky a hrají Angry Birds. Kim prahne po dolarech

Článek Daniely Kučerové. Kim Čong-unovi se nepodařilo dostát slibu, že si Severokorejci už „nebudou muset utahovat opasky“. Režim se tak snaží z lidí vytáhnout dolary prodejem západního zboží, aby mohl financovat další „rozvoj“.

09:23

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1066Dnes 05:19

Komentář: Americké rakety v Česku? Babiš to prostě nepobral

Komentář Václava Dolejšího. Nad Andrejem Babišem musí jásat celá dezinformační scéna a ruská pátá kolona. Šéf hnutí ANO jí vlastně přitakává, když absurdně naznačuje, že kdo chce obrannou smlouvu s USA, ten chce válku. Vždy, když klesne důvěra ve vládu, měla by okamžitě reagovat vysláním svého premiéra Petra Fialy (ODS) do jakékoliv debaty s opozičním lídrem Andrejem Babišem (ANO). Teď si to úspěšně vyzkoušela v nedělní Partii v TV Prima. Zklamaní voliči pětikoaličního kabinetu najednou vidí šílenou alternativu, takže načas spolknou své nejrůznější výhrady. Že je vláda bezradná, špatně komunikuje, porušuje daňové sliby, pro někoho je moc tvrdá, pro jiného zase příliš měkká. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/232025] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1063Dnes 07:55

Příběh česko-slovenského kapitalismu. Patrik Tkáč slaví 50 let

Článek Jiřího Zatloukala (načetla robotka Jana): Nejvýraznější tvář „rodiny J&T“, slovenský finančník Patrik Tkáč slaví v sobotu 50 let. Jeho byznysový příběh je i příběhem transformace české ekonomiky. Patrik Tkáč zbohatl v 90. letech během privatizace, kdy spolu s Ivanem Jakabovičem založili skupinu J&T a úspěšně ovládli některé privatizační fondy. Kapitál na transakce mu tehdy pomáhal obstarávat jeho otec Jozef Tkáč, který pracoval za socialismu ve Státní bance československé a po rozdělení federace řídil státní Investiční a rozvojovou banku (IRB). Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231955] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1058Dnes 04:29

Pekarová a Rakušan se perou o přízeň homosexuálů. A také o Nerudovou

Článek Václava Dolejšího. Bývalou rektorku a prezidentskou kandidátku by TOP 09 i STAN chtěly na kandidátku pro evropské volby. Mezi některými řadovými členy ale takové nadšení cítit není. Lídři TOP 09 a hnutí STAN, kteří usilují o podobné liberální voliče, se pustili do souboje. Aktuálně se Markéta Pekarová Adamová a Vít Rakušan předhánějí, kdo z nich zařídí homosexuálním párům sňatky se stejnými právy, jaká dnes mají manželé. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231901] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1053Včera 04:44

„Lepší“ ženich něco stojí. Rostoucí blahobyt v Indii podporuje placení věna

Článek Jiřího Šťastného. Jak se v Indii v průběhu desetiletí zlepšilo vzdělání a pracovní příležitosti, hlavně pro muže, zvýšil se i výskyt něčeho, co v Evropě považujeme za přežitek - věna, které do svazku přináší manželka. Placení a přijímání věna je v jižní Asii staletou tradicí, kdy rodiče nevěsty darují rodině ženicha peníze, oblečení a šperky. Přestože je tato praxe v Indii od roku 1961 oficiálně nezákonná, stále se rozmáhá a vystavuje ženy domácímu násilí, a dokonce i smrti, píše server BBC. Jeffrey Weaver z University of Southern California a Gaurav Chiplunkar z University of Virginia zkoumali více než 74 000 sňatků v Indii v letech 1930–1999, aby zjistili, jak se institut věna vyvíjel. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231761] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1062Včera 09:16

Z lákavého příběhu o investicích malajsijského sultána v Česku je blamáž

Článek Daniela Nováka (načetla robotka Jana): Skupina IC Group vystupuje s příběhem, jak pomáhá investovat peníze rodiny sultána z Malajsie. Jediným kapitálovým zdrojem holdingu ale zatím byla jen česká investiční firma Diversity Capital. A z ní zmizelo 1,5 miliardy korun. Potkala se česká žena malajsijského sultána, rusko-tádžický byznysmen a tuzemský podvodník. Co zní jako začátek vtipu, je v kostce popis vztahů okolo neprůhledné skupiny IC Group. Ta se do Česka snaží ze zahraničí dostat kapitál neznámého původu. Zároveň ale za sebou nechala investiční firmu Diversity Capital bez peněz. Té drobní čeští investoři svěřili 1,5 miliardy korun. Co se s penězi stalo, není známo. Skupina založená rusko-tádžickým podnikatelem Hasanem Kuchakovem působí v Česku již třetím rokem. V roce 2021 o sobě dala mediálně vědět příběhem, kterak v České republice bude zhodnocovat kapitál malajsijské královské rodiny. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231882] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1061Včera 07:19

