- Podcasty
- Naše nej...

Poslechněte si podcast: Císař Rudolf II. zavítal na Svojanov. Virtuálně a se svou sbírkou
Na hradě Svojanově u Poličky dlel před staletími král Přemysl Otakar II. nebo císař Karel IV. O tom, že by Svojanov navštívil císař Rudolf II., nevíme nic. Na hradě se ale teď o tomto vládci a milovníku umění dozvíte všechno.
Naše nej...
Víte, kde v Pardubickém kraji roste NEJmohutnější strom a kde mají NEJvyšší komín? Chcete se projít po NEJdelších hradbách nebo vás zajímá, jak se žije v NEJmenší vesnici kraje?
Prvorepublikovou vilu Čeňka Zemánka v Holicích nepřehlédnete. Můžete si ji dokonce koupit
Francouzská okna a fasáda z neomítaných cihel. To je typický rukopis slavného architekta Otakara Novotného. Před více než sto lety ho ke spolupráci na projektech svého domu a sokolovny získal holický lékař a mecenáš Čeněk Zemánek.
Zubařské křeslo s atmosférou. Sýkorova vila v Chrudimi je výjimečná
Secesní dům ve Fibichově ulici v Chrudimi sice obklopila výstavba éry socialismu, svoje kouzlo si ale tato honosná vila zachovala. I s celou řadou původních prvků v interiéru.
Honosnou vilu v Chrudimi si stavebník František Wiesner užil jen pár měsíců
Výjimečným domem chrudimského Masarykova náměstí je Wiesnerova vila. Stala se reprezentativním sídlem továrníka, který stál u zrodu největšího chrudimského podniku, budoucí Transporty.
V jednoduchosti je krása. Tak pojal architekt Karel Řepa dvojdomek v Pardubicích
Téměř sto let starou dvojvilku v pardubické Sezemické ulici stále pokrývají střešní tašky z období první republiky a průčelí domu zdobí původní cihlový obklad. Rukopis nejznámějšího pardubického architekta meziválečného období Karla Řepy je nezaměnitelný.
Vosáhlova vila v Dašicích působí jako malý zámek
Přestože se Vosáhlova vila stala v roce 1958 kulturní památkou, desítky let chátrala a hrozil jí zánik. Opět by ale měla získat důstojnou podobu. Takovou, jakou jí vtiskl známý architekt Jan Vejrych.
Vila rodičů Egona Hostovského si zachovala tvář první republiky
Vilu čp. 812 v Okružní ulici v Pardubicích si nechal postavit Josef Hostovský. Dům, který vznikl na konci dvacátých let minulého století, si zachoval vnitřní dispozici a na zahradě rostou stromy ještě z původní výsadby.
Proporce a nápaditost. Bulharskou ulici zdobí dvě meziválečné vily
V malebném zákoutí Pardubic v blízkosti Matičního jezera vznikly v polovině 20. let minulého století dvě krásné vily. Jejich autorem je známý pardubický architekt Karel Řepa. Jeden z domů projektoval pro svého kolegu, rovněž stavitele.
Romantický dům a zahrada plná smíchu. To je Messanyho vila
Jedna z výjimečných vil pardubické Bulharské ulice je historicky spojena se životem lékaře Františka Messanyho. Už od dob druhé světové války ale slouží jako školka.
Romantika, tragédie i naděje. To vše připomíná Larischova vila
Chodbami Larischovy vily v Pardubicích procházejí lidé už třetím stoletím. Ti první uskutečnili svou vizi, kroky desítek dalších sem ale směřovaly nedobrovolně. Dnes do výjimečného domu v Pardubicích míří návštěvníci, kteří chtějí poznat všechny jeho příběhy.
Ulrychovu vilu vlastní rodina po celé století
Není prý ekonomická, zato krásná. Potomci obchodníka Václava Ulrycha, který si vilu nechal postavit, nikdy svůj dům na pardubickém Bílém předměstí neprodali. A rozhodně to nemají ani v plánu.