Čteme vám Seznam Zprávy
NejnovějšíEpizoda 868Včera

Poslechněte si podcast: Covid i fyzické tresty: Důvody, proč stále více dětí nechodí do školy

Článek Josefa Mačího. Za 10 let skoro desetkrát tolik dětí. Domácí vzdělávání volí pro své potomky stále více rodičů. Trend ještě více zdůraznil covid, důvody ale mohou být i nespokojenost se školou nebo problémy s učitelem, které škola neřeší. Během distanční výuky si uvědomili, že základní škola jejich děti dusí. Rodič tří dětí Jakub nebyl spokojený s kvalitou výuky ani přístupem učitelů. Doma se tak domluvili, že už se děti do školy po covidu nevrátí. „V distanční výuce jsme měli zrovna prvňáčka. Ohřáli se ve škole tak zhruba měsíc a pak trávili hodiny před počítačem. A zažili jsme tak na vlastní kůži, že i na takhle malé děti umí být učitelky pěkně zlé. A prostě jsme nechtěli, aby museli něco takovém zažívat, ať u obrazovky, nebo potom i ve škole,“ říká Jakub, proč se rozhodli všechny děti vzdělávat doma. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227833] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

07:54

Čteme vám Seznam Zprávy

Vydává: Seznam Zprávy

Dlouhé čtení ze Seznam Zpráv i v audioverzi. Původní analýzy, komentáře, investigace, které by vám neměly uniknout.

Web

Epizoda 869Včera 07:02

Vložky a tampony jako luxus. Jak se v Česku bojuje proti menstruační chudobě

Článek Kláry Šotkové. Zatímco Skotsko se loni stalo první zemí, která uzákonila přístup k hygienickým potřebám zdarma, v Česku se o menstruační chudobě více mluví poměrně krátce. Přesná data o tom, kolika žen u nás se problém dotýká, ale chybí. „Je to ošklivý pocit, když to žena dostane na ulici a musí potom chodit po městě a nemá tušení, kde o vložky zažádat. Zažíváte takový stud. Nepřeju to zažít nikomu. Roli hraje i hygiena. Nevíte, kde se okoupat a co si najednou počít. Je to masakr,“ přibližuje třicátnice Eva, která několik let žije na ulici. Menstruační chudoba pro ni – stejně jako pro mnohé další – byla každý měsíc problém. A dlouho nevěděla, kam se obrátit s prosbou o pomoc a zda vůbec taková možnost existuje. Na to, že hygienické potřeby mohou být pro někoho luxus, upozorňují například dobrovolníci ze sekce Scora mezinárodní medické organizace Ifmsa, kteří začátkem března uspořádali v Brně sbírku pro ženy v nouzi. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227408] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 870Včera 05:21

Dojde letos na další růst penzí? Záležet bude na důchodcovské inflaci

Článek Petra Švihela. Může se zopakovat loňský scénář dvou mimořádných valorizací i letos? Odborníci to zcela nevylučují, upozorňují ale, že to zatím lze jen těžko odhadnout. Sotva prezident oznámil, že i přes výhrady podepsal [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-zivot-v-cesku-prehledne-jak-se-vam-od-cervna-zmeni-duchod-pavel-zmenu-podepsal-227777] úpravu výpočtu červnové valorizace, a vláda tak prozatím zažehnala zásadní problém pro státní rozpočet, začíná se rýsovat další neznámá: Loni se kvůli vysoké inflaci mimořádně zvyšovaly penze hned dvakrát – jednou v červnu a podruhé v září. Může se to opakovat? Redakcí Seznam Zpráv oslovení odborníci to zcela nevylučují. „Pravda je, že doba je extrémně specifická. Jsme v situaci, která je za posledních třicet let zcela mimořádná, takže i odhady jsou vachrlatější, než byly v minulosti. Nevypadá to, že by k tomu mělo dojít, ale máme hodně nejistot,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace, který se mimo jiné specializuje na vývoj inflace. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227904] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 876Včera 03:53

Jak šetříme? Na jídle, oblečení i energiích. Třetina lidí omezila cestování

Článek Kateřiny Mahdalové. Jak řešit, když zdražování začne citelně zasahovat rodinné rozpočty? Lidé se začali uskrovňovat v jídle i energiích i šetřit na tom, co nepovažují za nejnutnější. Ukazují to data Seznam Zpráv v unikátním projektu Jak se vám žije. Omezení nákupů, šetření na jídle i energiích, tak vypadá nejčastější reakce Čechů na vysokou inflaci – pokud se ocitli v situaci, že jim výdaje rostou rychleji než příjmy. Respondenti, kteří odpovídali v dotazníku Výzkumníku Seznam [https://vyzkumnik.seznam.cz/] nejčastěji uvádějí, že omezovali nákupy běžného spotřebního zboží (61 %), méně využívali služeb (49 %) nebo se omezili při nákupech jídla (48 %) a spotřebě energií (59 %). Třetina lidí omezila cestování (34 %). Pouze malé procento lidí (4 %) bylo nuceno odložit nebo přerušit léčbu kvůli finančním problémům a rovněž velmi málo lidí (5 %) požádalo o sociální podporu. Přes 12 procent lidí uvedlo, že se jich problém zdražování netýká a že své chování nezměnili. Ovšem nejčastěji proto, že sahají do finančních rezerv domácnosti. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227980] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 878Včera 07:00

