Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 25521. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Jsme na hraně možného, zní před novým školním rokem z přehlcených měst

Článek Petra Švihela: Radnice musejí vyřešit problém, jak „vmáčknout“ děti do škol. V Říčanech mění odborné učebny na třídy, Praha má jako záložní plán stavbu modulárních škol a v Českém Brodě se losovalo mezi venkovskými dětmi.

07:08

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 471Dnes 04:32

Komentář: Vzhůru na Island. Jinak můžeme vládní deštník rovnou sklapnout

Komentář Veroniky Sedláčkové: Jestli to vláda myslí s pomocí ohroženým vážně, nečeká ji zdaleka jen ekonomické cvičení. Stejně důležité je smazat cejch, který nosí na čele pravidelní návštěvníci úřadů práce a příjemci sociálních dávek. Chudoba cti netratí.

Epizoda 472Dnes 07:42

Podvod na voliče se koná. Ale jiný, než kterým strašil Babiš

Analýza Lucie Stuchlíkové a Martiny Machové: Povolební obcházení vítězů, jímž strašil Andrej Babiš, se odehrálo jen v několika velkých městech. Zato vzniká řada koalic, které voliči mohou vnímat jako podvod jiného druhu - ANO se spojuje s některou z vládních stran.

Epizoda 470Včera 07:46

Kaczyński přiostřuje. Po gayích a migrantech vytáhl protiněmeckou kartu

Článek Filipa Harzera. Šéf polské vládnoucí strany rok před volbami vyostřuje protiněmeckou rétoriku. Německá ministryně si při návštěvě Varšavy znovu vyslechla polskou žádost na válečné reparace. Berlín se drží taktiky ustát věc mlčením.

Epizoda 470Včera 06:08

Komentář: Klaus volí svého žáka Okamuru. Proč má cenu to řešit?

Komentář Petra Fischera. „Jako čerstvý, ale v principu vlastně dávný podporovatel SPD se opět blíží k davu, který jeho NE rozumí. I on říká Ne, Ne, Ne na všechno nové, co přichází do světa, na všechno, co nás nutí měnit se a proměňovat i společnost.“

Epizoda 468Před dvěma dny 05:26

Komentář: Kvůli politikům jsme zdětinštěli. Nárok na blahobyt neexistuje

Komentář Martina Lobotky. Svět ve vnímání mnoha voličů není tím, čím vždy byl, ale pravým opakem: předvídatelným, bezpečným a pohodlným místem, v němž je vše nárokové a snadno dostupné.

Epizoda 469Před dvěma dny 04:18

Obce, kraje a školy se snaží získat vliv na dění v padlé Sberbank

Článek Daniela Nováka. Těsně před schůzi věřitelů padlé banky Sberbank CZ kulminuje snaha věřitelských skupin v čele s radnicemi a kraji o získání vlivu na dění v historicky největším tuzemském bankrotu. V něm se hraje o desítky miliard korun.

Epizoda 467Před dvěma dny 06:30

Film Blondýnka ukazuje Marilyn Monroe jako trpící bytost, dál bohužel nejde

Recenze Kláry Vlasákové. Život Marilyn Monroe jako série ponížení, násilí a stále se zvětšujícího odcizení od hereččina „pravého“ já. Film připomíná dlouhou horečnatou noční můru, samotná Marilyn je v něm však definována jen vztahy k mužům.

Epizoda 466Před dvěma dny 06:28

Facebook stárne. Mladí v Česku se chytli do nečekané sítě

Analýza Petra Juny. Facebook zůstává nejen v České republice nejrozšířenější sociální sítí, mladí Češi však tráví čas hlavně na jiných platformách. Podle expertů ale navzdory zdání Facebook zdaleka nekončí.

Epizoda 465Před třemi dny 06:18

Komentář: Koalice Spolu si uřízla pragmatickou ostudu

Komentář Martina Čabana. Trojice vládních stran nedokázala najít včas rozumného kandidáta, tak zvolila v danou chvíli jediné rozumné řešení.

Epizoda 464Před třemi dny 05:59

EU opět mluví s Izraelem. Navzdory zabití novinářky a likvidaci neziskovek

Článek Milana Rokose. Izrael mluví o napravení historické chyby, Palestinci o legitimizaci apartheidu. Na tom, že Evropská unie po deseti letech obnovila pravidelná jednání s Izraelem, mají svůj podíl i Češi.