V exekucích balancujeme na hraně ústavnosti a hazardu s veřejnými financemi

Komentář Michala Žižlavského (načetla robotka Jana): Stát v posledních letech učinil řadu kroků, které měly pomoci dlužníkům s návratem do života bez dluhů. Jak? Úlevami. Otázkou je, za jakou cenu a zda jsou úlevy odůvodněné a spravedlivé, píše v komentáři advokát Michal Žižlavský. Pojďme si na rovinu přiznat, že spravedlivé ve vztahu dlužník–věřitel rozhodně nejsou. A nezapomínejme, že významnými věřiteli jsou vedle finančních institucí také města, obce, družstva, společenství vlastníků jednotek a v neposlední řadě stát. Dle mého názoru začínají být poslední zásahy do oblasti exekucí a insolvencí opravdovým hazardem s veřejnými financemi, důvěrou lidí ve vymahatelnost práva a balancují na hraně ústavnosti. Vysvětlím proč. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231889] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1065Včera 12:09

Pod čarou: Filmy v trezoru a zmizelé seriály. Platformy začaly čistit archivy

Rozmach streamovacích platforem s sebou před lety nesl lákavý příslib, že závěje filmů a seriálů budeme mít už vždy na dosah ruky. Teď se ale možná vracíme do časů, kdy jsme každý den bedlivě pročítali televizní program, aby nám něco neuniklo. Dnešní Pod čarou zkoumá, proč se nám začaly ztrácet filmy a seriály. V posledních týdnech se mě hned několik kamarádů zeptalo, jestli už jsem viděl oceňovaný seriál Boj o moc (Succession). Odpovídal jsem stejně jako vždy, když půlka světa propadne nejnovějšímu seriálovému hitu – neviděl, nestíhám, podívám se později. V pomyslné frontě na koukání toho mám víc než dost, a navíc nerad přizpůsobuji svůj režim vysílacímu schématu. Žijeme přece naštěstí v době, kdy seriály díky streamovacím platformám nikam neutečou, a můžeme si na ně tedy najít čas, až k tomu budeme mít klid a prostor. Při čtení aktuálních zpráv z prostředí filmového průmyslu mi ale došlo, že se tento precedent začíná velmi rychle bortit. V posledních letech totiž z Netflixu a spol. stále rychleji mizí velké množství filmů a seriálů, které občas migrují na jiné streamovací služby, ale často se prostě ztratí úplně a divákům se stanou zcela nedostupné. Na první pohled to zdánlivě nedává smysl – zdálo by se, že čím širší nabídka, tím více předplatitelů – ale za čištěním archivů stojí řada banálních ekonomických důvodů, a navíc je to v Hollywoodu historicky dlouho zažitá praxe. Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/newslettery-seznam-zprav-142756]. Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií. * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1060Včera 05:36

Ukrajinské děti do Ruska unášejí i pro peníze. Platí ruské úřady

Článek Anny Hrdinové (přečetla robotka Jana): Od začátku ruské invaze na Ukrajinu bylo z napadené země uneseno asi 16 tisíc dětí, tvrdí Kyjev. Podle deníku The Guardian motivovaly řadu lidí k únosu ukrajinských dětí peníze nabízené ruskými úřady. Patnáctiletá Alina si minulý podzim vzala doma rodný list a rozhodla se, že dobrovolně odjede do Ruska. Několik měsíců ji k tomu přemlouvala matka její kamarádky Yvgenia, která dívce vštěpovala proruský narativ a varovala ji před domnělým nebezpečím, které jí mělo po osvobození Chersonu hrozit ze strany ukrajinské armády. Útěk na ruské území tak mladá dívka vnímala jako záchranu. Po překročení hranic se ovšem ukázalo, že dívka znamená pro Yvgenii možnost, jak získat od ruských úřadů peníze i lepší byt. „Měla jsem hrozný strach,“ řekla Alina. „Když jsem byla na Ukrajině, byla Yvgenia tak přátelská, ale podvedla mě. Když zjistila, že mluvím s matkou, rozzlobila se a uhodila mě. Byla posedlá penězi a tím, co by mohla dostat od úřadů za to, že se o mě postará,“ vzpomíná [https://www.theguardian.com/world/2023/may/29/i-was-so-scared-the-ukrainian-children-taken-to-russia-for-financial-gain] pro deník The Guardian Alina. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231727] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1058Před dvěma dny 05:55

Zemanův švagr měl ve státní firmě až 56 tisíc. Rakušan chce vědět za co

Článek Vojtěcha Blažka. Švagr Miloše Zemana pracoval pro státní agenturu NAKIT. Co přesně tam Petr Bednarčík za desítky tisíc měsíčně dělal, nejde zjistit. Informace agentura už několik měsíců tají, ignoruje i žádosti podle informačního zákona. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se rozhodl vyjasnit působení švagra bývalého prezidenta Miloše Zemana v Národní agentuře pro komunikační a informační technologie. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231759] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1058Před dvěma dny 15:24

Politici jsou mimo. Uhlí v Česku skončí výrazně dřív, spasit nás mají Němci

Analýza Zuzany Kubátové. Česká uhelná energetika skončí zřejmě dřív, než v roce 2033, jak předpokládá vláda. Uhelným elektrárnám hrozí ztráty už za dva roky, začnou zavírat. Česku pomůže jen dovoz elektřiny, nové zdroje nestihneme postavit. Vláda Petra Fialy slíbila, že udělá vše pro to, aby Česko mohlo skončit s uhlím pro výrobu elektřiny a tepla v roce 2033. „Uhelné elektrárny budou odstavovány pod podmínkou zajištění dostatečných záložních kapacit,“ ujišťuje pětikoalice ve vládním programovém prohlášení. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/231918] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.