Sousedé
24. březen 2023

Poslechněte si podcast: Co pro turisty chystají v Bavorsku a Sasku. Medailonek Friedricha Hartmanna

O uplynulém víkendu se na pražském výstavišti konal tradiční turistický veletrh Holiday World, kde se krom domácích představují také zahraniční regiony.

15:00

Sousedé

Vydává: Český rozhlas

Česko-německý magazín pro německou menšinu v Čechách.

Web

Před čtyřmi dny 15:00

Dora Kaprálová o tvorbě i životě v Berlíně. Lososi a Labe. Pověsti a pohádky Němců z Jizerských hor

Tentokrát začneme povídáním se spisovatelkou a publicistkou Dorou Kaprálovou, rodačkou z Brna, která žije v Berlíně. Naše kolegyně Jarmila Wankeová se s ním potkala v Lisztově institutu, maďarském kulturním centru, na setkání s účastníky Visegrádského programu rezidenčních pobytů pro spisovatele. Povídala si s ní o její tvorbě i o životě v Berlíně.

Před týdnem 03:45

Max Schneider: Z Československa přes Londýn do NDR

Tentokrát vám ve výročí týdne představujeme Maxe Schneidera, který se narodil 19. listopadu 1909 v České Lípě.

Před týdnem 13:35

Výstava o Ottfriedu Preusslerovi. Polévkové muzeum v Krušných horách. Medailonek Maxe Schneidera

Jak už jsme připomínali v říjnu, letos uplynulo 100 let od narození spisovatele Otfrieda Preusslera, rodáka z Liberce, autora knížek Malá čarodějnice, Čarodějův učeň, Anděl v kulichu a dalších.

Před 2 týdny 15:03

S Tomášem Cidlinou o ceně Adalberta Stiftera. Medailonek Ericha Kleibera

Na pravidelném setkání pasovské místní skupiny Sudetoněmeckého krajanského sdružení na začátku října udělil zástupce sdružení Bernd Posselt českému historikovi z České Lípy Tomáši Cidlinovi medaili Adalberta Stiftera. Pozvali jsme ho k mikrofonu, aby nám pověděl o svých zážitcích z Pasova i plánech do budoucna.

Před 3 týdny 15:00

Němečtí klienti Františkových Lázní. Výstavba na Klínovci. Bojovník SNP a příslušník Stasi z Krkonoš

Prvním tématem prvních listopadových Sousedů jsou lázeňští hosté z Německa ve Františkových lázních. Odtamtud to pak už není daleko do Krušných hor.

27. říjen 2023 15:00

Archivní nahrávka o germanizaci Prahy. Vlci v Krušných horách. Výročí C. E. Schmidta

Po kratší pauze jsme se opět vypravili do rozhlasového archivu, abychom pro vás našli další zajímavou německojazyčnou nahrávku. Tentokrát uslyšíte hlas protektorátního náměstka pražského primátora Josefa Pfitznera, historika a profesora pražské německé univerzity. Nahrávka je z roku 1940 a Pfitzner na ní mluví o přejmenovávání pražských ulic.

20. říjen 2023 13:37

Otfried Preußler by oslavil 100 let. V Sasku výrazně vzrostl počet nehod cyklistů

Tentokrát uslyšíte závěr třídílného povídání s paní Marií Malivánkovou – Waskovou, spoluautorkou nové knížky o historii města Úterý. Minule jsme si povídali právě o dějinách Úterý, tentokrát to bude o osudech rodiny Waskových.

13. říjen 2023 14:59

O dějinách města Úterý. Prominentní východoněmecký teoretik kultury Erhard John, rodák z Jablonce

Na konci září jsme v našem pořadu vysílali rozhovor s jednou ze tří autorek nové knížky o historii města Úterý, s paní Marií Malivánkovou-Waskovou. Tentokrát si s ní povídáme o obsahu zmíněné knížky, tedy o dějinách Úterý.

6. říjen 2023 15:09

Obnova rašelinišť v Krušných horách. Rozhovor s politoložku a spisovatelku Eugenii Trützschler

Letos jsme si připomínali 55 let od konce Pražského jara, které ukončila invaze vojsk Varšavské smlouvy. U příležitosti tohoto výročí uspořádala Saská kontaktní kancelář v Praze konferenci. Organizovala ji Eugenie Trützschler.

29. září 2023 14:48

Město Úterý má knihu o své historii. U Drážďan je první německá mezinárodně uznávaná oblast divočiny

Na konci dubna oslavilo město Úterý výročí 790 let od první zmínky o své existenci. Při této příležitosti pokřtil ministr kultury Martin Baxa knížku Historia Novoforensis: Dějiny města Úterý.