- Podcasty
- Vinohradská 12
Poslechněte si podcast: Co nám ukázalo přijetí rezoluce EP o Babišově střetu zájmů?
Poslanci Evropského parlamentu kritizují českého premiéra Andreje Babiše (ANO) za možný střet zájmů. Premiér jejich závěry odmítá. Je rezoluce EP jen nezávazným politickým gestem, jak tvrdí zástupci hnutí ANO, nebo důležitý signál odhalující slabé postavení českého premiéra v EU? Jak to může ovlivnit postavení ČR při unijním vyjednávání včetně toho o budoucích dotacích? Lenka Kabrhelová mluví se zpravodajkou Respektu při Evropské unii Kateřinou Šafaříkovou.
Vinohradská 12
Nestíháte sledovat nové události? Noviny a sociální sítě jsou plné jmen a fotek a vy nevíte proč? Zpravodajský podcast Českého rozhlasu Vinohradská 12 vysvětlí aktuální témata v souvislostech. Najdete také na našem zpravodajském webu iRozhlas.cz, v mobilní aplikaci mujRozhlas a v dalších podcastových aplikacích.
Deníky z Lidic: silný příběh rodinné tragédie
Vzácný historický objev. V Lidicích se letos našly dosud neznámé deníky. Patřily Emílii Rohlové, jedné z lidických žen. Adresovala je své pohřešované dceři Božence. Srdceryvnému příběhu jsme se mu rozhodli věnovat celou tuto speciální epizodu, aby se na něj nezapomnělo. Úryvky z deníků čte herečka Lenka Krobotová a komentuje je reportérka Lucie Korcová, která se věnuje české historii.
Svět taje. Co to způsobí?
Tání ledovců. Příčina přírodních katastrof s lidskými oběťmi, zároveň hrozba pro příští generace. Jak rychle svět přichází o ledovce? A proč je vědci jezdí zkoumat do hor v Africe? A ještě jedno téma - led na pólech. V Antarktidě hrozí kolaps obřích ledových ploch. Na opačné straně, v Arktidě, se táním ledu otevírá cesta pro nové námořní trasy. A potenciální konflikt. O tom všem s polární ekoložkou Marií Šabackou z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.
Jak roboti operují naše uši
Česko je pátou zemí v Evropě, která při zavádění kochleárních implantátů začala letos využívat robota. Jmenuje se RobOtol. Ten spolu s lékaři pomáhá pacientům znovu slyšet. Jak? Dozvíte se to v této velmi speciální epizodě podcastu Vinohradská 12, ve které se Matěj Skalický s Tomášem Černým vydali na operační sál do pražského Motola. Pozval je docent Jan Bouček z motolské Kliniky ORL a chirurgie hlavy a krku.
O překrucování faktů a obětech manipulací
Žijeme ve světě tekutých hranic. Stírají se v něm rozdíly i mezi takovými odvěkými nepřáteli, jako je pravda a lež. Mluví se o alternativní pravdě a o faktech, která pro jednoho platí, a pro jiného ne. Kde jsme se to naučili? A co s tím? Řeším s Igorem Lukešem, autorem nové sbírky esejů a úvah s názvem Dějiny a doba postfaktická, a hlavně profesorem historie a mezinárodních vztahů na Bostonské univerzitě v USA.
Černá krev Venezuely
Ropa - zlato i záhuba venezuelského lidu. Jeho krev. Teď, v době energetické krize, se o venezuelské ropě znovu začíná mluvit. Proč? Ví zahraniční redaktor Českého rozhlasu Eduard Freisler, autor knihy Venezuela: Rozklad ráje.
The New York Times: o vraždě dvou mužů v Amazonii
Tento týden vysíláme speciální díly Vinohradské 12. Získali jsme pět dlouhých článků z pěti různých světových médií. Pátý a poslední text je z amerických novin The New York Times. O tom, jak se dva muži vydali hluboko do Amazonie, aby se setkali se skupinami původních obyvatel, které hlídají prales. Pak zmizeli.
Der Spiegel: rozhovor s předákem Tálibánu
Tento týden vysíláme speciální díly Vinohradské 12. Získali jsme pět dlouhých článků z pěti různých světových médií. Čtvrtý text je z anglické mutace německého týdeníku Der Spiegel. Ten přinesl rozhovor s 28letým předákem afghánského Tálibánu Anasem Hakkáním. Mluví v něm o vojenské síti, kterou řídí jeho rodina, svém údajném zapojení do řady atentátů a také o tom, proč je odhodlán bojovat za práva lidí a ptáků.
Foreign Affairs: Co když se válka vymkne z rukou?
Tento týden vysíláme speciální díly Vinohradské 12. Získali jsme pět dlouhých článků z pěti různých světových médií. Třetí text je z amerického časopisu mezinárodních vztahů Foreign Affairs. O tom, co kdyby se válka na Ukrajině vymkla z rukou a jak se připravit na nezamýšlenou eskalaci.
New Scientist: Proč je nám u vody tak dobře?
Tento týden vysíláme speciální díly Vinohradské 12. Získali jsme pět dlouhých článků z pěti různých světových médií. Druhý text je z mezinárodního vědeckého časopisu New Scientist. O tom, proč nám trávení času blízko vody zlepšuje duševní zdraví. Že tako funguje zeleň, to víme už nějakou dobu. Nový výzkum ale ukazuje, že pobyt u vody - ať už je to mořské pobřeží, řeka nebo fontána v parku - nás může posílit ještě víc.
The Atlantic: o predátorech v mořských hlubinách
Tento týden vysíláme speciální díly Vinohradské 12. Získali jsme pět dlouhých článků z pěti různých světových médií. První text je z amerického magazínu The Atlantic. O tom, co dělají mořští predátoři tak hluboko pod hladinou. Třeba žraloci velrybí se totiž dokážou potopit i víc než míli hluboko. A mořští biologové se stále snaží přijít na to, proč to dělají.