Leonardo Plus
13. únor 2022

Poslechněte si podcast: Brambory a zelé, živobytí celé? Venkovské půsty našich předků se neobešly bez sádla, říká etnolog

Únor byl pro předchozí generace měsícem hojného jídla, pití, veselic a zábav. A následně postním obdobím. „Velký velikonoční půst si tradičně spojujeme s újmou od jídla, tedy že by lidé neměli jíst jídla smažená na živočišných tucích. To si ale ve venkovském prostředí lze jen těžko představit,“ vysvětluje etnolog Martin Šimša, ředitel Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici.

49:20

Leonardo Plus

Vydává: Český rozhlas

Setkání s významnými českými vědci a odborníky, kteří umí zaujmout.

Web

Včera 48:38

Sedláček: Svobodu si bereme sami. Přišli jsme o ni třeba tím, že jsme se nechali zatahovat na východ

O svobodě se v poslední době mluví častěji než dříve. Příčin je několik: válka na Ukrajině, ale i odeznívající pandemie covidu-19 nebo globální snahy o řešení klimatické krize. Často spoléháme na stát, že nám svobody zaručí či vrátí, ale je tu skutečně od toho?

Před týdnem 49:18

Konvalinka: Pandemie posledních staletí přešly ze zvířat

Jak se věda poučila z téměř tří let boje s novým koronavirem SARS-CoV-2 a jeho variantami a mutacemi? Jaké nové mechanismy a strategie by mohly pomoci při léčbě chřipky a dalších virových infekcí?

Před 2 týdny 49:23

Jaké to bylo žít jako poddaný, popisuje etnolog Šimša

Řemeslo bylo historicky zásadním lidským kapitálem, ale sloužilo také jako prostředek sociální mobility, zejména pro venkovské obyvatelstvo. Vyučit se a stát se z tovaryše mistrem se ale poštěstilo jen málokomu. S jakými překážkami zápasili naši předci při snaze o lepší živobytí?

Před 3 týdny 49:58

Zdravý vztah nestojí na toleranci nebo kompromisech, ale na respektu, tvrdí párový terapeut Vojtko

Tolerance ve 21. století už nemá místo, tvrdí párový terapeut Jan Vojtko. Ten v pořadu Leonardo Plus hovoří nejen o tom, co je ve vztahu dvou osob potřeba, aby byl pevný, obohacující a především odolal času.

30. říjen 2022 49:45

Buňka je jako katedrála

Viry se ale dokáží chovat, jako protiletecké střely vůči nim. O etických otázkách CRISPRu, čili metodě, jak se dají editovat, stříhat geny mluví Lucie Vopálenská s biologem, etikem a knězem Markem Váchou.

23. říjen 2022 49:06

V Praze se tento týden sešli přední odborníci na letectví nad tématem budoucnosti autonomní dopravy z celého světa

Na konferenci IFAR diskutovali mimo jiné o překotně se rozvíjející technologii samořiditelných dronů, které by nám už za pár let měly vozit zásilky, balíčky z e-shopů nebo fungovat dokonce jako letecké taxíky. V Leonardu Plus expert na drony Jakub Karas popíše, jestli jsou dnešní města na autonomní drony připravená. A vývojář dronů Ján Zakucia prozradí, kdy se budeme moci svézt prvním českým dronem pro osobní dopravu. Připravil Ondřej Novák.

16. říjen 2022 48:49

Strach z budoucnosti ohrožované energetickou krizí mění náladu nejen v české společnosti

Ta za poslední dekádu prošla několika krizemi. Jak závažné byly a jak vážná je ta současná? V Leonardu Plus odpovídá historička ekonomie Antonie Doležalová a ptá se Václav Pešička.

9. říjen 2022 48:48

Čtvrtá, posilující dávka není zklamáním

Hrozilo, že pandemie bude trvat mnohem déle a že vakcíny proti Covidu budou účinné tak, jako proti chřipce. Ale to ne. Podařilo se je totiž vyvinout mimořádně rychle a jsou účinnější  o pár desítek procent. Říká biochemik Jan Konvalinka, který nás na ČRo Plus provázel složitým obdobím pandemie. V Leonardu Plus nejen o tom s ním mluvila Martina Mašková.

2. říjen 2022 49:32

Lidé snili odjakživa o tom, že budou létat jako ptáci, ovšem nikdy nedokázali ptáky napodobit v jejich přirozenosti a vznést se jen pomocí vlastní síly

Pouhá křídla totiž k létání nestačí. Je zapotřebí adaptace celého organizmu, včetně tvaru kostí, velikosti mozku i schopností plic. Létání obratlovců je pro vědce stále záhada a rozebere ji Markéta Ševčíková s biologem Jaroslavem Petrem.

18. září 2022 49:26

Schováváte si od dětství "kápézetku"?

Máte doma po ruce baterku nebo alespoň svíčku a krabičku sirek? A na cestu po D1 si s sebou do auta přihodíte balení vody nebo spacák? V tom případě se můžete zařadit mezi takzvané soft-preppery, kteří se s rozvahou snaží připravit na krize nejrůznějšího charakteru. O tom jak se může přichystat běžná rodina třeba na plynový blackout tuto zimu, hovoří popularizátor vědy Václav Cílek a redaktorka Tereza Hrstková.