Šatníky
10. leden 2023

Poslechněte si podcast: Cool outfit musí fungovat na party i do lesa. Šperkařka Dick Wolf se obléká pro dobrý pocit

„Vždycky se potřebuju cítit pohodlně, ale zároveň mě to musí bavit. Tohle je bunda ze šusťákové soupravy po mámě, kterou táta našel v garáži. Prezentovala jsem v ní své šperky na Designbloku, ale můžu si ji klidně vzít i se psem do přírody,“ říká Veronika aka Dick Wolf. Vyučená truhlářka, absolventka ateliéru KOV na UMPRUM a autorka výrazných autorských šperků má ráda kombinace starého a nového.

27:40

Šatníky

Vydává: Český rozhlas

Šatníky přináší příběhy módy z českých skříní a ulic. Poslechněte si, co se skutečně nosí a proč. Nahlížíme do skříní a šaten, analyzujeme osobní styl a přístup k oblékání. Hledáme odpovědi na to, co dnes móda pro lidi znamená, jakou má hodnotu a co o nás prozrazuje.

Web

25. říjen 2023 28:29

„Oblékám se jako pekelnice.“ S designérkou Kateřinou Hynkovou o módě pro film a pro život

„Můj šatník je pekelnický, většina je černá a červená,“ směje se Kateřina Hynková. Popisuje, jak její styl inspirovala ilustrace s názvem Pokoj od Tin Can Forest. Absolventka UMPRUM se živí navrhováním filmových kostýmů. Svůj osobní šatník v ďábelské červené a černé si šije sama na míru. „Mám ráda přípravy a krejčovina mě baví. Když se chystám na nějakou zajímavou příležitost, klidně měsíc si po večerech šiju něco speciálně pro ni.“

26. září 2023 35:44

„Vyhlížím rappera v minisukni!“ O revoluci v módě i v našich hlavách s umělcem Bystríkem Klčem

„Toto jsem si koupil na protest proti svému strachu,“ říká Bystrík. Džínová sukně ve stylu nultých let na něj vykoukla v sekáči v malém městě na Slovensku. „Zkusil jsem ji a seděla na milimetr, perfektní. Cítil jsem se tak sexy! Ale s těžkým srdcem jsem ji dal zpět. Říkal jsem si: A kam bys ji nosil a co když se ti něco stane? Ale pak jsem si řekl: Ne! Kupuju jí na protest!“ Poslechněte si podcast s umělcem Bystríkem Klčem o revolucích v pánské módě a o hledání identity.

12. září 2023 33:01

České chalupářství trenduje i v Londýně: fotografka Johana Kasalická miluje outdoor

„Kombinovat outdoor a urban styl je momentálně dost trendy. Takže řada mých věcí z dětství, které jsem strávila na chatě, je relevantní i v Londýně,“ popisuje Johana Kasalická. Fotografka, která stojí za nezávislým magazínem Nový zine. Už pět let žije v Británii a pracuje v luxusní módní značce. Poslechněte si, jaké outdoorové klasiky jí ještě v práci projdou a jaké už ne.

6. září 2023 34:17

Z Fashion Weeku do šatníku. Jak nás obleče mladá návrhářská generace?

Podcast Šatníky se tentokrát natáčel v budově historické elektrárny v pražských Holešovicích. Industriální chrám z přelomu 19. a 20. století totiž hostil pražský týden módy, Mercedes-Benz Prague Fashion Week. A v Šatnících se dozvíte, jaké trendy zamíří z přehlídek do českých ulic nebo kdo z nastupující generace české módy nejvíc zazářil.

25. červenec 2023 35:51

Díky dragu mám zdravější vztah k tělu. Kostýmy Miss Petty tvaruje hudba a přátelství

„V civilu si užívám, že můžu ubrat a být šedá myš. Baví mě vzít si obyčejné triko a džíny. V dragu se naopak chci barevně vyřádit a vyjádřit svou osobnost,“ říká David, který na natáčení přišel takzvaně „out of drag“, v bílém triku a černých kraťasech. Přinesl ale velký kufr plný kostýmů, ve kterých vystupuje jako Miss Petty. Probíráme se pestrobarevnými extravagantními outfity a rozebíráme, jak se v nich odráží vztah k tělu, drag, hudba a přátelství.

28. červen 2023 26:01

Oblékám se tak, jak maluju. V šatníku umělkyně Lu Jindrák Skřivánkové

„Řeším oblečení tak, aby zapadalo k tomu, co dělám. Dřív jsem třeba chtěla vypadat jako romantická maminka, ale to už mě opustilo. Teď chci nosit výrazné oblečení, které lidi třeba i vyvede trochu z míry,“ popisuje umělkyně Lu Jindrák Skřivánková. Setkáváme se v ateliéru plném výrazně barevných obrazů a abstraktních soch. Probíráme módní kousky, které Lu obléká na zahraniční umělecké veletrhy, ale i na svatby přátel.

14. červen 2023 32:25

Greenfluencerka Natália Pažická: Vyházet půl šatníku není udržitelné

„Před sedmi lety jsem si řekla, že už si nikdy nic z fast fashion nekoupím. A skutečně jsem si tam sedm let nepořídila ani ponožku. Ale s tím, co už jsem ve skříních měla, dál pracuju. Udržitelnost neznamená, že musíte vyhodit všechny věci z řetězců. To je blud,“ říká Natália Pažická. Známá greenfluencerka, která se o odvrácené straně módního průmyslu přesvědčila na vlastní oči při práci v Číně, rozebírá v Šatnících příběhy svých nejoblíbenějších kousků oblečení.

31. květen 2023 28:55

Sneakers a sako. Johana Bázlerová o českém smart casual a trendech

„Smart casual outfity ráda rozbíjím něčím výrazně barevným nebo teniskama. Přestože to je velmi často trnem v oku různým Twitterovým kritikům. Některé pány na českém internetu stále ještě pohoršuje to, když si někdo vezme tenisky k saku,“ směje se Johana Bázlerová. Vedle tvorby žurnalistické platformy Jsem v obraze pracuje v českém Senátu a říká, že místní prostředí ještě není připravené na oblékání ve stylu finské političky Sanny Marinové.

16. květen 2023 24:21

Šaty jsou moje vzpomínky i terapie. Režisérka Kateřina Kořínková Sobotková módu nepodceňuje

„Šatník je můj osobní archiv,“ říká režisérka Kateřina Kořínková Sobotková. Ve skříních má řadu unikátních kousků, které jsou v první řadě vzpomínkou. Od dospívání v devadesátkách má slabost pro sekáče a čas ukázal, že už jako maturantka měla neomylné oko nejen pro vintage, ale i pro kvalitní a lokální fashion design. Poslechněte si, jak se do jejího šatníku dostaly první návrhářské šaty a kdy začala brát v potaz i terapeutickou rovinu módy.

2. květen 2023 36:34

Závislost na sekáčové appce. Návrhářka Karolína Juříková loví designérské poklady

„Nejde o to, že bych hodně nakupovala, spíš ráda nacházím speciální kousky. Největší radost mi udělá, když objevím nějaký designérský klenot za málo peněz,“ popisuje Karolína Juříková. Na sekáčové appce loví věci od newyorských návrhářských značek. Co jsou její největší poklady a jak ji ovlivnila máma, která žije v tiny housu v přírodě?