Na Hradě se hledají odposlechy. Obavu, že tam jsou, vzbudila akce Nejedlého

Článek Janka Kroupy. Vypátrali jsme podrobnosti bezpečnostní akce, kterou v utajení zorganizoval a platil poradce bývalé hlavy státu. Tady lze hledat důvody, proč se nový prezident Pavel obává, že může být na Hradě sledován. Ani deset dní od inaugurace nový prezident Petr Pavel stále ještě neúřaduje přímo v sídle hlavy státu na Hradě. Jak řekl zkraje února po svém setkání s ředitelem Bezpečnostní informační služby, obává se možnosti, že jsou tu nasazeny odposlechy, a chce proto prostory nechat prohlédnout tajnou službou a policií. „Na Hradě teď funguje soukromá bezpečnostní agentura, která má přístup téměř neomezený ke všemu a nepodléhá policejní kontrole,“ řekl časopisu Respekt s tím, že prozradil i jméno agentury – 3D security. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227950] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 874Včera 05:09

Role se otočily, cenu nemovitostí teď diktují kupující

Článek Karolíny Štukové. Kupující teď pořizují nemovitosti o stovky tisíc korun levněji, než zamýšlejí prodávající. Dobám, kdy se na trhu s nemovitostmi přetahovalo takové množství zájemců o koupi bytu nebo rodinného domu, že nabídkovou cenu mezi sebou o desítky i stovky tisíc korun přepláceli, odzvonilo. Skupina zájemců o nákup vlastního bydlení, která významně převyšovala ty, kteří se na trhu snažili ještě před dvěma lety svou nemovitost prodat, z velké části zmizela. Za tím stálo významné zhoršení dostupnosti hypotečních úvěrů zapříčiněné růstem úrokových sazeb a zpřísněním podmínek bank pro získání úvěru. A na realitním poli nastal převrat, trhu začali diktovat kupující. Z přeplácení mezi zájemci, aby získali nemovitost za každou cenu, se stalo vyjednání o prodej za co nejvýhodnějších podmínek. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227843] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 872Včera 11:39

Země, kterou změna klimatu přivedla na hranici hladomoru

Analýza Natálie Sousy. Obyvatelé Madagaskaru se několik let točí ve spirále krizí. Nejhůře dopadají na izolované vesnické komunity. Ředitel Světového potravinového programu dává bezprecedentní sucha do souvislosti s klimatickou krizí. Extrémní sucho, ničivé cyklony provázené silnými dešti a povodněmi, zničená zemědělská úroda, stovky tisíc lidí trpících hladem, rostoucí ceny potravin a benzínu a téměř nefunkční infrastruktura – výsek problémů, se kterými se potýká Madagaskar. O téměř 29milionové zemi se v uplynulých letech mluvilo především v souvislosti s extrémním suchem v jižním regionu Grand Sud. „V roce 2021 postihla Madagaskar poprvé za 40 let ta nejhorší sucha. Písečné bouře pokryly zemědělskou půdu. Vysídlení lidé se stěhovali do měst za obživou a další do lesních oblastí, kde zasahovali do přírodních rezervací a vypalovali lesy,“ popsal [https://www.un.org/africarenewal/magazine/november-2022/protecting-madagascar%E2%80%99s-rich-biodiversity-investment-our-planet] situaci stálý koordinátor OSN na Madagaskaru Issa Sanogo na loňském listopadovém klimatickém summitu v Káhiře. Podle dat [https://www.wfp.org/emergencies/southern-madagascar-emergency] Světového potravinového programu (WFP) čtyři roky nepřetržitého sucha způsobily, že nouzovou potravinovou pomoc potřebovalo 1,47 milionů Malgašanů. Ti totiž zůstali bez možnosti pěstovat plodiny pro vlastní spotřebu. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227924] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 875Před dvěma dny 06:16

