- Podcasty
- Člověčiny
Poslechněte si podcast: I sochy mohou chodit! Jak se mu to povedlo na Velikonočním ostrově, vypráví Pavel Pavel
I sochy mohou chodit. Do dnešních Člověčin přišel inženýr a experimentální architekt Pavel Pavel, který „rozchodil“ sochy na Velikonočním ostrově. S Martinem Soukupem a Martinem Rychlíkem si bude povídat nejen o tom, jak se kluk ze Strakonic dostal na významnou expedici, ale i o stěhování, hradech a různých megalitických stavbách.
Člověčiny
Námluvy, manželství, tanec, zdobení těla, používání peněz, pojmenování dětí... To jsou fenomény, které sdílejí všichni lidé napříč místem a časem. Ukazujeme pestrost kultur či etnik, ale zároveň i to, co je přes všechny tyto rozdíly všem lidem společné. To jsou Člověčiny aneb Svět lidských fenoménů.
Proč je záchod 00? Prozkoumejte tajemství místa, kam musíte každý den
Dnes zavítáme tam, kam i císař pán chodil pěšky. Správně, řeč bude o záchodech či toaletách v různém čase a v různých kulturách. Na výzkum míst, kam každý několikrát za den musí, se vydáme s Martinem Rychlíkem a Martinem Soukupem.
Pozdrav pánbůh, soudruhu! Jak se zdraví v různých částech světa
Pozdrav jako formalita, ale také jako součást přísné etikety. O různých druzích pozdravů dříve a dnes, doma i ve světě si budou povídat autoři Martin Rychlík a Martin Soukup.
Sůl nad zlato. O různých podobách majetku a bohatství
Všechny kultury na světě znají osobní vlastnictví - menších, ale i těch větších a hodnotnějších věcí. Majetek ale poměřují různými způsoby. Co jiný kraj, to jiná pravidla toho, co někdo může považovat za své. Někde jsou to auta, domy, byty, jinde třeba bumerangy, mýty nebo tetovací vzory. Martin Rychlík a Martin Soukup o tom, co vše lze vlastnit a zda ve všech kulturách existují majetkové rozdíly. Vypravíme se na aukci dobytka v Brazílii a vzpomene na vyvlastňování majetku.
Není šprým jako šprým. Čemu se smějí Papuánci nebo Inuité? O humoru s Milanem Šteindlerem
Šprýmují všichni lidé na světě, ale pointa vtipu se někdy tak trochu ztratí v překladu. Proč se kultury liší v tom, co považují za vtipné? Martin Rychlík a Martin Soukup o tom budou mluvit s hercem Milanem Šteindlerem. Jak se pozná dobrý vtip? Kam se posouvá současná komika? A proč zábava občas selže?
Jiný kraj, jiný mrav. Kde byste neměli ukázat druhému podrážku?
Jiný kraj, jiný mrav, praví české přísloví. Proč se pravidla slušného chování na světě různí? O odlišných společenských normách promluví Martin Rychlík a Martin Soukup s expertem na etiketu Ladislavem Špačkem. Kde byste neměli ukázat druhému podrážku od boty? Jak z případného faux pas vybruslit? Jak se proměňuje kultura odívání a zdravení? A proč slušné vychování souvisí s empatií vůči druhému?
Zatočit s nemocemi i bolestí. S chirurgem Tomášem Šebkem o různých podobách medicíny
Léčit zranění nebo uzdravovat nemoci je potřeba stará jako lidstvo samo. Záležitost, kterou západní svět svěřil vědě a exaktní medicíně, zůstává jinde věcí nadpřirozenou, vyhrazenou pro přírodní léčitele nebo šamany. Na různé podoby medicíny se Martin Rychlík a Martin Soukup zeptají chirurga Tomáše Šebka, který má za sebou mise v Afghánistánu, Jižním Sudánu nebo na Haiti.
Kde čas tiká jinak? Znamená čas všude na světě totéž?
Vteřiny, minuty, hodiny, dny, týdny… Čas měřily už prastaré civilizace a vytvářely velmi důmyslné kalendáře, příkladem budiž třeba Mayové nebo Aztékové. Znamená čas všude na světě totéž? Martin Rychlík a Martin Soukup promluví o tom, že lidé se liší i v tom, jak se k času a jeho měření vztahují. Některé kultury totiž slovo „čas“ vůbec neznají. Čím bylo třeba pro původní obyvatele Austrálie důležité mytické bezčasí? Kde zítra znamená až pozítří? A co je to tyranie okamžiku?
Umyj se, špindíro! Proč se kultury liší v tom, co považují za čisté?
Vyčistit zuby a spát nebo si před každým jídlem umýt ruce. Zvyky a pravidla, jimiž lidé udržují své tělo čisté, se mezikulturně liší, ale ideál toho, jak má vypadat člověk zdravý a voňavý, tam najdete. Martin Rychlík a Martin Soukup budou mluvit o tom, jaké mezi lidmi panují představy o čistotě a nečistotě. Jak se historicky vyvíjela osobní hygiena? Proč se k představě čistoty vážou i obavy ze znečištění? A proč se hinduisté koupou v ne zrovna nejprůzračnější řece Ganze?
Zločin a trest. Jak se liší právo a spravedlnost napříč světem?
Kdo není právník, těžko bude znát všechny platné zákony, i když jejich neznalost neomlouvá. Pravidla, jimiž se společnosti řídí nebo trestají některé činy, přitom zavádějí i kultury, které neznají písmo. Jaká jsou jejich práva, povinnosti nebo sankce, řeknou Martin Rychlík a Martin Soukup. Jak třeba Komančové trestali krádeže koní? Jaké moderní prvky obsahuje Chamurappiho zákoník starý zhruba čtyři tisíce let? A co znamená přechod od trestů na těle k trestům na „duchu“?