Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 56821. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Případ z největší vojenské posádky. Správce je obžalován z machinací

Článek Vojtěcha Blažka. V kasárnách ve Vyškově rozhodovaly podle obžaloby o stavebních zakázkách úplatky. Obžalováni jsou čtyři lidé.

05:34

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 740Dnes 09:41

Dárců krve za poslední roky ubylo. Chybí jich 70 tisíc

Článek Magdaleny Kulasové. Český červený kříž upozorňuje, že nemocnicím chybí přibližně 70 tisíc dárců krve. Podle lékařů schází dárcovství větší společenská prestiž i pozornost. Vinu ale částečně přikládají i rostoucí oblibě plazmaferetických center.

Epizoda 748Dnes 06:08

„Prorok“ Budanov měl nahradit Reznikova. Rošáda v Kyjevě se ale odkládá

Článek Filipa Harzera. V neděli to vypadalo, že v Kyjevě odehraje blesková výměna ministra obrany. Jedna z hlavních tváří boje proti Rusům však nakonec zůstává. Alespoň zatím; brzy ji může vystřídat muž, který ruskou invazi předvídal na hodinu přesně.

Epizoda 721Dnes 08:39

Systém sociální péče často opomíjí lidi s autismem. Změna je v nedohlednu

Článek Kateřiny Němcové. Nedostatek financí a malá podpora státu. Systém sociálních služeb podle odborníků a občanských iniciativ v podstatě nemyslí na jednu z nejohroženějších skupin – na lidi s těžkou poruchou autistického spektra.

Epizoda 734Dnes 10:45

Vědecká spolupráce Číny a Česka stoupá. Bezpečnostní hrozba, varují odborníci

Článek Barbory Novotné. Zapojení Číny do českých výzkumů znamená bezpečnostní riziko, asijská velmoc může vědu zneužít pro zlepšení armády, varuje BIS. Přesto spolupráce v posledních letech roste a vědci riziko mnohdy nevnímají, ukazuje nová studie.

Epizoda 745Dnes 08:33

Cenu plynu už Rusko neurčuje. V rukou ji drží Čína

Článek Sofie Krýžové. Klíčovým faktorem v tvorbě ceny elektřiny bude i letos plyn. Rusko už však nad jeho cenou v Evropě ztratilo kontrolu. Rozhodovat o ní bude množství LNG terminálů a druhá největší ekonomika světa.

Epizoda 746Dnes 06:23

Takhle přibraly české děti. Lékaři varují před nedozírnými dopady

Článek Daniely Přádové. Data o nárůstu nadváhy a obezity u dětí jsou podle odborníků alarmující a vyžadují razantní zásah. S problémy se podle posledních údajů potýká už víc než čtvrtina dětí. Většina se jich nezbaví ani v dospělosti.

Epizoda 643Dnes 07:54

Ředitel drah koupil porsche. Platil šéf firmy, která vyhrála zakázku

Článek Vojtěcha Blažka. Seznam Zprávy dopsaly případ bývalého generálního ředitele Českých drah Miroslava Kupce z roku 2019. Vyšetřovala ho policie, ale skončilo to bez obvinění. Policistům se nepodařilo prokázat podezření, že šlo o úplatek.

Epizoda 744Dnes 13:15

Bída začala odsunem Němců. Sudety zachrání jen zvýhodnění proti jiným krajům

Analýzu napsala Martina Machová. Výsledky prezidentských voleb opět nasměrovaly zájem politiků na bývalé Sudety. Podobně tomu bylo v minulosti vždy, ovšem nikdy se nic zásadního nestalo. Zůstalo jen u analýz a slibů. Teď už pomůže jen dotační zvýhodnění. Ta situace se opakuje po každých celostátních volbách. Severozápadní Čechy a Ostravsko se na volebních mapách zbarví odlišně než většina republiky, při současných prezidentských volbách dokonce zůstaly osamoceny zcela. Následují grafy, na kterých se volební preference kryjí s počty exekucí, mírou chudoby, nízkým vzděláním a frustrací. Vše doprovází varovné hlasy a sliby, že teď se na strukturálně postižené regiony, jak se pásmům na severozápadě Čech a severu Moravy říká, politické špičky zaměří a pokusí se život tamních obyvatel zlepšit. Nejinak je tomu nyní. Nově zvolený prezident Petr Pavel se chystá ještě před inaugurací navštívit Karlovarský kraj, ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) se s ním chystá o možnostech pomoci chudým regionům promluvit na první společné schůzce. Vládní politici říkají, že regiony budou v příštím období jejich „top prioritou“. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/224957] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 737Včera 07:24

Jak odstartuje inaugurace: O půlnoci nastoupí na nádvoří Hradní stráž

Článek Jaroslava Gavendy. Jak vypadají přípravy a jak proběhne samotná inaugurace nově zvoleného prezidenta Petra Pavla, popsal Seznam Zprávám bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt.

Epizoda 738Včera 06:57

Pomáhala v Bachmutu. „Platný je každý, kdo dokáže zacpat díru od šrapnelu“

Článek Jana Nováka. Dopoledne šla na poslední zkoušku ve škole, odpoledne už odjížděla na východ Ukrajiny, teď pomáhá v nemocnici v Bachmutu. Češka na frontové linii.