Zvídavec Evy Sinkovičové
Před týdnem

Poslechněte si podcast: Co je to vlastně IQ?

Kdy se začalo měřit IQ? Co je to mentální retardace? Pod jaký vědní obor spadají IQ testy?Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

04:11

Zvídavec Evy Sinkovičové

Vydává: Český rozhlas

Každodenní dávka neuvěřitelných zajímavostí ze světa lidí, zvířat, rostlin i věcí. 

Web

Dnes 03:03

Jednoduchá otázka, ale ne všichni na ni umí odpovědět: Rozeznáte seno a slámu?

Jsou to suché části rostlin a využívají se hlavně pro zvířata. Tím jejich podobnost končí. V čem se liší a co mají společného s vojáky z pohádky S čerty nejsou žerty? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Včera 03:31

Jakému zvířeti se přezdívá oživlá šiška?

Je to jediný savec na světě, který má na těle šupiny, živí se termity, mravenci a hmyzem, je to samotář a jde taky o nejčastěji pašované zvíře vůbec. Tušíte?Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před třemi dny 03:44

Jak vypadaly středověké hostiny? Co se jedlo a jak chutná páv?

Jedlo se ve středověku rukama, nebo se využíval příbor? Kde seděl panovník a jak se upravovala taková labuť? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před šesti dny 03:33

Rozeznáte srnku, jelena, laň a koloucha? Poradíme, jak na to

Ke komu patří laň a kolouch? Je větší srnec nebo jelen? Kdo má větší parohy? Které zvěři říkají myslivci vysoká? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 02:22

Který pták je nejmenší na světě? Jeho vejce jsou menší než zrnko kávy

Kalypta nejmenší denně navštíví až 1500 květů kvůli nektaru a váží necelé dva gramy. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:22

Který pták je největší na světě?

ejvětší pták na světě rychle běhá, zobe kamínky, po vycvičení by byl skvělým hlídačem, ale neumí létat. Víte, o koho jde? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:47

Hatérie je živoucí fosilie. Proč má tři oči?

Hatérie novozélandská vypadá jako obyčejná ještěrka. Tento prastarý živočich ale žije až sto let, má třetí oko a zvláštní jsou i jeho zuby. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před týdnem 03:42

Kolik vyhozeného jídla ročně připadá na jednoho Evropana?

Jak bojovat s plýtváním jídla? Kolik lidí by se najedlo, kdyby se všechny vyhozené potraviny zachránily? Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.

Před 2 týdny 03:17

Jaký je rozdíl mezi zajícem a králíkem? Kdo z nich má delší zadní nohy a nepohrdne masem?

Uměli byste bez zaváhání poznat králíka od zajíce? Prozradíme, jak se liší vzhledově i chováním. Další díly podcastu najdete na webu Rádia Junior a v mobilní aplikaci Rádia Junior.