FinTech Roadmap
Sezóna 1Epizoda 1825. říjen 2021

Poslechněte si podcast: Chytré investování se spoluzakladatelem Fondee Janem Hlavsou

Naši stálí posluchači už robo-advisory dobře znají a Fondee [https://www.fondee.cz/] pro ně nejspíš je známým jménem. Že Fondee neznáte? Nevadí! Jan Hlavsa jej v tomto díle našeho podcastu představí a doplní i spoustu dalších zajímavých informací z oboru. Probereme, proč může být lepší investovat přes robo-advisory platformy, jako je Fondee oproti investování do S&P 500 ETF a dalších širokých ETF a také to, jak u nich probíhá výběr konkrétních investičních produktů. Jan také prozradil, jak to vlastně bylo s pokutou od ČNB a co si slibovat od nového partnerství s investiční bankou J&T. Řeč přišla i na poplatkovou strukturu tradičních podílových fondů v ČR, ESG strategie a porovnání české a anglické FinTech scény, kde Jan se svou manželkou a spoluzakladatelkou Fondee Evou dříve působili.

26:57

FinTech Roadmap

Vydává: Asociace pro komunikační nástroje a internet věcí

V našich podcastech budeme rozebírat témata z oblasti finančních technologií se zajímavými hosty. Těšit se můžete například na blockchain, crowdfunding, open banking, asset management, insurtech, regtech, payments a další. Více informací o naší činnosti se můžete dovědět na stránkách www.ctit.cz

Web

Před týdnem 22:07

Nákup kryptoměn bez KYC s CEO Bitcoinmatu Janem Krajčou

Pokud jste se již někdy zkoušeli registrovat na kryptoměnové burze, jistě víte, že proces ověření identity (KYC) nemusí být zdaleka vždy hladký. Není také ideální tímto procesem procházet v případě, kdy si chcete zachovat anonymitu. Jednou z alternativ je nákup kryptoměn v automatech, které to do určitého limitu umožňují. Jedním z provozovatelů těchto automatů je společnost Bitcoinmat.sk [http://www.bitcoinmat.sk/], s jejíž CEO Janem Krajčou jsme se bavili v této epizodě podcastu. Řeč přišla na výhody a nevýhody nákupu kryptoměn v Bitcoinmatech oproti nákupu ve směnárnách. Probrali jsme také připravovanou regulaci MiCA a plány Bitcoinmatu do budoucna.

Před 2 týdny 39:51

Crowdfunding s CEO Fingood Vítem Endlerem

Jednou z nejaktivnějších společností na českém crowdfundingovém poli je Fingood [https://fingood.cz/], s jehož CEO Vítem Endlerem jsme se bavili v této epizodě podcastu. Shrnuli jsme to, o čem crowdfunding je a jakou pozici zaujímá ve světě FinTechu. Řeč přišla samozřejmě také na tržní přehled a chystanou evropskou regulaci crowdfundingu. Stěžejním tématem této epizody byl pak investiční crowdfunding, na který se Fingood zaměřuje. Vít nám prozradil, jak u nich probíhá posuzování rizika projektů, jaký výnos mohou investoři očekávat a další specifika tohoto crowdfundingového modelu.

17. srpen 2022 27:01

Růstové financování digitálních společností s CEO Threshold Capital Martinem Bodockým

Po menší letní pauze se můžete těšit na novou epizodu našeho podcastu, do které přijal pozvání Martin Bodocký, který je CEO společnosti Threshold Capital [https://threshold.capital/]. S Martinem jsme se bavili na téma financování digitálních společností, což je jejich hlavní činnost. Stěžejní téma našeho rozhovoru bylo vysvětlení, jaký je rozdíl mezi equity financováním a dluhovým financováním a také vysvětlení toho, v jakých případech je ta či ona varianta vhodnější. Podívali jsme se také na zajímavý model revenue-based financing, který Threshold Capital umožňuje a probrali jsme také další zajímavosti související s touto tématikou.

11. srpen 2022 50:33

DAOs a Web3 z právního pohledu s Daliborem Černým ze Sparring.io

Téma kryptoměn v našem podcastu aktivně řešíme. Tentokrát jsme k technickému pohledu však přidali i pohled právní. Dalibor, který je advokátem v advokátní kanceláři Sparring [https://sparring.io/], se totiž oblastí decentralizovaných řešení aktivně zabývá. Zaměřili jsme se pak především na to, co jsou to DAOs, neboli decentralizované autonomní organizace, a zda s nimi jde skloubit tradiční firemní entity. Kromě dalších zajímavostí o DAOs jsme probrali také Web3, který má být další vývojovou fází internetu. Bavili jsme se například o tom, co digitální tokeny reprezentují z právního hlediska. Nezapomněli jsme také samozřejmě na obávanou regulaci MiCA a další zajímavá témata.

