Svět ve 20 minutách
27. srpen 2023

Poslechněte si podcast: Čína je v ekonomické krizi. Útok na Tchaj-wan je tak ještě pravděpodobnější, myslí si sinolog

Čína prochází hospodářskou krizí. Renomovaný francouzský sinolog Emmanuel Lincot říká, že nevidí naději na zlepšení situace. Způsob, jakým Čína zachází se zahraničními investory, se až nápadně podobá zvykům v Rusku a také v předválečném Japonsku, varuje v rozhovoru pro německý list Die Welt. Hospodářská situace v této asijské zemi je totiž přinejmenším znepokojivá.

22:35

Svět ve 20 minutách

Vydává: Český rozhlas

Na serverech celého světa hledáme témata, která unikají českému tisku.

Web

Před dvěma dny 23:30

V Náhorním Karabachu žádní Arméni nezůstanou. Dosáhnout mírných vztahů je nereálné, tvrdí odborník

Nad perspektivami arménského obyvatelstva Náhorního Karabachu se ve své analýze na stránkách nezávislého ruského internetového portálu Važnyje istorii zamýšlí Alexandr Atasuncev, který se dlouhodobě věnuje postsovětskému prostoru.

Před třemi dny 23:30

„Nemusíte bojovat a jednat proti svému svědomí.“ Jaké jsou příběhy a osudy ruských dezertérů?

Mnoho ruských dezertérů se snaží dostat do zahraničí. Čelí přitom problémům, protože nemají pasy a je po nich vyhlášeno mezinárodní pátrání. Německá veřejnoprávní stanice Deutsche Welle v reportáži přinesla příběhy tří mužů, kterým se od ruské vojenské agrese na Ukrajině podařilo utéct.

Před týdnem 23:31

Ukrajinci víc než kdy jindy konečně chápou, že zabíjet může i korupce

Na východě Ukrajiny pokračuje ukrajinský protiútok, zuří ale i přímo v Kyjevě. Hlavním nepřítelem je tady korupce. Britský deník The Guardian zkoumá, jestli se ukrajinským úřadům daří tohoto všudypřítomného strašáka konečně potlačovat. Prezident Volodymyr Zelenskyj nedávno odvolal Oleksije Reznikova z funkce ministra obrany – a ten není jediný.

Před týdnem 17:53

Kreml převzal žoldáky Wagnerovy skupiny v Africe

Po smrti zakladatele žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenije Prigožina převzal přímou kontrolu nad jejími operacemi ve Středoafrické republice Kreml. Tamní prezident Faustin-Archange Touadéra v rozhovoru pro Washington Post potvrdil, že zhruba tisíc wagnerovců, kteří ve Středoafrické republice působí, tam zůstane i nadále, píše britský deník The Times.

Před 2 týdny 23:37

Putin vyhlásil boj proti transsexuálům. Rodiče je teď vyhazují na ulici nebo i znásilňují

Ruský prezident Vladimir Putin označuje svou invazi na Ukrajin jako válku proti „satanistům, liberálním západním hodnotám a rodičům číslo jedna a dvě“ – jak se například ve Francii oficiálně přejmenovaly formulářová políčka pro otce a matku. Rusko je svědkem stále tvrdších opatření proti zranitelným skupinám obyvatel. Sílící nenávist si všímá i americký deník The Washington Post.

Před 2 týdny 23:27

Obchod Unie-Rusko se nezastavil. Jen se prodává zboží, které není pod sankcí, říká ekonom

Ruský vývoz a dovoz zboží se navzdory sankcím a slabému rublu přibližuje stavu před vypuknutím války na Ukrajině. Kremlu totiž pomáhají spojenci, kteří obcházejí západní sankce, píše rakouský deník Die Presse. Navzdory západním sankcím teď připlouvá do ruských přístavů už podobné množství obchodních lodí jako před vypuknutím války. Moskva si pro zajištění mezinárodního obchodu našla nové spojence – a není to pouze Čína.

Před 3 týdny 23:03

Kyjev zrychluje tempo s cílem Krym. Válka ještě dlouho neskončí, ale Moskva je na pokraji paniky

Ukrajina po několika měsících opět odvážně přenáší boje blíž k Vladimiru Putinovi, tedy do samotného Ruska. Postupuje u Bachmutu a na jihu v Záporožské oblasti směrem k rozhodujícímu území Krymského poloostrova, hodnotí pokrok Ukrajinců americký odborník na národní bezpečnost a zahraniční politiku Mark Toth a bývalý zpravodajský důstojník Jonathan Sweet v analýze pro ukrajinský server Kyiv Post.

Před 3 týdny 22:39

Zelenskyj chce zpět Ukrajince, kteří se vyhýbají mobilizaci s falešnou nezpůsobilostí

Předseda parlamentní frakce vládní ukrajinské strany Služebník lidu David Arachamia nedávno naznačil, že ukrajinské vyšetřovací orgány budou usilovat o extradici mužů v odvodovém věku, kteří nelegálně opustili Ukrajinu a uprchli před mobilizací do zahraničí, uvádí na svých stránkách polský deník Rzeczpospolita.

3. září 2023 24:51

Klimatičtí aktivisté přitvrzují. „Svět nezachráníme hrou podle pravidel,“ tvrdí Greta Thunbergová

Lidskoprávní organizace varují před porušováním lidských práv ze strany evropských vlád, které se rozhodly zakročit proti protestním akcím environmentálních hnutí. Situaci analyzuje evropská odnož zpravodajského serveru Politico.

2. září 2023 23:08

Moskva může mít problém Prigožina nahradit. V Africe byl celebritou, říká bývalý analytik CIA

Bývalý šéf wagnerovců Jevgenij Prigožin navštívil jen několik dní před pádem svého letadla Středoafrickou republiku. Ta je jednou z několika afrických zemí, kde ruská žoldnéřská skupina aktivně operuje. Co přináší působení Wagnerovy skupiny těmto státům a jejich obyvatelům a jaká je její budoucnost na černém kontinentě bez Prigožina, analyzoval pro britskou BBC Alex Vines z think tanku Chatham house. Pohled přímo ze Západní Afriky pak nabízí americký deník New York Times.