10. květen 2022

Poslechněte si podcast: Citrusy mohou růst i v našem podnebním pásmu. Potřebují ale hodně světla

Čerstvě utržený zralý pomeranč nebo citrón si nemusíte vychutnávat jen v subtropických krajích. Petr Broža má svůj voňavý skleník na Vysočině ve výšce 555 metrů nad mořem a sklízí citróny, pomeranče, mandarinky i grapefruity mnoha druhů.

03:05

Hobby magazín

Vydává: Český rozhlas

Pořad pro všechny, kteří se neradi nudí.

Web

Před třemi dny 03:16

Šíření internetu po domácnosti už zdaleka není odkázáno jen na kabel

Po přivedení internetu do domácnosti brzy narazíme na otázku, jak se k němu připojit z místa, kde potřebujeme pracovat, případně kde máme televizi, chytré spotřebiče či kde si děti chtějí hrát. Možností je několik a ne všechny znamenají mít byt doslova omotaný dráty.

Před šesti dny 03:08

Dovolená autem: Zkontrolujte stav vozidla a pneumatik. Vozit rezervu se vyplatí, i když je nepovinná

Jedete na dovolenou autem a už začínáte balit? Stará auta měla vždy rezervní pneumatiku. Tu pak nahradila užší pneumatika na dojetí a v nových autech najdete místo rezervy pouze opravnou sadu na „dojetí“. I když máte v pojistce na auto i asistenční služby, rezerva se vyplatí.

Před týdnem 02:58

Vláhu stromům udrží mulčování. Při velkém suchu pak pomůže kapková závlaha

Suchá léta se už stávají normou, tropických dnů přibývá, ale my přesto chceme na našich zahrádkách sklidit dobrou úrodu. Jak pomoci například ovocným stromům, aby jim jablka suchem neopadala? Zkušení sadaři vědí, jak na to.

Před týdnem 03:05

Při nedostatečném tahu komína je velkým pomocníkem krbový ventilátor

Pořídili jste si zahradní krb, rádi u něj po večerech sedíte a už jste si s přáteli vyzkoušeli i společné opékání na ohni? Možná vám celý zážitek kazí kouř, který se line po celé zahradě a nevyhne se ani vám.

Před 2 týdny 03:09

Pokud dojde k přehřátí psa, chlaďte ho zvenčí i zevnitř

Jestliže přehřátý pes už ani nepije, pomůže pouze veterinář. Anebo klystýr. Ten vyzkoušejte v případě, že zvěrolékař není v dosahu.

Před 2 týdny 02:30

Jak si vypěstovat banány doma. K hnojení jim stačí běžné hnojivo pro pokojovky

Banány jsou dnes celoročně k mání a ani ceny nejsou nijak přemrštěné, ale co takhle mít své vlastní, doma vypěstované banány? Banán nepatří mezi extrémně náročné rostliny, můžete ho pěstovat jako celkem běžnou pokojovku. Pro domácí pěstování volte raději zakrslé druhy.

Před 2 týdny 03:12

Jak správně vybrat kvalitní plastová okna?

Otestovat plastová okna se rozhodl Institut zdravého bydlení. Přes internet proto koupili osm oken o rozměrech 120 x 140 centimetrů od různých výrobců s dvojskly. V cenové relaci od 3600 do 8000 Kč. Okna byla testována v Technickém zkušebním ústavu v Praze, na Vysoké škole chemické a technologické a skla v certifikovaném ústavu Ikatest v Teplicích.

Před 3 týdny 02:51

Monarda neboli zavinutka. Okrasná květina s příchutí italského koření

Pro bylinkářku Radku Svatošovou z Nemošic je denivka zeleninou číslo jedna. Velmi zvláštní je i další zahradní květina vhodná na talíř. Jmenuje se monarda. Radka Svatošová vaří denně ze surovin, které jí kvetou na zahradě.

Před 3 týdny 03:01

Spokojeným kozám na farmě v Ratibořicích vůbec nevadí podrbání od návštěvníků. Zápach tam neucítíte

Funkční farmy se v poslední době často stávají cílem výletů. Na agroturistiku se zaměřuje i kozí farma v Ratibořicích u Jaroměřic nad Rokytnou na Vysočině. Rodina tam chová na osm set koz, zpracovává jejich mléko a zároveň umožňuje zájemcům nahlédnout do tajů farmaření.

Před 3 týdny 02:37

Hedvábnička je krásná, na chov nenáročná a je to ideální náhradní matka

Speciálně vyšlechtěné drůbeží plemeno, které v Číně znali už před tisíci lety, to jsou hedvábničky. Jméno získaly kvůli zvláštnímu peří, které připomíná spíš načepýřenou srst.