Z archivu osobností
Epizoda 9310. květen 2023

Poslechněte si podcast: Co poslouchá a chystá sopranistka Alžběta Poláčková

Sopranistka Alžběta Poláčková patří mezi stěžejní sólisty Opery Národního divadla a Státní opery již mnoho let. Objevuje se v nejdůležitějších rolí sopránového oboru a s chutí se věnuje i koncertnímu repertoáru. V současnosti ji můžeme v Praze spatřit v mnoha páteřních produkcích Národního divadla a Státní opery: diváci ji znají jako Liu v Pucciniho Turandot, Mařenku v Prodané Nevěstě Bedřicha Smetany, Krasavu ve Smetanově Libuši, Jenůfu v Janáčkově Její pastorkyni nebo Káťu Kabanovou v opeře stejného autora, Rusalku v nejslavnější opeře Antonína Dvořáka či Micaelu v Bizetově Carmen, Donnu Elviru v Mozartově Donu Giovannim a mnohých dalších. Nejnověji Alžběta Poláčková ztvární titulní roli Armidy ve stejnojmenné Dvořákově opeře, přičemž sama podotýká, že co se obtížnosti týče, lze Armidu přirovnat k odzpívání dvou Rusalek za sebou.

20:46

Z archivu osobností

Vydává: Classic Praha

Co poslouchají slavní. Zajímaví hosté z kulturního i společenského života přinášejí do studia své oblíbené nahrávky. O svůj výběr se podělí s moderátorem pořadu Ivanem Dlaskem i posluchači rádia Classic Praha.

Web

Epizoda 105Před třemi dny 20:25

Co poslouchá a co v nejbližší době chystá basbarytonista Daniel Klánský?

Daniel Klánský se publiku představil na mnoha koncertech v tuzemsku i v zahraničí, například ve Florencii, Miláně, či Římě. Je laureátem několika pěveckých soutěží, finalistou Mezinárodní pěvecké soutěže Antonína Dvořáka a absolutním vítězem a držitelem ceny Českého rozhlasu na Mezinárodní písňové soutěži B. Martinů.

Epizoda 104Před týdnem 19:29

Co poslouchá mezzosopranistka Edita Randová?

Edita Randová patří k předním českým mezzosopranistkám. Kritika oceňuje především rozsah (od altu až po dramatický mezzosoprán) a barvu hlasu, spojenou s širokými výrazovými prostředky, podpořenou dokonalou pěveckou technikou. Ve čtvrtek 21. září bude dalším hostem pořadu Z archivu osobností.

Epizoda 103Před 2 týdny 22:36

Hostem dalšího dílu pořadu Z archivu osobností byla sopranistka Zuzana Marková

Ve světě velmi dobře známá česká sopranistka vkročila na pražská divadelní prkna teprve letos. Během podzimu 2023 ztvární v pražské Státní opeře několikrát Violettu Valéry ve Verdiho Traviatě a ve Stavovském divadle Donnu Annu v Mozartově Donu Giovannim. Mladá česká umělkyně již během své kariéry stihla zazářit na mnoha prestižních scénách a opakovaně se na ně i vrací: např. Pařížská opera, Královská opera Covent Garden v Londýně, Unter den Linden v Berlíně, Kolín nad Rýnem, Frankfurt, benátská La Fenice, nyní v létě excelovala v roli Gildy v Římě. V rozhovoru prozradila, jak vzpomíná na hostování na těchto scénách a které příležitosti ji čekají v nejbližší době. Dozvíte se i zajímavosti, jak přistupuje ke studiu role.

Epizoda 102Před 3 týdny 24:14

Co poslouchá a chystá klavírní virtuos Ivo Kahánek?

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archivu osobností je Ivo Kahánek, který se na festivalu Dvořákova Praha představí v nebližší době jako interpret Beethovenova Klavírního koncertu č. 3 c moll společně s Tonhalle-Orchester Zürich pod taktovkou Paava Järviho. V pořadu rádia Classic Praha uvádí výběr klavírních skladeb, a to zejména Antonína Dvořáka, které nahrál pro Supraphon a za která získal mnohá ocenění.

Epizoda 1015. červenec 2023 23:21

Klasika outdoor, hity 18. a 19. století i Pohádky tisíce a jedné noci. Karolína Cingrošová představí festival Hudba z ráje 2023

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude koncertní zpěvačka, příležitostná moderátorka, členka Opera studio Praha a umělecká ředitelka festivalu Hudba z ráje Karolína Cingrošová. Karolína Cingrošová začínala v Dětské opeře Praha, se kterou pravidelně vystupovala na různých pražských i zahraničních scénách (Rakousko, Německo, Francie, Japonsko). Studovala na Pražské konzervatoři, kde byla její profesorkou mezzosopranistka Jiřina Přívratská, a poté u tenoristy Zdeňka Šmukaře na JAMU v Brně. Následně absolvovala postgraduální studium na Univesität Mozarteum v Salzburgu, kde ji vedla norská sopranistka Kjellaug Tesaker. Je vítězkou písňové soutěže Bohuslava Martinů, získala ocenění v Duškově pěvecké soutěži, v pěvecké soutěži v Olomouci a přivezla si také 2.místo z Wiener Danubia talents international music competiton, která se konala ve Vídni.

