Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 58124. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Komentář: Ukrajinská válka už má vítěze. Tureckého sultána

Komentář Pavla Novotného. Mocenský cynik s nezdolnou touhou po moci by měl Moskvě poděkovat. Protože to byla právě její invaze, která ho vrátila na globální výsluní.

05:51

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 725Dnes 08:55

Záchrana světa a rentgenové oči. Klinika šíří materiály proruské sekty

Článek Vojtěcha Gavriněva. Chodí tam lidé se závažnými zdravotními problémy, často jsou psychicky na dně. A oni je tímto způsobem oslovují, říká návštěvnice centra, které vyšetřuje rakovinu prsu.

Epizoda 717Dnes 06:17

Stát chce přimět Ukrajince k očkování, u Čechů zájem o vakcíny padá

Článek Daniely Přádové. Česko se nově snaží zvýšit proočkovanost mezi ukrajinskými uprchlíky. Dezinformace o vakcínách jsou mezi nimi ale mnohdy ještě silněji rozšířené než mezi Čechy. Některé z falešných zpráv dávají válku za vinu právě očkování.

Epizoda 725Dnes 12:17

Vliv vagnerovců v Africe roste. Motivací je i válka na Ukrajině

Článek napsala Natálie Sousa. Zlato, diamanty, vodka, cukr – výběr surovin, které Prigožinova skupina generuje nebo prodává v Africe, a získává tak finance mimo jiné i na akce na ukrajinské frontě. Vliv vagnerovců tak na kontinentu dále roste.

Epizoda 725Dnes 07:41

Tchaj-wan místo Číny a dobré jméno jinde. Pavel může pomoct byznysu i jako voják

Článek Terezy Šídlové. Nově zvolený prezident Petr Pavel na Hrad přinese jako bývalý voják hlavně bezpečnostní know-how. Na jeho podporu ale čeká i český byznys. Ekonomická diplomacie je tradičně jedním z klíčových úkolů nové hlavy státu.

Epizoda 725Včera 09:39

Zprávy z bojiště: K pádu Bachmutu už nechybí mnoho

Článek Matouše Lázňovského. Ruské síly dále rozvíjejí útok jihozápadně od Bachmutu, aby odřízly město od zásobování. Na jihu pak zahájily novou ofenzivu, zřejmě s cílem vyhnat ukrajinské dělostřelectvo z dostřelu důležité železnice.

Epizoda 724Včera 05:14

Komentář: Volební bubáci aneb Proč strašení válkou nevyšlo

Komentář Nikoly Hořejše, psychologa a analytika projektu České zájmy v EU. Jak dopadlo strašení ve volbách? Podle dat moc nezabralo, i když se Češi bojí mnoha věcí víc než obvykle.

Epizoda 718Včera 04:51

Brexitová blamáž. Britové místo zboží kontrolují jen mazlíčky urpchlíků

Článek Vlasty Macháčové. Když Spojené království odcházelo z EU, vybudovalo na svých hranicích kontrolní stanoviště pro import evropského zboží. Kontroly ale nikdy ani nezačaly a většina těchto zařízení tak zůstává opuštěná.

Epizoda 723Před dvěma dny 14:28

Pod čarou: Neodsuzujme žvanění politiků. Jazyk za nic nemůže

Newsletter Matouše Hrdiny: Při rozborech předvolebních debat věnovala veřejnost i odborníci spoustu pozornosti tomu, jakým jazykem kandidáti mluvili. A ať už volby vyhraje kdokoliv, zase se dočkáme spousty komentářů, jak vyjadřování nového prezidenta přispělo k jeho vítězství, a zda to bylo čestně či naopak proti jakýmsi pravidlům „slušné komunikace“.

Epizoda 722Před třemi dny 05:33

Penzijko funguje, fondy vydělávají. To jen ekonom Münich nepochopil třetí pilíř

Komentář Aleše Poklopa. Penzijní spoření funguje a fondy vydělávají i přes několik slabších let, píše v komentáři šéf asociace penzijních fondů Aleš Poklop. Polemizuje s kritikou ekonoma Münicha, jenž se obul do výnosnosti fondů i poplatků, jež si účtují

Epizoda 719Před třemi dny 04:46

Josef Klíma: Vezměte si dovolenou, soudci…

Komentář Josefa Klímy. Vezměte si dovolenou, soudci… protože až do března za vás bude soudit pan prezident.