Dokument
14. srpen 2022

Poslechněte si podcast: Člověk bez minulosti

Odejít do emigrace znamená vždycky veliký zářez do osobního života. U Petra Cejnara to platilo dvojnásob i proto, že léto 1968 v Praze pro něj nepředstavovalo pouze krajně dramatickou situaci politickou, ale také osobní.

27:37

Dokument

Vydává: Český rozhlas

Interpretace, výklad a syntéza dění, událostí a jevů našeho života.

Web

9. duben 2023 24:13

Generál nebe. Dokument o odkazu stíhacího pilota Františka Peřiny v jeho rodných Morkůvkách

František Peřina byl stíhacím esem mezi piloty druhé světové války, působil v RAF 312. stíhací peruti ve Velké Británii. Letos si připomínáme 112. výročí od narození generálporučíka Františka Peřiny. Narodil se 8. dubna 1911. V rozhlasovém dokumentu se vydáme po stopách Peřinova odkazu v jeho rodných Morkůvkách.

8. březen 2023 25:02

Tři prezidenti: Miloš Zeman se vždy cítil úspěšnější než ostatní

Miloš Zeman byl prvním přímo zvoleným prezidentem. Vždy zdůrazňoval, že jeho mandát je opřený o hlasy 2,7 milionu lidí. V oblasti zahraniční politiky stočil ale kurz České republiky výrazně na Východ a podporoval rozvíjení vztahů s Ruskem a Čínou. Varovné zprávy o bezpečnostních rizicích odbyl bonmotem o „čučkařích“ a svůj postoj zásadně upravil až po vypuknutí ruské agrese vůči Ukrajině.

7. březen 2023 25:23

Tři prezidenti: Václav Klaus nejdřív hledal „své téma“ – až našel euroskepticismus

V éře Václava Klause vstoupila země do Evropské unie a stala se součástí Schengenského prostoru. Paradoxně silná kritika evropské integrace byla jedním z jeho hlavních témat v roli prezidenta. Novinář Petr Nováček i politolog z Masarykovy univerzity v Brně Miloš Gregor se shodují, že pro Klause bylo nástupnictví po Václavu Havlovi velkou výzvou.

6. březen 2023 25:55

Tři prezidenti: Václav Havel měl jakousi vnitřní povinnost vždy hájit lidská práva světa

Václav Havel (5. října 1936 – 18. prosince 2011) vstupoval do úřadu prezidenta České republiky za výjimečných okolností. Byl prezidentem Československa už v letech 1989 až 1992, hlavně se ale stal první hlavou nově vzniklé České republiky. Sejné podmínky neměl a už ani mít nebude žádný z jeho následovníků.

26. únor 2023 25:38

Ukrajina po roce války. Přinese jí skutečnou revoluci paradoxně až ozbrojený konflikt?

Změnila válka Ukrajinu? Tahle země prodělala v posledních desetiletích tři revoluce. Pokaždé v nich zvítězili lidé, kteří slibovali přiblížit zemi Západu, zbavit korupce a chronické závislosti na Rusku. Ale po každé z nich začalo být také brzy jasné, že se toho až tolik nezměnilo. Může být tedy válka šokem, který už tuhle těžce zkoušenou zemi, a hlavně život jejích obyvatel opravdu změní k lepšímu?

5. únor 2023 24:14

Jít dál. Dokument o tom, proč je důležité překonat stud z chudoby a říci si o pomoc

Prudké zdražování zejména energií a dalších položek dostává do finanční tísně nové domácnosti. Osob ohrožených chudobou přibývá. Jak se s novou situací vypořádají lidé, kteří dosud svůj rozpočet nemuseli tolik hlídat a s penězi zatím vycházeli? Rozhlasový dokument Evy Lammelové je o tom, jak moc chudoba stigmatizuje a jak se takového studu zbavit.

22. leden 2023 27:18

Zemřel novinář Pavel Pecháček. Řadu let stál v čele Rádia Svobodná Evropa

V 82 letech zemřel novinář a bývalý ředitel Rádia Svobodná Evropa Pavel Pecháček. Jeho osobnost připomene repríza dokumentu z cyklu Jak dnes žijí.

18. prosinec 2022 33:19

Strom storm. Poslechněte si příběh o pocitech, které v nás vyvolává kácení

„Proč porážíte strom, kterej je úplně zdravej a maj na něm sojky hnízdo?“ ptá se v dokumentu Strom storm jeho autor Daniel Kupšovský muže s motorovou pilou, který právě kácí kaštan před okny jeho bytu. Tenhle zážitek v něm vzbudil nejdřív vztek, ale pak i hlubší zájem o stromy a jejich osud ve městě.

23. říjen 2022 25:50

Přežijete? Lidé trochu vyměkli. Zejména chlapi, zdůrazňuje psychoterapeut

Jsou čeští preppeři skutečně připravení přežít katastrofy, nebo je pro ně příprava na krizové scénáře spíše koníčkem? Touto otázkou se zabýval autor dokumentu Přežijete? Daniel Titl. Po koronavirových lockdownech a nedávném vypuknutí války na Ukrajině přemýšlí o tom, jestli je stát připraven postarat se o všechny obyvatele, nebo si musí každý poradit na vlastní pěst.

16. říjen 2022 26:13

Vyhnanci. Dokument o Rusech, které nechce Putin ani Západ

Po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu zastavila česká vláda vydávání víz pro občany Ruska a Běloruska. Autor dokumentu Jakub Horáček sleduje několik ruských rodin, které tento krok rozdělil a které hledají cesty k tomu, aby mohli opět žít společně. Otevírá otázku kolektivní viny všech Rusů za válku. Jak se má česká společnost postavit k těm, kteří v putinovském režimu žít nechtějí a nesouhlasí s ním? Proč svou zemi opouštějí a proč se například nepokusí o její vnitřní proměnu?