Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 51523. říjen 2022

Poslechněte si podcast: Milion za konec Hřiba mi nabídl na hospodském lístku, řekl politik u soudu

Článek Vojtěcha Gavriněva. Soud začal ve čtvrtek projednávat korupční kauzu podnikatele Petra Bauera. Podle obžaloby v březnu 2020 nabídl dvěma politikům TOP 09 úplatek. Klíčový svědek tvrdí, že za ním Bauera poslal Jiří Fremr, asistent Jiřího Pospíšila.

08:16

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 743Dnes 08:22

Válka posouvá mocenský střed Evropy směrem na východ

Článek Filipa Harzera. Válka, kterou Rusko rozpoutalo v Evropě, narušila podle západních analytiků tradiční pohled na to, kdo kontinentu dominuje. Střed a východ Evropy však podle expertů oslovených redakcí Seznam Zprávy novou sílu naplno nevyužily.

Epizoda 756Dnes 07:35

Mynář si na sjezdovku „půjčil“ stan z Hradu. Vrátil ho, když se na to přišlo

Článek Adély Jelínkové a Lukáše Valáška. Vratislav Mynář využil své dvojrole. Jako vlekař potřeboval na sjezdovku v Osvětimanech party stan. Jako kancléř prezidenta si ho tam nechal dovézt z hradního skladu.

Epizoda 749Včera 08:07

Skokové zdražení benzinu a nafty nehrozí. Dokud teče Družba

Článek Eduarda Klímy. Od neděle platí zákaz dovozu ruských ropných produktů včetně nafty a leteckého paliva do Evropské unie. Nedostatku ani prudkého růstu cen se však zatím bát nemusíme, míní experti.

Epizoda 752Včera 06:07

„Dnes zavřeno.“ Babiše v poslanecké kanceláři měsíce neviděli

Článek Michaely Rambouskové, Petra Juny a Barbory Novotné. Ve středu by se měl Andrej Babiš rozhodnout, jestli bude dál poslancem a nebo svůj mandát složí. Seznam Zprávy zmapovaly jeho poslanecké aktivity během skoro půl druhého roku trvajícího mandátu.

Epizoda 747Včera 09:34

Generál čeká brzy válku Číny s USA. Předčasné strašení se nemusí vyplatit

Článek Daniely Kučerové. Americký čtyřhvězdičkový generál znepokojil svět. „Instinkt“ mu totiž řekl, že do dvou let vypukne čínsko-americká válka. Jiní odborníci však předčasné strašení válkou odsuzují a upozorňují na sebenaplňující se proroctví.

Epizoda 751Včera 05:24

Místo příkazů hra o odměny. Vzniká národní plán boje s dětskou obezitou

Článek Daniely Přádové. Odborníci rýsují celonárodní projekt zaměřený proti dětské obezitě. Opírat se má o moderní technologie a cílit až na 80 tisíc dětí s nadváhou. Situace je podle lékařů urgentní a vyžaduje okamžitou akci.

Epizoda 740Před dvěma dny 09:41

Dárců krve za poslední roky ubylo. Chybí jich 70 tisíc

Článek Magdaleny Kulasové. Český červený kříž upozorňuje, že nemocnicím chybí přibližně 70 tisíc dárců krve. Podle lékařů schází dárcovství větší společenská prestiž i pozornost. Vinu ale částečně přikládají i rostoucí oblibě plazmaferetických center.

Epizoda 748Před dvěma dny 06:08

„Prorok“ Budanov měl nahradit Reznikova. Rošáda v Kyjevě se ale odkládá

Článek Filipa Harzera. V neděli to vypadalo, že v Kyjevě odehraje blesková výměna ministra obrany. Jedna z hlavních tváří boje proti Rusům však nakonec zůstává. Alespoň zatím; brzy ji může vystřídat muž, který ruskou invazi předvídal na hodinu přesně.

Epizoda 721Před dvěma dny 08:39

Systém sociální péče často opomíjí lidi s autismem. Změna je v nedohlednu

Článek Kateřiny Němcové. Nedostatek financí a malá podpora státu. Systém sociálních služeb podle odborníků a občanských iniciativ v podstatě nemyslí na jednu z nejohroženějších skupin – na lidi s těžkou poruchou autistického spektra.

Epizoda 734Před dvěma dny 10:45

Vědecká spolupráce Číny a Česka stoupá. Bezpečnostní hrozba, varují odborníci

Článek Barbory Novotné. Zapojení Číny do českých výzkumů znamená bezpečnostní riziko, asijská velmoc může vědu zneužít pro zlepšení armády, varuje BIS. Přesto spolupráce v posledních letech roste a vědci riziko mnohdy nevnímají, ukazuje nová studie.