Mozaika
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Co je to vlastně realita? Výstava Shifted Realities si klade otázky z oblasti komunikace

Co je realita? A je realita jenom jedna? To jsou otázky, na které hledá odpověď výstava Shifted Realities, kterou otevřela pražská Galerie Rudolfinum. Mezinárodní projekt, představující díla šesti vizuálních umělců, bude k vidění do 11. června.

05:33

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Včera 15:16

Tolik popela. Román Ondřeje Štindla vyhrál Národní kolo Ceny Evropské unie za literaturu

Kryštof je stárnoucí literát a překladatel. Proti své vůli se ocitá na životní křižovatce, když se seznámí s mladou levicovou intelektuálkou a poté i s Kamilem, guruem sekty spojené s Kryštofovou zesnulou sestrou. To je v krátkosti děj posledního románu Tolik popela Ondřeje Štindla. Její autor za ni získal vítězství v Národním kole Ceny Evropské unie za literaturu. Celkového vítěze oznámí evropská porota za měsíc na Lipském knižním veletrhu.

Včera 05:41

Vzpoura lásky. Klasika španělského zlatého věku Fuente ovejuna si našla cestu zpět na české jeviště

Ačkoli má na našem území bohatou inscenační tradici, po sametové revoluci z jeviště zcela vymizela. Lope de Vega hru pojmenoval po autentické vesnici Fuente ovejuna (neboli Ovčí pramen). Pražské Divadlo na Vinohradech, které dnes splácí dluh zakladateli španělské komedie, jež ve veršované formě mísí tragiku s komikou, pro ni ale zvolilo název Vzpoura lásky.

Před dvěma dny 14:10

Fenomén bohémy od Paříže po Teherán. Galerie Kunsthalle představila rozsáhlou mezinárodní výstavu

Co to znamená, když o někom řekneme, že je bohém? Kdy vznikla myšlenka bohémství a čím se bohéma vyznačovala? Nejen těmito otázkami se zabývá výstava, kterou zájemci najdou v galerii Kunsthalle Praha.

Před dvěma dny 10:39

Velká cirkusová show i taneční představení pro děti. Startuje 29. ročník České taneční platformy

Deset z 34 přihlášených projektů vybrala Dramaturgická rada České taneční platformy, aby reprezentovaly to nejlepší, co se na domácí scéně v oboru tanečního umění uplynulý rok urodilo. Prestižní přehlídku určenou zejména zahraničním (ale i českým) promotérům hostí ode dneška do neděle pražské scény tradičně spjaté s touto akcí a nově i Divadlo X10 a Vzlet.

Před dvěma dny 05:27

Vychází scénář filmu, ve kterém rozmlouvají český král s prvním Evropanem, který doputoval do Tibetu

Už pár měsíců brouzdá kiny film Až zařve lev. Je založen na rozhovoru dvou středověkých současníků: českého krále Přemysla II. Otakara, a františkánského mnicha a poutníka Mistra Odorika. Duše obou se potkají v Dantově Očistci a jeden z druhého se snaží dostat tajemství jeho života. Jak už to bývá, ne všechno z původního scénáře se do dokumentu dostalo. I proto, a především na četná přání diváků, teď vychází scénář v tištěné podobě. Navíc doplněný atmosférickými ilustracemi.

Před třemi dny 17:19

Klášter Kladruby architekta Santiniho znovu otevírá. Ukáže dosud nepřístupné části

Hitem sezony památek v Plzeňském kraji bude klášter Kladruby. Do dosud nepřístupných prostor starého a nového konventu se v sobotu 1. dubna poprvé podívají návštěvníci benediktinského kláštera na Tachovsku. V národní kulturní památce skončila po dvou a půl letech největší rekonstrukce v novodobé historii kláštera. Přišla na 165 milionů korun, z toho přes 100 milionů byla dotace z EU.

Před čtyřmi dny 09:03

Zvuk v prostoru je řečí doteků. Galerie 8smička představuje mezinárodní výstavu Místa chvění

Zabýváme-li se zvukem v architektuře, primárně se nabízí zkoumání změřitelných akustických vlastností prostředí a materiálů. Ale když začneme přemýšlet fenomenologicky, či imaginativně, dokážeme si pak například představit, že zvuk prostor dokonce i sám vytváří. A také že ho umí propojovat. Spojovat. Rytmizovat. Nebo mu ozvěnou dávat rozměr. Či ho zvukovou clonou rozdělovat.

Před čtyřmi dny 04:55

Stop time. Dokumentarista David Čálek představuje svůj nový film

Hlavními hrdiny filmu jsou zastavený čas, vlekař David Chmelař, herečka Vanda Hybnerová, kněz a filozof Tomáš Halík, kavárník Havel Parkán a zpěvačka Radůza. Všichni se na začátku shodli na tom, že je to doba, kdy je příležitost něco změnit.

Před pěti dny 17:52

Světový den divadla. Dnešní divadlo pohledem studentů i zkušených harcovníků

Už od roku 1962 připadají na 27. března oslavy Světového dne divadla. Při té příležitosti jsme oslovili Lenku Havlíkovou, dramaturgyni a ředitelku pražského Divadla X10, společně s Janem Holcem, režisérem a uměleckým šéfem ostravského Divadla Petra Bezruče, i studenty třetího a absolventského ročníku pražské DAMU, abychom zjistili jejich představy o současném českém divadle.

Před týdnem 07:56

Kuciak: Vražda novináře. Dánsko/česko/americký dokument hodnotí novinářka Jana Podskalská

V kinech se po loňské premiéře na karlovarském festivalu představuje dánsko/česko/americký dokument Kuciak: Vražda novináře. Vrací se k tragické kauze vraždy reportéra a jeho snoubenky, která před pěti lety otřásla nejen slovenskou veřejností. Film zařadil do svého programu i festival Jeden svět.