- Podcasty
- Člověčiny

Poslechněte si podcast: Věříte kouzlům a pověrám? Vypravíme se do světa magie, mezi šamany a budeme svědky rituálu vúdú
Vykročím ráno pravou, a budu mít štěstí. Vypiju kouzelný nápoj, a splní se mi každé přání. Magie a kouzla nás doprovázejí od nepaměti. A že v nadpřirozeno nebo duchovno nevěříte? Tak schválně, kdo z vás někdy zanadával mobilnímu telefonu nebo počítači, když zrovna nefungoval. Možná si říkáte, co to s tím má společného? Tentokrát se s Martinem Rychlíkem a Martinem Soukupem vypravíme do světa kouzel, čar a magie. A ano, dojde i na Harryho Pottera a Zaklínače.
Člověčiny
Námluvy, manželství, tanec, zdobení těla, používání peněz, pojmenování dětí... To jsou fenomény, které sdílejí všichni lidé napříč místem a časem. Ukazujeme pestrost kultur či etnik, ale zároveň i to, co je přes všechny tyto rozdíly všem lidem společné. To jsou Člověčiny aneb Svět lidských fenoménů.
Lovci, sběrači a zemědělci. Evoluce lidského hospodaření
Už od nepaměti lidé umějí zužitkovat takřka vše, co jim země nabízí. Od kdy jsme lovci a sběrači? Jaká je budoucnost pěstování různých plodin a co je globální zemědělství? To uslyšíme od autorské dvojice Člověčin Martina Soukupa a Martina Rychlíka.
Proč se tak jmenují. Jak vznikají geografická jména?
Proč se tak jmenují? Co jsou toponyma a co nepopisní geografie? Co vše a jak se může geograficky jmenovat, a proč si lidé pojmenovávají různá místa? To se dozvíme od Martina Rychlíka, Martina Soukupa a jejich hosta docenta Jana Daniela Bláhy.
Mystérium ohně: Dobrotivý sluha, nebezpečný pán
Ve školách nás učili, že rozdělávání a kontrola ohně je prvořadým kulturním jevem, který odděluje člověka od zvířat. Čím vším se dá rozdělat oheň? Proč se o něm říká, že je dobrý sluha a zlý pán? Jakou kulturní symboliku má pálení? O ohni, který hřeje a pálí, si budou povídat autoři Člověčin Martin Soukup a Martin Rychlík.
Bez tetování nejsou koláče. O zdobení těl i iniciačních rituálech
Tetování po celém těle, piercingy v uších, nose či na intimních místech. Své tělo si zdobí lidé po celém světě a dělají tak všemožnými, často i bolestivými způsoby. A zatímco my se chceme spíš zkrášlit a působit hezky na druhé, pro jiná etnika znamená tetování nebo propichování různých častí těla iniciační rituál. O tom, proč si tak rádi různými způsoby měníme naše těla, budou Martin Rychlík a Martin Soukup mluvit s Marií König Dudziakovou, expertkou na tetování a cyberpunk.
Cesty přenosu. Od pravěkých měchů po moderní tašky
Přínos přenosů. Jdeme na nákup, vezmeme si tašku. Stavíme dům, přivážíme auty materiál. Chceme se napít, nápoj nalijeme do sklenice. Od tykví, měchů a vaků, ke sklu, košíkům a vynálezu hrnčířského kruhu. Člověčiny s archeologem Jaroslavem Řídkým.
Slavíme rádi. O oslavách všeho druhu po celém světě
Slavíme rádi, proč a co? Slavností může být zabíjačka, narození dítěte, začátek jara, stejně tak i vznik republiky nebo jiná významná historická událost. O oslavách všeho druhu po celém světě si budou povídat autoři Člověčin Martin Rychlík a Martin Soukup.
Talismany, loterie, hazard, dostihy. Na co vsadit, aby byl člověk šťastný?
Talismany, pověry, šťastná a nešťastná čísla, loterie, hazard nebo dostihy dá se na něco z toho vsadit, aby byl člověk šťastný? Co to je mít štěstí a jak mu jít naproti? S antropologem Michalem Horáčkem, který se „štěstím“ zabývá, si budou povídat autoři dnešních Člověčin Martin Rychlík a Martin Soukup.
Dlouhé vlasy, krátký rozum? O úpravách účesů i drbech v kadeřnictví
Bujná kštice, trvalá, číro jako pankáč, nebo raději pleška? Vlasy a vousy nás při setkání s jiným člověk zaujmou hned po jeho očích. Zatímco v Česku na nás kadeřnice vezme nůžky, v Polynésii používali škebličky jako pinzetu. Jedno se ale vrací v různých koutech světa - v holičství se krom hlavy drbají hlavně drby. Uslyšíte o ondulaci po staru, kadeřnici z Nairobi i kadeřníkovi z Prahy a dozvíte se, kde si ženy své vlasy ostříhají, když ovdoví.
Čichám, čichám člověčinu. Proč se o nos zajímají výtvarníci, spisovatelé i malíři?
Co nám voní a nevoní? Dá se čich trénovat? Proč se stal nos předmětem zájmu nejen výtvarníků, spisovatelů, ale třeba i filmařů? Co jsou pachové obrazy? Na všechny tyto otázky nám odpoví autoři dnešních Člověčin Martin Soukup a Martin Rychlík.
Jediné děti vědí, co hledají. Jak prožívají dětství na různých kontinentech?
Dětství je období, ze kterého člověk čerpá celý život. Jak ho prožívají děti na různých kontinentech, si budou povídat autoři Martin Soukup a Martin Rychlík s Pavlou Gomba, ředitelkou Českého výboru pro UNICEF.