Interview Martina Kováře
30. červen 2021

Poslechněte si podcast: Covid prokázal kvalitu vedení jednotlivých škol, říká Michal Kaderka z Učitelské platformy

„Letošní školní rok byl výjimečně náročný a úplně jiný než ty předchozí. Ani v těch nejdivočejších představách jsme netušili, co nás bude čekat,“ řekl v Interview Martina Kováře učitel mediální výchovy Michal Kaderka. Učitelé podle něj prošli obrovskou zkouškou, ale naprostá většina se zachovala profesionálně. Učitelé se díky distanční výuce naučili zvládat digitální technologie bez rozdílu věku. „Když přišel covid, tak jsme se museli naučit zvládat digitální technologie v takové míře, o které se nezdálo autorům této strategie ani ministerstvu. Šlo to hrozně rychle, byli jsme hozeni do vody. A hlavně jsme na to byli sami,“ říká Michal Kaderka z Učitelské platformy. Změnou prošla i didaktika vyučování a učitelé neměli žádné nástroje, jak motivovat děti na distanční výuce. S tím vším si museli poradit. Podle Kaderky covid rozevřel nůžky mezi dětmi z dobrých a špatných škol. „Covid prokázal kvalitu leadershipů vedení jednotlivých škol. Jakým způsobem přistupovaly k distanční výuce“, dodal s tím, že si školství s dětmi, které se nepřipojovaly k distanční výuce, neví rady už dlouhodobě. Jak s těmito dětmi pracovat do budoucna je tak výzva pro celé školství.  Dalším tématem Interview Martina Kováře byla existence víceletých gymnázií. Problémem podle Michala Kaderky jsou ale rozdíly mezi jednotlivými školami. „Nám se tady vytvořil systém, kdy rodiče švindlují s trvalými bydlišti, aby se jim podařilo dostat na nějakou kvalitní spádovou školu… Víceletá gymnázia neprospívají školskému systému, protože odcházejí děti s těmi motivovanými rodiči někam jinam. Proto je nutné řešit tu kvalitu na všech školách,“ uvedl jako příklad finské školství, kde jsou nejnižší rozdíly mezi jednotlivými školami.  

20:57

Interview Martina Kováře

Vydává: Rádio Z

Rozhovor na aktuální téma. Na rádiu Z.

Web

Před dvěma dny 21:15

Historik Ivan Šedivý: Mnichov i srpen 1968 znamenaly ztrátu iluzí

„Myslím, že připomínat si Mnichovskou dohodu smysl má, ale už z jiných důvodů než před dvaceti lety. Přestalo to být historickým traumatem. To je to hlavní, co se změnilo,” říká historik Ivan Šedivý, který byl hostem Interview Martina Kováře na Rádiu ZET. „Na druhou stranu to otevírá spoustu otázek, na které je možné odpovídat různými způsoby. Ty otázky jako by byly nadčasové.” 

Před čtyřmi dny 21:02

Václav Klaus: Vládě asi nezbude nic jiného, než zvyšování daní

„Současná vláda se chová úplně stejně jako vláda Andreje Babiše. Profesor Fiala pouze mystifikačně ve své znakové řeči signalizuje, že jsou něco úplně jiného,” říká bývalý prezident Václav Klaus, který byl hostem Interview Martina Kováře.  Vládě podle něj nezbude nic jiného, než zvyšování daní a utahování opasků.

Před pěti dny 20:32

Už to nikdy nebude jako dřív. Ceny potravin se nevrátí na úroveň před válkou, říká prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová

,,Trh se úplně změnil. Bojím se, že už to nikdy nebude jako dřív. Musíme se rozloučit s tím, kolik stály potraviny před válkou a touto krizí,” říká Dana Večeřová, prezidentka Potravinářské komory, která byla hostem Interview Martina Kováře. 

Před týdnem 20:40

Ne do všeho se online justice hodí, myslí si soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala

„Online justice je trend, který sleduji v celé Evropě i v celém světě v poslední době. Asi je to logické. Já sám v tom ale shledávám mnoho významných argumentů, které by měly být jakýmsi zdviženým ukazovákem. Ne do všeho se tato metoda vedení justice a komunikace hodí,” konstatuje host Interview Martina Kováře na Rádiu ZET, soudce Nejvyššího soudu Roman Fiala. 

Před týdnem 19:57

Česká republika zastropováním cen energií předvedla na své poměry skvělý časový výkon, říká ekonom Štěpán Křeček

Energetická krize má mnoho příčin a válka na Ukrajině je jen jednou z nich. Stále probíhají diskuze na téma, jestli zastropování cen nepřišlo pozdě. Podle ekonoma Štěpána Křečka předvedla Česká republika na své poměry skvělý výkon. Poradce premiéra byl hostem Interview Martina Kováře

Před týdnem 20:31

Vláda čelí těžkým zkouškám. Není se čemu divit, že opozice posiluje, říká politolog Pehe

O víkendu se uskuteční komunální volby a volby do třetiny Senátu. Podle politologa Jiřího Pehe, ale bude těžké odhadnout, zda přinesou zlom i v celostátní politice. ,,Těmito volbami se nemění politické trendy, ale nepodceňoval bych volby prezidentské,” říká Jiří Pehe v Interview Martina Kováře. 

Před týdnem 20:31

Královna byla pro Brity majákem stability na pozadí neustálých změn, myslí si Jan Brunner

Obyvatelé ostrovního státu se s Alžbětou více než týden emotivně loučili a v mnoha případech to bylo hodně osobní. Co všechno znamená pro Británii smrt Alžběty II.? „Odešla legenda. Skončila druhá alžbětinská éra. Pro Velkou Británii jako takovou to ale příliš znamenat nebude, protože Karel III. je podle mě asi vůbec nejpřipravenější král v dějinách a nastupuje na trůn jako vůbec nejstarší král,” říká v Interview Martina Kováře na Rádiu ZET bývalý zástupce velvyslance v Londýně Jan Brunner. 

Před 3 týdny 20:43

Kardiologie udělala velký pokrok, ale zodpovědnost leží v našich rukách, varuje kardiolog Linhart

V léčbě kardiologických onemocnění se věda velmi posunula. Vymyslelo se několik nových postupů a léků. Je to oblast zajímavá a velmi dynamická, říká kardiolog Aleš Linhart, který byl hostem Interview Martina Kováře.

Před 3 týdny 20:38

Miroslav Kalousek: Sklízí ten, kdo nezasel

Oficiálně z politiky odešel, ale velké slovo v ní stále má. Na Twitteru ho sleduje přes 280 tisíc lidí. „Demokracie potřebuje aktivní občany,” říká bývalý ministr financí Miroslav Kalousek, který byl hostem Interview Martina Kováře. 

Před 3 týdny 21:05

Vidím světlo na konci tunelu, říká energetický poradce Michal Šnobr

,,Energetický kolaps hrozil a pokud by nezasáhla vláda nebo Evropská komise na evropském trhu, tak si nechci představit, jak bychom dopadli,” říká energetický poradce Michal Šnobr, který byl hostem Interview Martina Kováře.