• Podcasty
  • Zprávy pro Královéhradecký kraj
Zprávy pro Královéhradecký kraj
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Co zbrzdilo probíhající opravy v novopackém klášteře? Hotovo má být do konce letošního roku

Stavbaři a řemeslníci dokončují práce na opravě kláštera Paulánů v Nové Pace. Kvůli jeho rozlehlosti a nečekaným objevům se termín dokončení prodloužil do ledna příštího roku. Přitom hotovo mělo být už v červnu. Opravené prostory poslouží klientům života bez bariér, ale také veřejnosti a pracovníkům úřadu.

02:01

Zprávy pro Královéhradecký kraj

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné zprávy obsahující nejnovější události ze světa, domova a východu Čech.

Web

Dnes 02:27

Mattasovi koupili na přání svého syna pěchotní srub u Náchoda. Na jeho obnově pracuje celá rodina

Manželé Mattasovi si nedávno od státu koupili pevnostní pěchotní srub u Pavlišova na Náchodsku. Splnili tak přání svému šestnáctiletému synovi, který se zajímá o historii. Dělostřelecký bunkr je prakticky zničený, na jeho obnově teď pracuje celá rodina i její přátelé.

Dnes 02:00

Ukázka bojové výzbroje a výstroje i obrněný automobil v akci. Den Stráže obrany státu v Rychnově

Muzeum a galerie Orlických hor v Rychnově nad Kněžnou si připomnělo působení speciálního bezpečnostního sboru Stráž obrany státu. Ten je s místním regionem spjatý kvůli ochraně prvorepublikových československých hranic. Na programu byly ukázky fungování československé armády v meziválečné době a uctění památky rychnovského velitele praporu SOS Františka Kynycha.

Včera 01:42

Několik dobrovolníků ze zemí Evropy přijelo do Náchoda pomáhat českým dětem s výukou cizích jazyků

Do Náchoda přijela skupina zahraničních studentů, pomohou českým dětem s výukou cizích jazyků. Zůstanou u nás celý rok. Dobrovolníci z různých zemí přijíždějí do Náchoda pravidelně, letos jich je ale výrazně méně než dříve.

Včera 01:59

Ukrajinské učitelky se u nás začaly intenzivně učit česky, aby mohly začít znovu pracovat s dětmi

Ukrajinské pedagožky, které uprchly před válkou, se chtějí v Česku co nejdřív vrátit ke své profesi. Aby mohly pracovat s dětmi - a to i s těmi českými - musí se pochopitelně domluvit česky. Kursy češtiny pro ukrajinské pedagogy pořádá v Hradci Králové tamní diecézní charita - a zájem je velký.

Včera 02:09

S vysokými náklady na energie se potýkají také univerzity. Někde v rámci úspor omezují stipendia

Zdražování energií doléhá i na vysoké školy, i ty se tak snaží šetřit nejrůznějšími způsoby. Například Filozofická fakulta Univerzity Karlovy snížila doktorandská stipendia ze třinácti tisíc na deset a půl tisíce korun měsíčně. Jak a jestli vůbec nějak upravují výši stipendií univerzita a fakulty v Hradci Králové, to zjišťoval reportér Jakub Vik.

Před dvěma dny 02:53

Obyvatelé vesnic na Jičínsku a Náchodsku přijdou o mobilní poštu, služba se teď přesouvá jinam

Do malých obcí napříč republikou už dva roky jezdí pojízdné přepážky České pošty. Nabízí podobné služby jako kamenné pobočky. Z Královéhradeckého kraje teď minimálně dočasně mizí, do včerejška zajížděla do několika vesnic na Jičínsku a Náchodsku. Nově je ale státní podnik přesunuje jinam. Důvody zjišťoval reportér Václav Plecháček.

Před třemi dny 02:35

Organizace Pferda, která zaměstnává klienty s mentálním a duševním onemocnění, se obává budoucnosti

Nezisková organizace Pferda z Náchoda a Rychnova nad Kněžnou se kvůli zdražování energií a potravin obává budoucnosti. V současné době zaměstnává 70 lidí s mentálním a duševním onemocněním, dalších 80 klientů pracuje ve službách. A právě oni mají jen malé šance uspět na běžném trhu práce.

Před čtyřmi dny 03:44

V Hradci Králové by mohla vzniknout pětikoalice, v opozici by byly ANO a SPD

Volby do hradeckého zastupitelstva s náskokem ovládlo hnutí ANO. Své zastupitele tam bude mít celkem 7 uskupení. Některá už začala jednat o novém složení vedení města.

Před pěti dny 02:12

Zajímavé historické pokrývky hlavy získalo od lidí do svých sbírek Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově téměř s každou výstavou obohacuje své sbírky o nové předměty. Jde o věci, které přinášejí lidé ze svých domovů jako něco, co už nepotřebují a třeba by jinak takový exponát skončil mezi odpadky. A to by podle muzejníků byla škoda.

Před pěti dny 02:03

Evropský týden mobility přiblížil lidem alternativní možnosti ekologické osobní dopravy po městě

Zkusit jízdu na elektrokole, otestovat si znalosti z bezpečnosti provozu na silnici nebo prozkoumat moderní vozy hromadné dopravy mohli lidé při Evropském týdnu mobility. Ten má podpořit udržitelné formy dopravy a snížit množství aut v centech měst. Do akce se zapojil i Hradec Králové.