Více negativ než pozitiv. Ve Spolu není jasno, zda jít do eurovoleb společně

Článek Martiny Machové. Koalice Spolu stojí před pravidelným rozhodováním, jestli ještě chtějí být spolu. Tentokrát půjde o evropské volby, kde TOP 09 a lidovci umí uspět i sami. Prestiž si tyto volby hledají zatím pomalu, volební účast se v nich pohybuje pod 30 procenty. I tak v nich ale žádná ze stran nechce utrpět zdrcující porážku. Řeč je o volbách do Evropského parlamentu na jaře roku 2024 - časově daleko, v politickém životě však „už za rohem“. Zejména pokud samotné kampani musí předejít strategické rozhodnutí - půjde koalice Spolu do voleb opět společně, nebo tentokrát budou strany úspěšného projektu kandidovat každá za sebe? Hospodářské noviny již napsaly, že pro variantu „Spolu opět spolu“ je premiér Petr Fiala (ODS). Ač to sám zatím veřejně nepotvrdil. „Zvažujeme všechny varianty, ale vzhledem k tomu, že se volby konají za více než rok, nebylo ještě rozhodnuto o konkrétním postupu,“ reagoval tehdy. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227902] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 856Před dvěma dny 15:08

Singer: Inteligence je v Evropské unii popelkou. Aspoň ta umělá

Komentář Miroslava Singera. EU chtěla kdysi „dohnat a předehnat“ USA, teď však za Amerikou sotva „drží stopu“. Ještě horší zpráva je, že podle Evropa nestíhá ani v zásadní oblasti umělé inteligence, varuje v komentáři bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer. Většina z nás asi souhlasí s tím, že informační technologie dramaticky mění náš svět. Méně z nás však ví, že ekonomové stále vyčkávají na to, až se jednoznačně ukáže, že příchod informačních technologií (dále IT nebo „digitál“) a „ajťáků“ přinesl nejen proměny našeho životního stylu, ale také akceleraci produktivity naší práce srovnatelnou s tím, co přinesl příchod páry, železnice, či elektřiny. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227685] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 862Před dvěma dny 05:45

Vůbec nedávají smysl, kritizují ekologové chystané stavby na Labi a Odře

Článek Alberta Málka. Kanál Dunaj–Odra–Labe skončil, zbytečné plavební projekty ale pokračují, tvrdí ekologové. Ministerstvo dopravy kritizují za plány na splavnění Labe a Odry, resort argumentuje napojením Česka na světové námořní přístavy. Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) letos v únoru udělala definitivní tečku za projektem kanálu Dunaj–Odra–Labe (DOL), což byl velký sen dnes už bývalého prezidenta Miloše Zemana. „Chceme se věnovat smysluplnějším tématům, jako je výstavba vysokorychlostních tratí, rekreační plavbě a samozřejmě dostavbě dálniční sítě. Tedy tomu, co má opravdu smysl,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS), když se oznamovalo zrušení stanovených územních rezerv. Celý článek https://www.seznamzpravy.cz/clanek/koronavirus-zahada-dva-roky-trvalo-uznat-ze-covid-chytite-i-od-kolegy-z-jine-kancelare-200783čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227604] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.

Epizoda 865Před dvěma dny 06:51

Vězně se třikrát zastal Ústavní soud. Přesto je nadále za mřížemi

Článek Vojtěcha Blažka. Neexistuje žádný jiný a ani vzdáleně podobný případ, říká advokát na případ svého klienta odsouzeného za podvody. Ve věznici na pražské Pankráci sedí muž, který má smůlu na soudce a jejich rozhodnutí. A už dva roky marně čeká, až justice rozhodne, že se polepšil - a může tedy jít „na zkoušku“ na svobodu. Pan F.V. byl odsouzen za daňové podvody a celkem strávil za mřížemi šest let. Přestože má venku zajištěnou práci, splácí škodu, ve věznici ho hodnotí jako vzorného trestance a čeká na něj manželka a dvě děti, soudy se nemohou shodnout, jestli ho podmíněně propustit. Muže, který si s ohledem na svou rodinu nepřál zveřejnit plné jméno, ale jeho příběh je ověřen, se už třikrát zastal i Ústavní soud a rozhodování nižších soudů v této kauze zkritizoval. F. V. se přesto stále nemůže domoci jednoznačného rozhodnutí. Celý článek čtěte zde  [https://www.seznamzpravy.cz/clanek/227823] * Další články, ale také podcasty, komentáře a videa najdete na zpravodajském serveru Seznam Zprávy [https://www.seznamzpravy.cz/].  * Své názory, návrhy, otázky, stížnosti nebo pochvaly nám můžete posílat na adresu audio@sz.cz.   * Sledujte @SeznamZpravy na sociálních sítích: Twitter [http://twitter.com/seznamzpravy] // Facebook [http://facebook.com/seznamzpravy] // Instagram [http://instagram.com/seznamzpravy]. * Seznam Zprávy jsou zdrojem původních informací, nezávislé investigace, originální publicistiky.