- Podcasty
- Vinohradská 12

Poslechněte si podcast: Covid-19 a opatření proti jeho šíření. Co lze vyčíst z dat?
Rychle se měnící situace kolem šíření koronaviru dopadá na život v Česku - pracovní i osobní. Zavřená kulturní a sportovní zařízení, omezený provoz v podnicích a firmách, to vše by mělo podle vlády přispět ke zpomalení postupu onemocnění Covid-19. Jak účinná taková opatření mohou být? Co všechno jsme schopni vyčíst o povaze nákazy a dalším možném vývoji situace z dostupných dat? O tom mluví Lenka Kabrhelová s redaktorem Deníku N pro vědu a technologie Petrem Koubským.
Vinohradská 12
Nestíháte sledovat nové události? Noviny a sociální sítě jsou plné jmen a fotek a vy nevíte proč? Zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 vysvětlí aktuální témata v souvislostech. Najdete také na našem zpravodajském webu iRozhlas.cz, v mobilní aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.
Stávka 2023: Den vzdoru i sporů
Česko na nohou, třídy bez dětí a odbory v ulicích. Stávka 2023. Co přinesla a co si z ní kdo odnese? Téma pro politického komentátora Patrika Eichlera, ředitele sociálně-demokratického think-tanku Masarykova demokratická akademie.
Vládní komunikační guláš
Vláda neumí komunikovat, kritizují opakovaně experti. Je celodenní stávka jasným vzkazem, že veřejnost není s vystupováním Fialova kabinetu spokojená? Otázky pro Denisu Hejlovou, vedoucí Centra pro strategickou komunikaci na Univerzitě Karlově.
Zmraženo. Ruský majetek v hledáčku české vlády
Zmraženo. Ruský majetek v Česku se dostal do hledáčku Fialovy vlády. Ta na sankční seznam přidala firmu, která ruské budovy a pozemky v Česku spravuje. Chystá Rusko odvetu? I na to se zaměřil Jiří Hynek, reportér České televize.
„Blázen Javier“ má úkol: spasit Argentinu
Nastartoval motorovku, vyhrál volby. Libertarián Javier Milei je trochu loco, blázen. Chce rozřezat vše špatné a najít cestu k ráji. Jak se dostal nový argentinský prezident k moci? A co udělá s gigantickou inflací a enormním dluhem? Téma pro Martina Reye, odborníka na latinskoamerický region.
Fronta na kuřata. Proč milujeme fast food?
Usmažit, osolit, zabalit. Kuře, burger, hranolky, cokoli. Fast food. Vydělává a roste. Kde se vzal, proč na něj Češi stojí frontu a jak hladový je vůbec tuzemský trh? Je tu místo pro víc hráčů? Téma pro ekonomického publicistu Jakuba Žofčáka.
Kyblík léků dělá z lidí zombie. Stát to chce řešit
Kyblík léků pro mentálně postižené. Nadměrná medikace je vypne a pak vypadají jako zombie. Řešíme všechno jen prášky? Není to náhodou špatně? A co s tím? Téma pro Petra Třešňáka, předsedu spolku Děti úplňku a stálého spolupracovníka Týdeníku Respekt.
Jaký je život po útocích Anderse Breivika
69 mrtvých po masakru na ostrově Utøya, 8 mrtvých po bombovém atentátu před Úřadem vlády v Oslu. To vše má na svědomí muž, který se za pár měsíců dostane opět před soud. S přeživšími útoků Anderse Breivika z roku 2011 mluvil dokumentarista Lukáš Houdek.
Dědictví sametu. My Češi a svobodná ekonomika
Zdánlivě obyčejný listopadový den v roce 1989 nastartoval cestu Česka a Slovenska ke svobodě. A to i k té ekonomické. Jak si v ní stojíme? A promítá se do současnosti naše totalitní minulost? Ví historička ekonomie z Univerzity Karlovy a Univerzity v Cambridge Antonie Doležalová.
O kolik zase zdraží energie?
Už zase ty energie. Hrozí od nového roku výrazné zdražení? Vláda tvrdí, že pokud ceny porostou, tak minimálně. Opozice hodlá dalšímu zdražování cen zejména elektřiny zabránit a chce za to i krvácet. Jak to s těmi energiemi vlastně je – téma pro hlavní ekonomickou analytičku Českého rozhlasu Janu Klímovou.
Jak palestinský zubař zachránil své sousedy
Zvedl telefon, volala mu izraelská rozvědka. Palestinský zubař, kterého Izraelci vyzvali, aby evakuoval celou čtvrť. Budou ji bombardovat. Bojovníci Hamásu se totiž schovávají za civilní obyvatelstvo. Výjimečný pohled na to, co se děje v Gaze, přináší britská BBC.