Čteme vám Seznam Zprávy
Epizoda 25521. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Jsme na hraně možného, zní před novým školním rokem z přehlcených měst

Článek Petra Švihela: Radnice musejí vyřešit problém, jak „vmáčknout“ děti do škol. V Říčanech mění odborné učebny na třídy, Praha má jako záložní plán stavbu modulárních škol a v Českém Brodě se losovalo mezi venkovskými dětmi.

07:13

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1378Dnes 09:48

Firma hrne na trh dluhopisy na výstavbu ekofarem, projekty ale poněkud drhnou

Článek Daniela Nováka. Farmy Future Farming kombinující chov ryb a pěstování zeleniny mají spolu s prodejem technologií zajistit příjmy pro splácení dluhopisů, jež firma vydává. Projekty se ale zpožďují, a firma o nich navíc poskytuje zavádějící údaje. Společnost Future Farming láká drobné investory na dluhopisy, které mají sloužit k budování aquaponických farem a technologií. Projekty firmy však nabírají zpoždění. Společnost navíc nezřídka poskytuje o stavu svého byznysu nepřesné a zavádějící informace. Drobným investorům přitom z dluhopisů dluží kolem jedné miliardy korun. Další miliardy plánuje ještě získat. Future Farming je stěžejní součástí brněnské skupiny GFF. Jak již redakce SZ Byznys upozornila, hospodaření řady firem v holdingu je podle posledních zveřejněných údajů ztrátové, [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-firmy-chteji-prinest-revoluci-v-zemedelstvi-ale-ziji-na-dluh-rizik-je-mnoho-237018] a společnosti jsou navíc vysoce zadlužené. GFF se hájí tím, že je to obrázek o skupině platný v roce 2021, ze kdy pochází většina účetních závěrek, které firmy z holdingu zveřejnily. GFF navíc zdůrazňuje, že samotná Future Farming je zisková. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237189] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1377Dnes 10:46

Analýza: Válka přetéká z Ukrajiny na Západ, nebezpečných incidentů přibývá

Analýza Milana Rokose a Filipa Harzera. Incidenty s padajícími drony nebo námořními minami, které připlouvají přes Černé moře, se v Rumunsku a Bulharsku množí. Polsko má už i zkušenost s úmrtím v důsledku spadlé rakety. Co na to Severoatlantická aliance? „Zachovejte klid! Ukryjte se ve sklepích nebo v krytech civilní ochrany. Pokud je nemáte k dispozici, zůstaňte uvnitř domu, daleko od oken a vnějších zdí.“ Takovýto vzkaz dostali před pár dny lidé na své mobilní telefony jako varování před „možností padajících předmětů z okolního vzdušného prostoru“. Řeč není o obyvatelích Ukrajiny nebo Ruska, ale členského státu Severoatlantické aliance, Rumunska. Na rumunské území sousedící s Ukrajinou už totiž třikrát dopadly trosky dronů, které zřejmě Rusové použili k útokům na ukrajinské přístavy na Dunaji. Rumunsko nejdřív přítomnost fragmentů ruských dronů odmítalo, později ale jejich dopad přiznalo. Nyní celou záležitost vyšetřují rumunské úřady. Na hranice Rumuni vyslali šest stovek vojáků a aktivovali protivzdušnou obranu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237133] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1376Dnes 10:09

Skrytá hra Metrostavu. Jak jeho manažeři orchestrovali zakázku za 30 miliard

Článek Vojtěcha Blažka. Seznam Zprávy získaly e-maily a další dokumenty, které naznačují, že firmy z rodiny Metrostavu skrytě spolupracovaly na získání zakázky na druhou etapu pražského metra. A úspěšně. V zakázce na stavbu další části pražského metra za 30 miliard se objevuje podezření na skrytou spolupráci spřízněných stavebních firem. Seznam Zprávy získaly dokumenty a svědectví, že společnosti Metrostav DIZ a Subttera (obě ze skupiny Metrostav) se sice v zakázce na druhou etapu metra linky D tvářily navenek nezávisle, nebo dokonce jako konkurenti, ale ve skutečnosti postupovaly tak, aby si navzájem kryly záda. A aby tak jedna druhou podpořila při vítězství ve sledované a prestižní soutěži. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237125] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1375Dnes 05:48

Stát zatím nedal na odškodnění po očkování proti covidu ani korunu

Článek Vojtěcha Gavriněva. Ministerstvo zdravotnictví přijalo 117 žádostí, požadovaná částka se pohybuje od 18 tisíc po 100 milionů korun. Petr Vondráček se nechal v červnu 2021 očkovat proti covidu-19 a čtyři dny poté ochrnul na všechny končetiny. Dnes už znovu chodí, dokonce bez berlí, takzvaný Guillain-Barrého syndrom ho ale na dlouhé měsíce upoutal na nemocniční lůžko, připravil o práci a bývalý aktivní sportovec se kvůli němu dodnes potýká se zdravotními následky. Už dva roky se navíc táhne jeho spor s Ministerstvem zdravotnictví, od něhož žádá náhradu újmy způsobené očkováním. Jenže ministerstvo do dnešního dne o jeho žádosti nerozhodlo. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237230] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1373Včera 08:33

