Laboratoř
5. listopad 2022

Poslechněte si podcast: Barevným ptákům častěji hrozí vyhynutí, zjistili vědci

Krása může být pro ptáky přítěž. Pěvcům, kteří mají výrazné nebo unikátní zbarvení, častěji hrozí vyhynutí než ostatním. A častěji se s nimi obchoduje. Plyne to ze studie na téměř 500 ptačích, převážně tropických druhů.

25:54

Laboratoř

Vydává: Český rozhlas

Vědci vysvětlují, herci glosují novinky o přírodě a lidech. 

Web

Před šesti dny 25:29

První evropští farmáři nebyli žádní beránci. Řada z nich zemřela po úderu do hlavy

Z kosterních pozůstatků více než 2 300 raných evropských zemědělců a pastevců plyne, že násilí bylo v mladší době kamenné na denním pořádku. Každá desátá nalezená lebka ze 180 různých evropských lokalit té doby má zranění na lebce.

Před týdnem 25:19

Za radost z pohybu můžou střevní bakterie. U myší se díky nim vyplavily endorfiny

Biologové z univerzity v Pensylvánii se snažili najít nervové dráhy, které motivují k pohybu. Vědci nechali myši běhat v kolečku a tyto dráhy zkoumali. Ukázalo se, že k radosti z pohybu výrazně přispěly bakterie v myším střevě. U zvířat, která se střevní mikroflóry zbavily, mozek nevyprodukoval signál odměny.

Před 2 týdny 25:54

Skleněné žáby netrápí trombóza. Uklízejí si červené krvinky do jater

Kolem 150 druhů žab na světě je průhledných. Nová studie to vysvětluje ukládáním červených krvinek do jater. Děje se to ve zvláštním klidovém režimu během spánku. Kromě netradičního vzhledu vědce zaujalo, že se při takové akci žabám nesráží krev.

Před 3 týdny 25:29

Češi se zařadili mezi největší spáče na světě. Nejkratší spánek hlásí jihovýchodní Asie

Češi sami sebe řadí mezi největší spáče na světě. Plyne to z velké britsko-francouzské studie, do které se zapojilo více než 700 tisíc dobrovolníků ze 63 zemí světa. Subjektivní údaje o délce spánku vědcům posílali sami účastníci pokusu.

31. prosinec 2022 25:41

Zpátky na stromy? Právě tam se předchůdci člověka naučili chodit po dvou

Bipední chůze v evoluci člověka zřejmě nevznikla při chůzi na zemi, ale v situacích, kdy se naši dávní předkové věšeli na stromy a potřebovali někam přelézt po větvích. Vědci to doložili pozorováním šimpanzů, našich nejbližších příbuzných.

24. prosinec 2022 25:49

Moderní člověk nebo neandertálec? Vědci řeší záhadu fosílie z Katalánska

Antropologové po letech opět přezkoumali čelist rybáře nalezenou v katalánské části Španělska starou 45 až 66 tisíc let. Původně si mysleli, že je neandertálská. Nová analýza napovídá, že může jít buď o jednu z nejstarších fosilií archaického Homo sapiens, nebo kost patří druhu, který rysy archaických Homo sapiens a neandrtálců kombinoval.

17. prosinec 2022 25:55

Mastodonti, zajíci i cedr. Dva miliony let stará DNA odhalila neznámé Grónsko

Takzvaná environmentální DNA pomohla lidstvu odhalit, jak před dvěma miliony let vypadala příroda v severním Grónsku. Nejvíc vědce překvapilo, že tam tenkrát žili mastodonti. Krajinou se proháněli sobi karibu, zajíci a další zvířata, rostla tam řada bylin i stromů, u pobřeží plavali krabi a korály.

10. prosinec 2022 25:32

Houba místo plastu. Oblíbená reishi funguje v čipech a bateriích

Na Univerzitě Jana Keplera v Linci vědci úspěšně vyzkoušeli známou houbu asijského původu reishi jako součástku v elektronice. Doteď se využívala zejména jako doplněk stravy. Nejnověji autoři studie zjišťují, zda by se z reishi daly vyrábět biologicky rozložitelné součástky do počítačových čipů nebo baterií.

3. prosinec 2022 25:59

Pivo nebo biopaliva z krásnooček? Vědci luští jejich genetický kód

Mezinárodní konsorcium vědců se snaží přečíst genetický kód krásnooček. Důvodem zájmu je možnost využití těchto organismů k výrobě biopaliv, ve výživě, robotice nebo při léčbě nádorů.

26. listopad 2022 25:57

Houba, která žije všude na světě, umí vyčistit půdu i vodu od rtuti

Běžná mikroskopická houba dokáže odstraňovat toxickou formu rtuti z půdy v okolí kořenů zemědělských plodin. Rostliny, v tomto případě kukuřice, díky ní přežily. V pokusu vědců z Marylandu houba dokonce zvládla vytáhnout škodlivou formu rtuti i ze slané a sladké vody.