7. červen 2022 27:03

O klubu investorů a zajímavostech z oblasti investování s Aleksandarem Brdarem

Do této epizody přijal pozvání předseda brněnské pobočky Klubu investorů Aleksandar Brdar [https://klubinvestoru.com/]. Probrali jsme, co je hlavní činností tohoto studentského spolku, jak je možné se připojit a další zajímavosti ohledně fungování klubu. Debata se stočila také na téma různých technologií používaných pro fundamentální a další analýzy. Zajímavá byla také konverzace o alternativních investičních instrumentech, jako jsou zlato či kryptoměny a na závěr jsme okomentovali také aktuální geopolitické dění a jeho dopady na investiční aktiva.

31. květen 2022 28:14

VC investování do FinTech start-upů s Matějem Zabadalem z V-Sharp Venture Studio

Venture kapitál dokáže značně akcelerovat růst startupu a je tak žhavým tématem nejen v oblasti FinTech. V-Sharp Venture Studio [https://www.vsharp.vc/] se zaměřuje na investice v seed a pre-seed fázích, kdy je vliv VC kapitálu zásadní. V této epizodě podcastu jsme se bavili s Matějem Zabadalem, Managing Partnerem společnosti, který má na starost celý investiční tým i samotnou podporu portfoliových startupů. Matěj prozradil spoustu důležitých informací o praktickém průběhu VC investice od prvotního kontaktu až po případné úspěšné zainvestování. Co rozlišuje start-upy, které potřebný kapitál získají od převážné většiny těch, kteří u investorů neuspějí? Nejen to se dozvíte poslechem podcastu. Kromě samotné činnosti V-Sharp Venture Studia jsme probrali také Matějův pohled na současné trendy v oblasti FinTech nebo aktuální stav české startupové scény.

24. květen 2022 22:46

Výplata kdykoliv díky technologiím s Martinem Fortelným z Advanta

Hodilo by se vám mít výplatu místo patnáctého prostě kdykoliv chcete? Díky technologiím je to dnes již u zaměstnavatelů, kteří implementovali Advanto [https://www.advanto.cz/] možné. Zvídavého posluchače jistě napadne, že tato služba konkuruje spotřebitelským úvěrům, které mají často vysoké úroky a musí určitě tedy něco stát. U Advanta žádný úrok nenajdete. Na čem vydělávají, prozradil Martin Fortelný, co-founder tohoto českého FinTech [https://www.ctit.cz/fintech/]u, v této epizodě našeho podcastu. Kromě business modelu jsme samozřejmě probrali také další zajímavosti, jako jsou vznik Advanta, jeho praktický průběh implementace do podniku, typické uživatele, plány do budoucna a mnohé další.

17. květen 2022 22:08

Arbitráže a další zajímavosti v DeFi s Ondřejem Vostalem z ChainKeepers

Věděli jste, že i na decentralizovaných burzách existují arbitrážní příležitosti? Právě arbitrážemi se mimo jiné zabývají ChainKeepers [https://www.chainkeepers.io/]. Tento startup, do kterého investoval i Miton C vede Ondřej Vostal, se kterým jsme se bavili o jejich činnosti. Abyste podcastu porozuměli, nemusíte být expert na kryptoměny a blockchain. Hned v úvodu Ondřej vysvětlí, co pojmy DeFi a DEX znamenají. Následně jsme se bavili o tom, jak samotné arbitráže na decentralizovaných burzách probíhají. Probrali jsme také spoustu zajímavostí od rizik po nadějné trendy ze světa kryptoměn.

29. duben 2022 28:36

Financování dodavatelského řetězce s Janem Kotkem z Platební instituce Roger

Platební instituci Roger [https://www.roger.cz/], rychle rostoucí brněnský FinTech, již můžete znát z předchozí epizody našeho podcastu [https://www.ctit.cz/payments-s-ceo-platebni-instituce-roger-adamem-soukalem/], ve které jsme s jejich CEO Adamem Šoukalem rozebírali trendy v oblasti plateb. Hostem této epizody je Jan Kotek, který je product managerem produktu pro financování dodavatelského řetězce. Jak to celé funguje? Které společnosti tuto službu využívají a jak dlouho trvá její zavedení? To vše a další zajímavosti se dozvíte v této epizodě.

21. duben 2022 20:31

Chytrý faktoring faktur v logistice s CEO 4Trans Jaroslavem Tonem

K hostům našeho podcastu z řad zástupců úspěšných českých a slovenských FinTechů se připojil i Jaroslav Ton, který je CEO společnosti 4Trans [https://www.4trans.cz/]. Tento FinTech se zaměřuje na faktoring faktur především v oblasti logistiky. Proč si zvolili zrovna logistiku a jaká má tato oblast specifika? Probereme také to, jak funguje rizikový model společnosti používaný ke scoringu odběratelů. Jelikož se jedná o FinTech, tak nás také zajímalo, jakým způsobem technologie přispívají k tomu, aby byly služby rychlejší a co možná nejvíce online.