- Podcasty
- O knihách s knihovnicí
Poslechněte si podcast: Co se skrývá v paměti Šumavy, Blaníku nebo Řípu, odhaluje kniha historika Eduarda Maura
Publikaci historika Eduarda Maura Paměť hor představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Kniha má dvě kapitoly. První je celá věnována Šumavě, druhá památným vrchům Čechů a Moravanů, mezi které patří Říp, Blaník, Hostýn, Radhošť,“ říká. Dále pořad přináší ukázku z knihy Slavnost květů s kocourkem Kosmosem, která si hraje s českým a japonským jazykem.
O knihách s knihovnicí
Rubrika pro všechny čtenáře a knihomily o tom, co stojí za to číst.
100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny připomíná, jak se správně píší některá problematická slova
Knihu 100 přešlapů pro (ne)milovníky češtiny, kterou sestavily dvě bohemistky a jazykové korektory Karla Tchawou Tchuisseu a Sabina Straková, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Obsahuje celkem sto vybraných výrazů, které často slyšíme, ale když je máme napsat, dělá nám to problém,“ uvádí. Dále pořad připomíná ocenění za nejlepší non-fiction comics.
Do tuzemského cestování a psaní se Ladislav Zibura pustil za lockdownu
Prázdniny v Evropě, Už nikdy pěšky po Arménii a Gruzii nebo 40 dní pěšky do Jeruzaléma. To jsou namátkou některé knižní tituly z pera cestovatele Ladislava Zibury.
Od aut k hospodaření na farmě přešel v době pandemie Jeremy Clarkson. Své zážitky sepsal
Automobilový novinář a moderátor Jeremy Clarkson se v době pandemie stal farmářem. Své poznatky zaznamenával do sloupků, které později vyšly v knize Jeremyho farma nejen zvířat. „Všechno své počínání glosuje s nadhledem a humorem sobě vlastním,“ popisuje knihkupkyně Veronika Kučerová. Dále pořad přináší rozhovor s Kateřinou Mašlovou o knihovně ve Vodňanech.
Kniha Dějiny světa v 50 psech připomíná psy, kteří se zapsali do historie
Originální publikaci Dějiny světa v 50 psech, jejíž autorkou je americká autorka Mackenzi Leeová, představuje knihovnice Helena Stejskalová. „Kniha přináší řadu pozapomenutých informací o psech různých plemen, kteří se zapsali do historie,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor s Jaroslavem Purkrábkem o jeho Šumavských literárních čtvrtcích.
Dětskou knížku Madlenka a jednorožec si zamilují hlavně malé holčičky, myslí si knihovnice
Knihu Madlenka a jednorožec, kterou napsala Briony May Smith, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Určitě si ji zamilují hlavně malé holčičky. Vypráví o Madlence, která se setká se skutečným jednorožcem,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor s Markétou Harasimovou o její nové knize Volným pádem.
Kniha Ruce houslisty vypráví příběhy pěti generací česko-německé židovské rodiny
Povídkovou knihu Aleny Ježkové Ruce houslisty představuje knihkupkyně Veronika Kučerová. „Líčí osudy pěti generací česko-německé židovské rodiny. Ač se jedná o rodinu fiktivní, autorka se inspirovala skutečnými příběhy,“ prozrazuje. Dále pořad přináší rozhovor s Alešem Palánem o jeho knize Robinsoni a donkichoti.
O tom, že dědeček byl v koncentráku, se doma nikdy nemluvilo
Jakuba Katalpa, respektive vlastním jménem Tereza Jandová, má na svém kontě řadu knih, oceněných čtenáři a kritiky. Namátkou můžeme jmenovat: Je hlína k snědku? Hořké moře, Němci.
Střet civilizací politologa Samuela P. Huntingtona je dodnes v mnohém platný
Román se musí vysedět, říká českobudějovický spisovatel Jaromír Jindra. Vydává i šest titulů ročně. I o tom bude další vydání rubriky O knihách s knihovnicí, kterou připravuje Filip Černý
Dětská kniha Velký úklid o nepořádné Marušce přiměje k zamyšlení i rodiče
Knihu Markéty Pilátové Velký úklid o malé Marušce, která po sobě neumí uklízet, představuje knihovnice Helena Jelínková. „Je psaná tak, že je na první pohled vypadá jako určená malým čtenářům, ale je plná zamyšlení i pro jejich rodiče,“ popisuje. Dále pořad přináší rozhovor s autorem povídek Petrem Bobkem.