Host Radiožurnálu
18. červen 2023

Poslechněte si podcast: Čím déle klíště saje, tím se zvyšuje riziko, vysvětluje infektolog. Jak vypadají příznaky boreliózy?

Když máme klíště, tak se objeví lokální reakce. Flek je menší, svědí, pálí, někdy i bolí a objevuje se poměrně záhy potom, co odstraníme klíště. „To je moment, kdy bychom k lékaři chodit neměli,“ říká infektolog Milan Trojánek. „Ale pokud se flek objeví s větším časovým odstupem, řekněme třeba týdny, je poměrně velký, zvětšuje se nad pět centimetrů, nesvědí, nepálí, nebolí, tak to už může být projev lymeské boreliózy.“ Jsou na obzoru nějaké protilátky?

27:59

Host Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

Web

Před třemi dny 25:45

Miloš Vacík: Pořád žiju v rytmu samby. Vášnivě jsem se ale zamiloval i do skla. Je to dobrodružství

Bubnovat toužil už jako malý kluk. Naplno k hudbě ale vystudovaný výtvarník Miloš Vacík zběhl, až když objevil krásu brazilské samby. Pestrost jejích rytmů studoval přímo v Brazílii. Jeho orchestr Tam Tam Batucada brzy oslaví 25 let existence, jeho škola samby 20 let. Proč se může sambu naučit každý? Proč může samba i léčit? A čím Miloše Vacíka uhranulo sklo?

Před čtyřmi dny 28:21

Založit v 65 letech kapelu je nádhera. Na počátku byl netradiční dárek od syna, vzpomíná Imran Zangi

Medicína, hudba, kaligrafie, malování, film a skladatelství. To jsou některé z aktivit rodinného dua hudebníků Imrana a Filipa Zangiových. Odkud čerpají inspiraci pro svoji muziku? Jak znějí konga? A jak se přihodí, že oslavenec dostane k narozeninám jako dárek kapelu?

Před týdnem 27:11

99 Zvířat bez Kaliny. Věnoval nám život, teď nás tu nechal jako sirotky, říká zpěvačka Jelínková

Bez předčasně zesnulého frontmana Jana Kaliny vyráží kapela Sto Zvířat na tour a křtít jeho poslední album. „Když jsem si stěžovala, že bychom mohli zvolnit, že už taky mám něco nalítáno a že bych potřebovala volnější tempo, co se týče frekvence hraní, tak mi říkal: buď ráda, že se ještě jezdí,“ vzpomíná zpěvačka Jana Jelínková na náznaky, kdy tušil, že se jej nedožije. Jak se s jeho odchodem kapela vyrovnává a co bude se Zvířaty dál?

Před týdnem 27:10

Gondík cestovatelem po americkém Západě: Zažíváte obrovskou pokoru, příroda vytvořila nepochopitelné

Tak jako okouzlil národní park Joshua Tree před více než třiceti lety skupinu U2, která po něm pojmenovala album, zapůsobil i na českého herce Dalibora Gondíka. „Dojde vám, že ta síla je naprosto nezměrná a nepochopitelná pro člověka. Takže vy tam tak stojíte, jste malej a říkáte si: děkuji matičko Přírodo, že tady na tu chviličku můžu být,“ líčí své pocity z výpravy po západě Spojených států amerických. Které přírodní úkazy jej uhranuly? A jaké klima tam v létě panuje?

Před 2 týdny 28:55

Lidé mokřady vnímali jako líhniště komárů, přitom jde o obrovskou zásobárnu vody, říká ekoložka

„Uvádí se, že ve 20. století zaniklo 1,9 milionů kilometrů mokřadů po celém světě, to je 24 rozloh České republiky,“ upozorňuje Kateřina Berchová-Bímová z Katedry aplikované ekologie Fakulty životního prostředí ČZU, která se zabývá vlivem člověka na přírodu a na přírodě blízká společenstva. V rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou mluvila nejenom o významu mokřadů, ale také o invazivních rostlinách nebo zelených střechách.

Před 2 týdny 29:32

Děti potřebují především informaci, v čem jsou dobré, říká odborník. Jak se dělá dobrá škola?

Jak se dělá dobrá škola? Odpověď na zdánlivě jednoduchou otázku hledá dokumentární seriál České televize. Jeho spoluautorem je dramaturg, scenárista a publicista, spoluzakladatel informačního centra o vzdělávání EDUin Tomáš Feřtek. „V našich podmínkách není jedna správná cesta k dobré škola, to znamená, že cesty jsou různé,“ nastiňuje sdělení dokumentárního cyklu.

Před 3 týdny 26:04

„Trému mám i před uklízečkou opřenou o smeták.“ Připomeňte si Yvonne Přenosilovou

Boty proti lásce, Roň slzy nebo Mně se líbí Bob. V pondělí 11. září zemřela ve věku 76 let zpěvačka a moderátorka Yvonne Přenosilová. Připomeňte si ji v rozhovoru s Hankou Shánělovou z roku 2010.

Před 3 týdny 30:40

Kdybych poslouchal lékaře, neběhal, necvičil a nedělal nic, tak už dneska nechodím, tvrdí Arsov

Kadeřník Tomáš Arsov se narodil s vrozenou vývojovou vadou dolních končetin. Dnes pomáhá dětem a rodičům se stejnými potížemi jako patron spolu Achilleus a svůj příběh popsal v knize Když vlasy poslouchají. „Je to ortopedická vada, žádné psychické postižení. Nebylo mi příjemné se limitovat tím, že bych neměl nic dělat. Vždycky když mi v životě někdo řekne, že něco nemůžu, tak je to pro mě kopanec. Vždycky reaguji: ‚Hele, já vám ukážu, že to dokážu‘,“ říká kadeřník Arsov.

Před 3 týdny 24:04

Hudbu sice popisuje matematika s fyzikou. Je to ale umění, které přichází shůry, míní zpěvačka

V sedmnácti letech vyhrála hudební soutěžní festival Porta. Dnes mladá muzikantka, textařka, zpěvačka a skladatelka Tereza Balonová vydává svoje druhé autorské album Lampiony. „Stejnojmenná úvodní píseň pro mě shrnuje velké téma, které se na desce objevuje víckrát – naděje,“ říká tvůrkyně Bolonová, která mimo jiné studuje hudební výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

3. září 2023 30:31

Dan Materna: Na vysněnou fotku jelena jsem čekal 12 let. Fotit klubko štěňat je oproti tomu hračka

Fotografku Veroniku Souralovou a fotografa Dana Maternu nespojuje pouze jejich povolání a soutěž Czech Press Photo, ale také láska ke psům. O životě zlatých retrívrů právě vydávají v pořadí již čtvrtou knížku. Jak vznikl nápad společně fotit a psát knihy o retrívrech? Kde se u nich vzala náklonnost k tomuto plemeni? A dokážou retrívři léčit?