- Podcasty
- O knihách s knihovnicí

Poslechněte si podcast: Čokoládová polévka a císařský dort. Kuriózní recepty přináší almanach Čechy – Morava – Vídeň
Almanach Čechy – Morava – Vídeň, který nabízí i kuriózní recepty, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Vychází z tištěných i rukopisných kuchařek. Jedním z receptů je například čokoládová polévka. Zaujal mě i dort císařský, protože ten by si asi nikdo jiný než císař nemohl dovolit,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor o dalším ročníku festivalu Zeyerovy Vodňany s ředitelkou místní knihovny Kateřinou Novákovou Mašlovou.
O knihách s knihovnicí
Rubrika pro všechny čtenáře a knihomily o tom, co stojí za to číst.
Kniha Od venuše po atomy vezme dětské čtenáře na cestu dějinami výtvarného umění
Knihu Veroniky Chmelařové Od venuše po atomy představuje knihovnice Helena Jelínková. „Je určena všem dětem, které se začínají zajímat o výtvarné umění. Není to ale encyklopedie. Na cestu dějinami výtvarného umění se čtenáři vydají s trojicí kamarádů,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Janem Bauerem o jeho nové detektivce Pařát smrtky.
O dětství v době normalizace vypráví mladým čtenářům kniha Dnes nepůjdeš do školy
Knihu Evy Papouškové Dnes nepůjdeš do školy, která je určena mladším čtenářům, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Je to příběh dvou školaček z doby normalizace, autorka se ale nepouští do nějaké analýzy poměrů. Ukazuje, že dětství je podobné v každé době,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Petrem Kletečkou z tiskáren v Havlíčkově Brodě.
Román Na divokém venkově popisuje, co může přinést návrat z univerzity do rodné vesnice
Humoristický román Na divokém venkově, který napsala Eva Grestenbergerová, představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Hlavní hrdinkou je doktorandka na prestižní univerzitě, které psychiatr nařídí zdravotní dovolenou. Vrací se tedy, ne zcela dobrovolně a ne zcela s nadšením, do rodné vesnice, kde čeká poněkud svérázná rodinka,“ popisuje. Dále pořad přináší rozhovor s historikem Danielem Kovářem o jeho monografii, v níž popsal středověké hradební věže Českých Budějovic.
… a to jsi Ty, Šumavo. Fotografická publikace nabízí snímky z míst, kam se bez povolení nesmí
Publikaci fotografa Jiřího Plachého … a to jsi Ty, Šumavo představuje knihovnice Helena Chrastinová. „Listujte pomalu a kochejte se výhledy do šumavské krajiny od jara do zimy. Autor se deset let toulal místy, kam se bez povolenky nesmí,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor se Zdeňkem Jančaříkem o jeho knize Čerstvá voda pro duši.
Kniha Náměsíční vrazi popisuje skutečné případy vražd provedených údajně pod vlivem náměsíčnosti
Knihu Náměsíční vrazi Stanislavy Veselé představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Jedná se o velmi zajímavé téma skutečných případů vražd provedených údajně pod vlivem náměsíčnosti. Ač byly tyto skutky posouzeny odborníky, nikdy se nepodařilo vyvrátit veškeré pochybnosti,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Milanem Koželuhem o jeho románu Šmrtmitlák.
Průzkum hrobky Rožmberků ve Vyšším Brodě a celý příběh rodu připomíná publikace
Publikaci Rožmberská hrobka: Příběh hledání, kterou napsal Jiří Šindelář s kolektivem, představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Kniha popisuje průzkum hrobky Rožmberků v klášteře ve Vyšším Brodě a zabývá se celým příběhem rožmberského rodu,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor s Markétou Hejkalovou o její nové knize Století na vlnách.
Skřítek Nils přináší devět kouzelných příběhů Astrid Lindgrenové
Sbírku pohádek s názvem Skřítek Nils, kterou napsala Astrid Lindgrenová, představuje knihovnice Helena Chrastinová. „Obsahuje devět příběhů, které jsou doslova kouzelné. Jejich atmosféru dokáží děti prožívat s nadšením, protože autorka umí vtáhnout do děje,“ říká. Dále pořad přináší rozhovor se spisovatelem Daliborem Váchou o jeho románu Vilda.
Divoký zelinář poradí, které plané rostliny sbírat a jak je využít
Publikaci Divoký zelinář aneb Plané rostliny jako jídlo, koření i lék představuje knihovnice Monika Vlasáková. „Kniha má krásnou grafiku a fotografie. Její autoři přírodovědci radí, které rostliny sbírat a jak je využít,“ říká. Dále v pořadu zazní verše Ladislava Stehlíka, autora Země zamyšlené.
Jaké svátky slaví děti celého světa, to nejen malým čtenářům ukazuje kniha s velkými obrázky
Publikaci Heleny Haraštové a Pavly Hanáčkové Jaké svátky slaví děti celého světa představuje knihovnice Helena Jelínková. „Nejen děti se seznámí s patnácti svátky z různých zemí. Na každé dvojstraně je velký obrázek, který ukazuje vše, co se svátkem souvisí,“ popisuje. Dále pořad přináší rozhovor s Karolínou Zoe Meixnerovou, která popularizuje české spisovatele 19. století.