Naše nej...
13. květen 2022

Poslechněte si podcast: Císař Rudolf II. zavítal na Svojanov. Virtuálně a se svou sbírkou

Na hradě Svojanově u Poličky dlel před staletími král Přemysl Otakar II. nebo císař Karel IV. O tom, že by Svojanov navštívil císař Rudolf II., nevíme nic. Na hradě se ale teď o tomto vládci a milovníku umění dozvíte všechno.

04:27

Naše nej...

Vydává: Český rozhlas

Víte, kde v Pardubickém kraji roste NEJmohutnější strom a kde mají NEJvyšší komín? Chcete se projít po NEJdelších hradbách nebo vás zajímá, jak se žije v NEJmenší vesnici kraje?

Web

Včera 15:42

Prvorepublikovou vilu Čeňka Zemánka v Holicích nepřehlédnete. Můžete si ji dokonce koupit

Francouzská okna a fasáda z neomítaných cihel. To je typický rukopis slavného architekta Otakara Novotného. Před více než sto lety ho ke spolupráci na projektech svého domu a sokolovny získal holický lékař a mecenáš Čeněk Zemánek.

Před týdnem 08:08

Zubařské křeslo s atmosférou. Sýkorova vila v Chrudimi je výjimečná

Secesní dům ve Fibichově ulici v Chrudimi sice obklopila výstavba éry socialismu, svoje kouzlo si ale tato honosná vila zachovala. I s celou řadou původních prvků v interiéru.

Před 2 týdny 10:04

Honosnou vilu v Chrudimi si stavebník František Wiesner užil jen pár měsíců

Výjimečným domem chrudimského Masarykova náměstí je Wiesnerova vila. Stala se reprezentativním sídlem továrníka, který stál u zrodu největšího chrudimského podniku, budoucí Transporty.

Před 3 týdny 08:02

V jednoduchosti je krása. Tak pojal architekt Karel Řepa dvojdomek v Pardubicích

Téměř sto let starou dvojvilku v pardubické Sezemické ulici stále pokrývají střešní tašky z období první republiky a průčelí domu zdobí původní cihlový obklad. Rukopis nejznámějšího pardubického architekta meziválečného období Karla Řepy je nezaměnitelný.

1. září 2023 11:11

Vosáhlova vila v Dašicích působí jako malý zámek

Přestože se Vosáhlova vila stala v roce 1958 kulturní památkou, desítky let chátrala a hrozil jí zánik. Opět by ale měla získat důstojnou podobu. Takovou, jakou jí vtiskl známý architekt Jan Vejrych.

23. červen 2023 06:51

Vila rodičů Egona Hostovského si zachovala tvář první republiky

Vilu čp. 812 v Okružní ulici v Pardubicích si nechal postavit Josef Hostovský. Dům, který vznikl na konci dvacátých let minulého století, si zachoval vnitřní dispozici a na zahradě rostou stromy ještě z původní výsadby.

9. červen 2023 04:55

Proporce a nápaditost. Bulharskou ulici zdobí dvě meziválečné vily

V malebném zákoutí Pardubic v blízkosti Matičního jezera vznikly v polovině 20. let minulého století dvě krásné vily. Jejich autorem je známý pardubický architekt Karel Řepa. Jeden z domů projektoval pro svého kolegu, rovněž stavitele.

2. červen 2023 05:46

Romantický dům a zahrada plná smíchu. To je Messanyho vila

Jedna z výjimečných vil pardubické Bulharské ulice je historicky spojena se životem lékaře Františka Messanyho. Už od dob druhé světové války ale slouží jako školka.

26. květen 2023 08:54

Romantika, tragédie i naděje. To vše připomíná Larischova vila

Chodbami Larischovy vily v Pardubicích procházejí lidé už třetím stoletím. Ti první uskutečnili svou vizi, kroky desítek dalších sem ale směřovaly nedobrovolně. Dnes do výjimečného domu v Pardubicích míří návštěvníci, kteří chtějí poznat všechny jeho příběhy.

19. květen 2023 08:09

Ulrychovu vilu vlastní rodina po celé století

Není prý ekonomická, zato krásná. Potomci obchodníka Václava Ulrycha, který si vilu nechal postavit, nikdy svůj dům na pardubickém Bílém předměstí neprodali. A rozhodně to nemají ani v plánu.