Čteme vám Seznam Zprávy
NejnovějšíEpizoda 1405Dnes

Poslechněte si podcast: Republikáni vrhli Washington do chaosu. Bitá může být i Ukrajina

Článek Onřeje Klapala. Příčiny potupné politické „smrti“ vlivného republikána a dosavadního šéfa Sněmovny reprezentantů Kevina McCarthyho v otázkách a odpovědích. „Občanská válka může začít,“ glosoval prý úterní dění ve washingtonském Kapitolu jeden z demokratických kongresmanů, který nastoupil do výtahu se zpravodajem BBC Samem Cabralem. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237728] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

13:36

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 1404Dnes 07:02

Zakázka na metro D: nové důkazy, proč neměla vyhrát nabídka za 30 miliard

Článek Vojtěcha Blažka. Tendr na druhou etapu stavy metra D předložila oficiálně také společnost Strabag. Uvádí další příklady, že vítězná Subterra z koncernu Metrostavu nasbírala v soutěži body díky zfalšovaným životopisům manažerů. Už druhá mezinárodní stavební společnost tvrdí, že zakázku na prodloužení pražského metra D za desítky miliard provázejí lži a machinace – které pomohly k vítězství firmě Subterra z rodiny Metrostavu. A že pražský dopravní podnik jako zadavatel zakázky neudělal dost, aby to odhalil. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237697] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1404Dnes 05:23

Vybíraly miliardy téměř bez dohledu. Teď jim chce vláda zmenšit hřiště

Článek Daniela Nováka. Ministerstvo financí navrhuje zúžit prostor pro byznys nelicencovaných správců majetku. Právě alternativní investiční firmy se postaraly o řadu kauz, v nichž lidé přicházejí o peníze. Návrh ve středu projedná vláda. Bující investiční kauzy, v nichž lidé přicházejí o peníze, přiměly Ministerstvo financí předložit vládě návrh změny zákona o investičních společnostech a fondech. Hlavní novinkou má být zpřísnění pravidel pro fungování takzvaných alternativních fondů fungujících bez licence České národní banky. Návrh mají ministři na programu středečního jednání kabinetu. Celý článek čtěte zde [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237692] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1404Dnes 07:10

Do českých firem přijde od ledna až 40 tisíc cizinců. Stačit to ale nebude

Článek Filipa Horáčka. Ukrajinci, Filipínci i Mongolové. Od ledna jich v českých firmách přibydou desítky tisíc. Počítají s tím vládní programy, které navyšují kvóty pro zahraniční zaměstnance. Mají pomoci vyřešit nedostatek zaměstnanců v Česku. Česká ekonomika trpí nedostatkem lidí, kteří by pracovali v mnoha klíčových oborech. V průmyslových továrnách, dopravních firmách, na stavbách, ve zdravotnictví i v restauracích. Po lidech nyní volají téměř všechny obory. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237694] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1404Včera 06:30

Rozpočet slibuje rekord při stavbě dálnic. Symbolem bude obchvat tří premiérů

Článek Petra Holuba. Ministr dopravy Martin Kupka má šanci stát se skutečným rekordmanem. Pokud se příští rok podaří dokončit slibovaných 113 kilometrů dálnic, překoná o 35 kilometrů dosud nejlepší výsledek z roku 2006. Neradostný stav dálniční sítě připomněl po návštěvě Jihomoravského kraje prezident Petr Pavel. „Stáváme se ostrůvkem, který bude lepší objet,“ uvedl v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237695] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1382Včera 09:22

Komentář: Aféra s „legálním“ kokainem zastínila nástup drogy nejtemnější

Komentář Jana Stránského. Do českých ulic dorazil lék, o kterém v USA točí filmy, televizní seriály, dokumenty. Farmaceuti o něm píšou kvanta studií a literáti horory. Jmenuje se fentanyl. Vyhrotil nejhorší drogovou epidemii v historii Spojených států. V dnes již značně populárním interview [https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/jindrich-voboril-drogy-kratom-regulace-trhu-legalizace-marihuana.A230914_093319_domaci_prch], kde Jindřich Vobořil dosti neobratně hovořil o případném regulovaném trhu s kokainem, vyřkl tento národní protidrogový koordinátor i nenápadnou, leč v kontextu světového dění zásadní větu: „Myslím, že u kokainu by fungovat mohl (regulovaný trh). Měli bychom regulovat různé látky podle jejich rizik. Budu se dívat úplně jinak na heroin, nebo dokonce fentanyl, než na kokain a konopí.“ Ano, fentanyl, který již má první oběti i v Česku, jasně označil za horší než heroin. Ve shodě se všemi adiktology, farmaceuty, lékaři i koronery planety. Podle údajů amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí zemřelo v roce 2022 ve Spojených státech na předávkování drogami téměř 110 tisíc lidí. Syntetický opioid fentanyl zavinil přes 75 tisíc úmrtí. Což jsou více než dvě třetiny. Množství „přestřelení“ fentanylem se mezi lety 2013 a 2021 zvýšilo více než třicetkrát. Další údaj hovoří o tom, že v souvislosti s užíváním léků na tišení bolesti mezi lety 1999 a 2017 zemřelo na předávkování kolem 400 tisíc lidí. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237320] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1401Včera 10:57