Hledá se nový Prigožin. Putin má ale podmínky

Článek Natálie Sousy. Putin má rád lidi, co jsou mocní, ale ne tolik, aby ho vyzývali. Tak odborníci popisují vlastnosti, které by měl mít nový lídr vagnerovců. Ti se po smrti Prigožina protloukají v Rusku, kde po nich sáhla konkurence, nebo v Africe. Od neúspěšného tažení vagnerovců a jejich zakladatele Jevgenije Prigožina na Moskvu uplynuly tři měsíce. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237063] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1373Včera 05:06

Přiznali se. Aktéři zakázky za 150 milionů mohou přesto skončit ve vězení

Článek Radka Nohla. Bývalá ředitelka Fakultní nemocnice Bulovka Andrea Vrbovská a její tehdejší náměstek František Novák uzavřeli za přiznání dohodu se žalobcem. V další části případu kolem zakázek na Bulovce to však už pro ně může skončit vězením. I když tento týden schválil soud podmíněný trest pro bývalou ředitelku Fakultní nemocnice Bulovka Andreu Vrbovskou a jejího tehdejšího náměstka Františka Nováka, kauza kolem nemocničních zakázek pro ně ještě nekončí. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237247] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1372Včera 05:36

Známého exekutora, který poslal do exekuce také Babiše, prověřuje policie

Článek Radka Nohla. Ministerstvo spravedlnosti podalo trestní oznámení na exekutora Igora Ivanka a policie prověřuje, co se děje s penězi, které jeho úřad vymohl, ale klientům je nevyplatil. Soudní exekutor Igor Ivanko, který se loni dostal do povědomí veřejnosti, když zahájil exekuci na bývalého premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, je nyní sám v problému. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237175] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1374Před dvěma dny 19:02

Pod čarou: Život nemá scénář. Přestaňme si ho režírovat jako telenovelu

Newsletter Matouše Hrdiny: Po smyslu existence se lidé ptají od nepaměti. Novinkou je však situace, kdy svůj život začínáme vnímat jako dramaticky vyklenutý příběh s jasným scénářem, hrdiny a zápletkami. Dnešní Pod čarou proto pátrá, proč jsme sami sebe začali režírovat jako filmové herce a jestli za to opravdu mohou jen sociální sítě. Na vizuálně orientovaných sociálních sítích, tedy Instagramu a v poslední době především TikToku, najdeme rozmanité typy obsahu, které ale přesto mívají zásadní jednotící rys. Ať už se na fotkách a videích děje cokoliv, většinou bývá objektiv otočen směrem k autorovi, který neustále zachycuje především sám sebe. Je to jeden z důvodů, proč bývají virální trendy, módy a estetiky často dost zaměnitelné – bez ohledu na konkrétní vtip či sebestylizaci jde vždy především o člověka-influencera, který něco vykládá či dělá. A proto mě také v poslední době zaujal trend, který se z tohoto schématu zásadně vymyká.  Celý text čtěte v newsletteru Pod čarou. Pokud se vám ukázka líbila, přihlaste se k odběru [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/newslettery-seznam-zprav-142756]. Každou sobotu dostanete newsletter přímo do vašeho e-mailu, včetně tipů na další zajímavé čtení z českých i zahraničních médií. * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy. [https://www.seznamzpravy.cz/] * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter // Facebook // Instagram. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1373Před dvěma dny 04:59

Jak se v tomhle dá učit? Ukrajinské děti drtí válka i online výuka

Článek Milana Rokose. Zatímco ruští školáci se nově učí vládní propagandu o anexi Krymu a dalších událostech, malí Ukrajinci mají minimálně jednodenní osvětu o tom, jak se vyhnout minám a výbušninám. Dvanáctiletý Ukrajinec Myroslav žije v Charkovské oblasti, asi 70 kilometrů od frontové linie. Žák šesté třídy strávil už polovinu školní docházky online výukou – nejdříve kvůli pandemii koronaviru, teď kvůli válce. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/236842] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1373Před dvěma dny 10:48

Rekonstrukce případu, který otřásl kabinetem vicepremiéra

Článek Ondřeje Koutníka. Seznam Zprávy rekonstruovaly případ týkající se ředitele kabinetu vicepremiéra Ivana Bartoše, který čelí podezření z bossingu a sexuálního násilí. Ze zjištění vyplývá, že neshody páru přerostly z ryze osobní do politické roviny. Angažmá u Pirátů jim zažehlo vztah a nastartovalo kariéru. Ona se po volbách v roce 2021 stala parlamentním zpravodajem ministra pro legislativu, on začal řídit kabinet místopředsedy vlády. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237245] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.