- Podcasty
- Člověčiny

Poslechněte si podcast: Lovu, sběru a práci zdar! O různých podobách obživy a práce
Pravěcí lovci chodili na mamuty, my chodíme na houby. Pro ně to byl způsob obživy, pro nás to je kratochvíle a odpočinek od práce. S Martinem Rychlíkem a Martinem Soukupem se vypravíme na lov slona do Afriky, vrátíme se do 30. let minulého století na starý český venkov a ukážeme si těžkou obživu paličkováním. A povíme si také o tom, jak je těžké se živit v době nedostatku.
Člověčiny
Námluvy, manželství, tanec, zdobení těla, používání peněz, pojmenování dětí... To jsou fenomény, které sdílejí všichni lidé napříč místem a časem. Ukazujeme pestrost kultur či etnik, ale zároveň i to, co je přes všechny tyto rozdíly všem lidem společné. To jsou Člověčiny aneb Svět lidských fenoménů.
Oženit se s vlastní sestřenicí? O různých podobách manželství ve světě
Oženit se z lásky, nebo pro peníze? A s kolika manželkami nebo manželi vlastně uzavřít sňatek? S jednou nebo jedním jako u nás, nebo třeba se čtyřmi ženami jako v arabském světě? A zatímco co my novomanželům vložíme pár tisíc do obálky, Papuánci se rodině nevěsty skládají na kompenzaci. Uslyšíte, jakým konkursem prošla nevěsta pro japonského prince nebo jak se vyjednává cena za manželku v Africe. A dozvíte se také, kdo si vzal tu svou sestřenici.
Vše je v pohybu. Platí rčení „Ve zdravém těle zdravý duch“?
Liší se v různých kulturách základní druhy pohybu jako je například běh, chůze, šplh, skok a plavání? Ptát se budou autoři Člověčin Martin Soukup a Martin Rychlík svého hosta Aleše Vlka, sociologa a proděkana FTVS UK.
Bolest: Nevyhnutelná součást lidského života
Bolest pociťuje každý člověk už od nepaměti. Až do objevení anestetik bývala součástí každé nemoci či zranění. A nejen to - bolest můžeme způsobovat vědomě sami sobě i druhým. Proč a za jakým účelem bolest způsobujeme nebo snášíme?
Dluhy napříč časem i společností. Dá se finanční gramotnost naučit?
Jsou dluhy, půjčky a úroky kulturními univerzáliemi napříč časem a různými druhy společností? K čemu slouží? Dá se finanční gramotnost naučit? Odpovídat bude Daniel Münich, ekonom a expert na vzdělávání v ústavu CERGE - EI spolu s autory Člověčin Martinem Rychlíkem a Martinem Soukupem.
Kde domov náš? Z jeskyně do mrakodrapů! Prozkoumáme způsoby, jak lidé žijí
Už pravěký člověk toužil po vlastním domově a my se od něj v tomto ohledu zas tolik nelišíme. Co dělá domov domovem? Útulnost? Bezpečí? Blízcí? V dalším díle pořadu Člověčiny aneb Svět lidských fenoménů prozkoumáme s Martinem Rychlíkem a Martinem Soukupem způsoby, jak lidé žijí. Doslova. Podíváme se nejen do jeskyní a našich domovů, ale třeba také do mongolské jurty. Tipli byste si, jestli se do ní před vstupem zouvají boty stejně jako u nás?
Mládí nekoupíš, stáří neprodáš. Platí rovnítko mezi stářím a moudrostí?
Mládí nekoupíš, stáří neprodáš. Jsou lidé, pro které je stáří nejkrásnějším obdobím života. Platí rovnítko mezi stářím a moudrostí? Jaké jsou kulturní definice babiček a dědečků? Co je ageismus a metoposkopie? Odpoví nám autoři Člověčin Martin Soukup a Martin Rychlík.
Císařovy nové šaty. Oděvy napříč dobou i kontinenty
Oděv má plno funkcí, zdaleka nejen ochrannou, ale i statusovou, estetickou, rituální anebo ryze praktickou. O jeho vývoji napříč dobou a všemi kontinenty si budou povídat autoři Člověčin Martin Soukup a Martin Rychlík s expertkou na marketing, ale i módu a "brands" Denisou Hejlovou.
Tajemstvím úspěchu je začít. Co všechno jsme pro něj schopni obětovat?
Člověk je tvor soutěžící, bažící po úspěchu. Jak jsme či nejsme úspěšní, a co všechno považujeme za úspěch? Co všechno jsme pro něj schopni obětovat? Jak vypadaly a vypadají trofeje v různých společnostech? Odpovědi uslyšíme od autorů Člověčin Martina Soukupa a Martina Rychlíka.
Milujeme se k zbláznění. Láska - emoce stará jako lidstvo samo
Všichni cítíme emoce – radost, hněv nebo lásku. Vyjadřujeme je ale rozličnými způsoby. Zatímco třeba u nás držení za ruce znamená zamilovanost, jinde to může být výrazem přátelství mezi dvěma muži. Vypravíme se na námluvy mezi arabské kmeny, zjistíme, proč v mikronéské oblasti Palau rodiče svým dětem záhy přestávají projevovat náklonost třeba pohlazením nebo objetím. A dozvíme se, kde má kořeny koncept romantické lásky, kdy spolu dva lidé žijí, protože se mají prostě rádi.
Věříte kouzlům a pověrám? Vypravíme se do světa magie, mezi šamany a budeme svědky rituálu vúdú
Vykročím ráno pravou, a budu mít štěstí. Vypiju kouzelný nápoj, a splní se mi každé přání. Magie a kouzla nás doprovázejí od nepaměti. A že v nadpřirozeno nebo duchovno nevěříte? Tak schválně, kdo z vás někdy zanadával mobilnímu telefonu nebo počítači, když zrovna nefungoval. Možná si říkáte, co to s tím má společného? Tentokrát se s Martinem Rychlíkem a Martinem Soukupem vypravíme do světa kouzel, čar a magie. A ano, dojde i na Harryho Pottera a Zaklínače.