Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 32221. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Když se na fotbal chodilo jako do opery. Kniha zkoumá staré fanouškovství

Článek Petra Vidomuse: I sportovní historik může být brilantní vypravěč, ukazuje Martin Pelc v knize Na football!. Fotbalové fanoušky první republiky v ní nijak neidealizuje, současně má velké pochopení pro jejich vášeň.

09:10

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 724Dnes 05:14

Komentář: Volební bubáci aneb Proč strašení válkou nevyšlo

Komentář Nikoly Hořejše, psychologa a analytika projektu České zájmy v EU. Jak dopadlo strašení ve volbách? Podle dat moc nezabralo, i když se Češi bojí mnoha věcí víc než obvykle.

Epizoda 718Dnes 04:51

Brexitová blamáž. Britové místo zboží kontrolují jen mazlíčky urpchlíků

Článek Vlasty Macháčové. Když Spojené království odcházelo z EU, vybudovalo na svých hranicích kontrolní stanoviště pro import evropského zboží. Kontroly ale nikdy ani nezačaly a většina těchto zařízení tak zůstává opuštěná.

Epizoda 723Včera 14:28

Pod čarou: Neodsuzujme žvanění politiků. Jazyk za nic nemůže

Newsletter Matouše Hrdiny: Při rozborech předvolebních debat věnovala veřejnost i odborníci spoustu pozornosti tomu, jakým jazykem kandidáti mluvili. A ať už volby vyhraje kdokoliv, zase se dočkáme spousty komentářů, jak vyjadřování nového prezidenta přispělo k jeho vítězství, a zda to bylo čestně či naopak proti jakýmsi pravidlům „slušné komunikace“.

Epizoda 722Před dvěma dny 05:33

Penzijko funguje, fondy vydělávají. To jen ekonom Münich nepochopil třetí pilíř

Komentář Aleše Poklopa. Penzijní spoření funguje a fondy vydělávají i přes několik slabších let, píše v komentáři šéf asociace penzijních fondů Aleš Poklop. Polemizuje s kritikou ekonoma Münicha, jenž se obul do výnosnosti fondů i poplatků, jež si účtují

Epizoda 719Před dvěma dny 04:46

Josef Klíma: Vezměte si dovolenou, soudci…

Komentář Josefa Klímy. Vezměte si dovolenou, soudci… protože až do března za vás bude soudit pan prezident.

Epizoda 711Před dvěma dny 06:12

Předčí Google Apple? Po ztracených klíčích by mohly slídit tři miliardy mobilů

Článek Pavla Kasíka. Ztracené klíče nebo peněženka se mohou stát minulostí. Google zřejmě pracuje na vlastní obdobě lokalizačního přívěsku Apple AirTag. Systém Android může využít své početní převahy. Tyto „čipy“ lze ale snadno zneužít ke šmírování.

Epizoda 717Před dvěma dny 09:19

Nahradit ruský plyn se zatím nepodařilo. Ale díky LNG k tomu Evropa spěje

Článek Sofie Krýžové. Kapacita evropských LNG terminálů zatím nedosahuje takového objemu, jaký by mohl nahradit ruský plyn. Kontinent však loni navýšil import i skladovací kapacity zkapalněného zemního plynu jako nikdy předtím. A pokračuje v tom dál.

Epizoda 717Před dvěma dny 13:02

Srbská hra na obě strany. Západ musí Balkán hlídat, jinak má válku za dveřmi

Analýza Terezy Ulrychové. Lavírování Aleksandara Vučiće mezi EU a Ruskem by se mohlo blížit ke konci. Přesto se Západ musí mít na pozoru. Pokud by se mezinárodní síly z Balkánu stáhly, nikdo nezaručí, že tam nevypukne válka.

Epizoda 717Před dvěma dny 06:38

Zemana bude vyslýchat BIS. Zjišťuje, kdo mu vyzradil odposlechy Nejedlého

Článek Lukáše Valáška a Adély Jelínkové. Inspekce kontrarozvědky pátrá po tom, kdo Miloši Zemanovi vynesl informaci, že BIS odposlouchávala poradce prezidenta Martina Nejedlého. Ten má dlouhodobě blízké vazby na Rusko.

Epizoda 716Před třemi dny 05:07

Zajistil by nápad Andreje Babiše na zestátnění ČEZ levnou elektřinu? Ne

Komentář Radima Dohnala, občanského akcionáře ČEZ. Jedním z nápadů, jak zajistit levnější elektřinu pro domácnosti a průmysl v ČR je myšlenka Andreje Babiše zestátnit ČEZ. Pojďme si projít v čem je tento nápad neefektivní, nereálný a pozdní.