Epizoda 10028. červen 2023 25:09

Mladý český tenorista Daniel Matoušek hostem pořadu Z archivu osobností

Český tenorista Daniel Matoušek přes svůj mladý věk vystupuje již v mnoha produkcích zejména pražského Národního divadla. Dokonce se nedávno stal i členem ansámblu. Co rád poslouchá nebo dělá ve volných chvílích? Jakým dalším uměleckým profesím kromě zpěvu se věnuje? I to se dozvíte v rozhovoru pořadu Z archivu osobností s Ivanem Dlaskem. Umělecká cesta Daniela Matouška začala v Národním divadle v Praze už před téměř deseti lety: 20. března 2014 zde debutoval v roli Pepíka v Janáčkových Příhodách lišky Bystroušky a poté zde hostoval jako Podivín (Prokofjev: Láska ke třem pomerančům) a První bratr (Weill: Sedm smrtelných hříchů). Vystupoval v Severočeském divadle Ústí nad Labem a v Magdeburgu jako Tamino (Kouzelná flétna), v Divadle J. K. Tyla v Plzni jako Lindoro (Italka v Alžíru), v Divadle F. X. Šaldy v Liberci jako Don Ramiro (Popelka), v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích jako Ferrando (Così fan tutte) a v Moravském divadle Olomouc mj. jako Jaquino (Fidelio) a Nadir (Lovci perel); role Nadira mu vynesla širší nominaci na Ceny Thálie za rok 2019.

Epizoda 9922. červen 2023 28:59

Ředitelka PKF-Prague Philharmonia Kateřina Kalistová představuje nadcházející sezónu orchestru

PKF — Prague Philharmonia vznikla v roce 1994 z iniciativy dirigenta Jiřího Bělohlávka (1946-2017) pod názvem Pražská komorní filharmonie. Dnes patří mezi nejrespektovanější nejen české, ale i světové orchestry, což potvrzují pravidelná zahraniční turné a nahrávací projekty pro nejrenomovanější světová vydavatelství. Od počátku sezony 2015–16 stojí v jejím čele francouzský dirigent Emmanuel Villaume. Orchestr je znám svými poutavými, novátorskými a promyšlenými sezonami. Co přinese ta následující prozradí ředitelka tělesa Kateřina Kalistová.

Epizoda 9814. červen 2023 26:17

Ester Pavlů hostem pořadu Z archivu osobností na Classic Praha

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude mezzosopranistka Ester Pavlů. Ester Pavlů na jevišti Národního divadla v Praze zpívá snovou roli každé mezzosopranistky – Carmen. Na její premiéru si vzhledem ke covidovým restrikcím musela počkat přes rok a půl. Výsledek ovšem stojí zato. Dále zde zpívá roli Královny v opeře Jaromíra Weinbergera Švanda dudák. Jako Královna v této opeře také vystoupila v rakouském Grazu a během příští sezony bude s touto rolí vystupovat i v rakouském Theater and der Wien. Před sebou má premiéru velké dramatické role Santuzzy v opeře Sedlák kavalír ve Státní opeře v Praze.

Epizoda 978. červen 2023 29:42

Muzikálová zpěvačka a šansoniérka Radka Fišarová prozradila své nejbližší projekty

Dalším hostem Ivana Dlaska v pořadu Z archívu osobností bude zpěvačka Radka Fišarová. Už během studia získala Radka Fišarová díky konkurzu první muzikálovou roli v muzikálu Vlasy/Hair. Pak následovala Evita, kterou zpívala jako nejmladší představitelka této role na světě. Po otevření divadla Broadway, které se stalo její nepsanou domovskou scénou, zde odehrála celou řadu představení. V muzikálech zpívá dodnes, ale kromě toho se věnuje také šansonu. Letos se představí také v rámci hudebního cyklu Šlechtická sídla v souznění, který je sérií hudebních večerů konaných v sídlech šlechtických rodů. Jeho smyslem je rozšířit nabídku klasických prohlídek hradů a zámků a dát tak možnost široké veřejnosti vnímat tyto historické prostory i jinak.

Epizoda 961. červen 2023 21:31

Co čeká v nejbližší době basbarytonistu Lukáše Bařáka?

Lukáš Bařák je nositelem Ceny ředitele pražského Národního divadla pro umělce do 35 let. Sólistou této scény je od sezony 2020/21 a v aktuální sezóně zde ztvárnil například role Masetta, Schaunarda, Marulla, Fiorella, Guglielma, Moralese, Papagena, Indiána, Čerta strážce/Maršálka a Mercutia. Akademii múzických umění v Praze absolvoval v roce 2018 pod vedením Ivana Kusnjera. Co ho čeká v nejbližší době, prozradil Ivanu Dlaskovi v pořadu Z archivu osobností.