Za „české“ testy na covid si lidé připlatili. Za podvod nyní padly pokuty

Článek Jana Nováka. Česká obchodní inspekce a Státní ústav pro kontrolu léčiv uložily pokuty ve výši 750 tisíc korun brněnské firmě Bakter Medical, která v době pandemie lhala ohledně „českých“ antigenních testů. K placení se nikdo nemá. Přes dva roky trvalo Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) a České obchodní inspekci (ČOI), než uzavřely vyšetřování brněnské firmy Bakter Medical.  Ta jako jedna z prvních získala na konci února 2021 za podivných okolností od Ministerstva zdravotnictví lukrativní výjimku k prodeji „svého“ antigenního testu laické veřejnosti.  Jak tehdy Seznam Zprávy upozornily, neznámé „eseróčko“, které existovalo pouze půl roku a nemělo žádné reference v oblasti zdravotnictví, farmacie nebo diagnostiky, se najednou prezentovalo jako „první český výrobce antigenního testu Saligen“. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237454] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1402Včera 05:45

Babiš opráší obytňák. Znovu se řeší, zda zůstane poslancem

Článek Martiny Machové a Lucie Stuchlíkové. V souvislosti s kampaní do Evropského parlamentu se opětovně otevřela otázka, zda má Andrej Babiš zůstat poslancem. Hnutí ANO řeší, jaká bude role jeho předsedy Andreje Babiše před nadcházejícím volebním rokem, zejména kvůli volbám do Evropského parlamentu. Ty proběhnou v červnu 2024. Dle informací Seznam Zpráv Babiš opětovně vyjede se svým obytňákem a bude se věnovat kampani na náměstích. Nevyřešenou otázkou zůstává, jak intenzivně se Babiš do kampaně zapojí. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237392] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1400Včera 09:31

Analýza: Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě. Skutečně?

Analýza Lukáše Marka. Důkazy, které by vědcům umožnily vyčíslit, jak přesně roušky pomáhají proti šíření covidu-19, stále chybí. Ochranná funkce je ale dobře prokázaná laboratorně, a proto se především respirátory nadále doporučují. Nošení respirátoru nebo roušky v rušných vnitřních prostorách je jedním z mála doporučení, jež lékaři, virologové, epidemiologové i vlády nepřestali opakovat ani poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila konec globálního stavu zdravotní nouze a země ke covidu-19 začaly přistupovat podobně jako k ostatním sezonním respiračním onemocněním. Nyní ovšem nemocných opět přibývá, a to navzdory prakticky nulovému hromadnému testování. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237325] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1403Včera 09:56

Top 10 největších českých zbrojařů. Kdo nejvíc vydělal na Ukrajině?

Článek Jiřího Pšeničky. Seznam Zprávy přinášejí žebříček největších českých zbrojařů. Konflikt na Ukrajině většině z nich pomohl k rekordním výdělkům. Výsledky oživují diskuzi, zda by i zbrojaři neměli odvádět vyšší daně.  Válka, kterou rozpoutal Putinův režim na Ukrajině, prospívá zbrojnímu průmyslu po celém světě. I většině z českých zbrojařských skupin přináší neutuchající hlad po zbraních a munici zisky, o kterých se jim dříve nesnilo. Tři největší - skupina Czechoslovak Group (CSG) podnikatele Michala Strnada, Colt CZ Group Reného Holečka a uskupení STV Group Martina Drdy - utržily loni v součtu bezmála 50 miliard korun. Se ziskem zhruba 10 miliard. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/237522] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz [audio@sz.cz].   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 1396Před dvěma dny 12:28

S Dalíkem nejsme 20 let v kontaktu, říká šéf ČT. Televizi změní na internetu

Článek Tomáše Svobody. Novinář a právník Jan Souček se ujal postu generálního ředitele České televize. Odmítá spojení s lobbisty. Veřejnoprávní službu chce více uzpůsobit digitální éře a internetu. Se zaměstnanci to umí roztočit na večírku, Jana Součka zároveň provází pověst pracovitého manažera, kterému neuniknou ani drobnosti. „Často vysíláme venku. Letos byla extrémní vedra. Honza ráno přišel do práce s tím, že travnatá plocha za hosty v záběru není tak zelená, jak má být. Kolegové to do dalšího vysílání hned vyřešili. Lidi vnímají obsah, oblečení moderátorů, Honza si všimne i detailů,“ líčí mluvčí brněnského studia Hana Orošová, jedna z nejbližších spolupracovnic nového generálního ředitele České televize. Devětačtyřicetiletý vystudovaný právník, který téměř dekádu šéfoval právě brněnskému studiu, je dnes v práci poprvé oficiálně v nové roli. V šéfovské pozici střídá Petra Dvořáka, který vedl televizi 12 let. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/237511] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.