Dokument
20. březen 2022

Poslechněte si podcast: Co dělá domov domovem podle Američana v Brně a Češky na Havaji

Druhý díl dokumentární série, věnované domovu. Otázkám kdy, kde a proč se lidé cítí dobře. Sledujeme příběh Češky Evy a Američana Damona. Oba se pomocí přírodních věd snaží zlepšovat svět. Damon v Brně a Eva na havajském Kokosovém ostrově. Cyklus v produkci organizace Člověk v tísni natočila Martina Pouchlá.

26:33

Dokument

Vydává: Český rozhlas

Interpretace, výklad a syntéza dění, událostí a jevů našeho života.

Web

Před pěti dny 27:18

Zemřel novinář Pavel Pecháček. Řadu let stál v čele Rádia Svobodná Evropa

V 82 letech zemřel novinář a bývalý ředitel Rádia Svobodná Evropa Pavel Pecháček. Jeho osobnost připomene repríza dokumentu z cyklu Jak dnes žijí.

18. prosinec 2022 33:19

Strom storm. Poslechněte si příběh o pocitech, které v nás vyvolává kácení

„Proč porážíte strom, kterej je úplně zdravej a maj na něm sojky hnízdo?“ ptá se v dokumentu Strom storm jeho autor Daniel Kupšovský muže s motorovou pilou, který právě kácí kaštan před okny jeho bytu. Tenhle zážitek v něm vzbudil nejdřív vztek, ale pak i hlubší zájem o stromy a jejich osud ve městě.

23. říjen 2022 25:50

Přežijete? Lidé trochu vyměkli. Zejména chlapi, zdůrazňuje psychoterapeut

Jsou čeští preppeři skutečně připravení přežít katastrofy, nebo je pro ně příprava na krizové scénáře spíše koníčkem? Touto otázkou se zabýval autor dokumentu Přežijete? Daniel Titl. Po koronavirových lockdownech a nedávném vypuknutí války na Ukrajině přemýšlí o tom, jestli je stát připraven postarat se o všechny obyvatele, nebo si musí každý poradit na vlastní pěst.

16. říjen 2022 26:13

Vyhnanci. Dokument o Rusech, které nechce Putin ani Západ

Po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu zastavila česká vláda vydávání víz pro občany Ruska a Běloruska. Autor dokumentu Jakub Horáček sleduje několik ruských rodin, které tento krok rozdělil a které hledají cesty k tomu, aby mohli opět žít společně. Otevírá otázku kolektivní viny všech Rusů za válku. Jak se má česká společnost postavit k těm, kteří v putinovském režimu žít nechtějí a nesouhlasí s ním? Proč svou zemi opouštějí a proč se například nepokusí o její vnitřní proměnu?

9. říjen 2022 25:45

Pomoc! aneb Jak mě za války potkal syndrom vyhoření

Po vypuknutí války na Ukrajině se v Česku vzedmula vlna solidarity. Češi přispěli miliardami do sbírek a někteří také přímo organizovali rozvoz humanitární podpory postižených oblastí. Dokumentaristka Markéta Oddfish Nešlehová společně s Ukrajincem Tonym právě takovou pomoc koordinovala. Proč ovšem po pár měsících vyhořela? Jak se s tím vyrovnala a chce pomáhat dál? Poslechněte si celý dokument.

2. říjen 2022 25:21

Příští stanice Hlavák. Dokument o tom, proč selhala pomoc válečným uprchlíkům na pražském nádraží

Autorka dokumentu Ivona Remundová se jako dobrovolnice Iniciativy Hlavák vydává na pražské hlavní nádraží, na které přijíždějí váleční uprchlíci z Ukrajiny. Skrze další dvě dobrovolnice, Martinu a Martu, rozehrává příběh plný deziluze, kdy se z původního záměru pomáhat stalo něco úplně jiného. Proč dobrovolnice začaly pochybovat o tom, zda jejich práce má skutečně smysl? Poslechněte si celý dokument.

18. září 2022 25:40

Neříkej mi uprchlík. Svědectví z ostrova Lesbos – migrační laboratoře Evropy

Rozhlasový dokument přináší svědectví pracovníka Etnologického ústavu AV ČR Michala Pavláska z ostrova Lesbos. Místo představuje bránu migrantů do Evropy, její symbolické předsálí, kde se zároveň rozhoduje, kdo bude vpuštěn dále a komu dveře do starého kontinentu zůstanou uzavřeny. Reportáž z místa na samém prahu Evropy nabourává představu o Evropě, která se dokáže opevnit proti vnějšku jako nějaká středověká pevnost.

11. září 2022 24:04

Libanon – krize je nebezpečně blízko. Dokument o kolapsu země, kde nefunguje elektřina

Blackout – totální výpadek elektřiny dosud zněl spíš jako něco ze sci-fi filmu. Pro Libanonce je ale každodenní realitou. Dokumentaristky Lenka Klicperová a Markéta Kutilová přinášejí reportáž ze země, na níž plně dopadla energetická krize a kde inflace dosahuje ještě větších výšin než v Česku.

21. srpen 2022 27:24

Jednou uprchlík, vždycky uprchlík

Takový výhled už nikdy mít nebudu, říká vídeňská Češka Zuzana Brejcha při vzpomínce na svůj bývalý pražský domov. V roce 1968 bydlela s rodiči na Palackého náměstí a z okna dětského pokoje viděla pražské mosty jako na dlani.

21. srpen 2022 27:48

Tak tady vám ji vedu, soudruzi!

Člověk nedovede domyslet převratné události v ten okamžik, kdy se stanou, ale až zpětně, říká spisovatelka Eva Kantůrková. Tak třeba únor 1948: Sice ji jako laborantku z modřanské továrny na léčiva spolu s ostatními nahnali v mrazivém dni na korbu náklaďáku a odvezli až před Staroměstské náměstí, jenže namísto toho, aby šli podpořit soudruha Gottwalda, se s ostatními odebrala do blízké hospody. Mohla být u toho, ale nebyla.