17. červenec 2022

Poslechněte si podcast: Chytilová mě naučila jiný přístup k filmu, říká režisérka Eva Toulová

Ač teprve třicátnice a kousek, filmová režisérka Eva Toulová má na svém kontě mnoho práce, poznala slávu a uznání na mezinárodním pódiu. Poznala i zdrcující kritiku. Obstála ve světě plném testosteronu. Adrenalinovou a rušnou práci režisérky kompenzuje soustředěnou a tichou tvorbou u malířského stojanu. Jak se její osobnost promítá do jejího díla, jak snáší kritiku a co ji při její tvorbě limituje?

23:58

Hovory

Vydává: Český rozhlas

Rozhovor s osobností, která má zajímavý osobní i profesní život a názory.

Web

Před dvěma dny 24:10

Polárník a dobrodruh Václav Pištora strávil na jižním pólu Nový rok a na cestě k němu Vánoce

V Hovorech prozradí, jaké to bylo a vysvětlí, proč by se chtěl do Antarktidy vrátit potřetí. Ptal se Vladimír Kroc.

Před třemi dny 24:01

Nevidomé děti mají rády hmatové vjemy, protože se rády věcí dotýkají prsty

Příjemné jsou pro ně chlupaté látky, které navozují pocit, že se dotýkají kožíšku beránka nebo medvěda. Ale milují i knížku, která jim prostřednictvím jejich hmatu plasticky ukáže, jak vypadá Mona Lisa nebo Poslední večeře od da Vinciho. Terezie Kochová se víc jak 30 let věnuje práci s nevidomými dětmi a říká, že i ony se chtějí učit hrou. Jako hosta do studia Hovorů si ji pozvala Tatiana Čabáková.

Před čtyřmi dny 23:52

Ruská agrese na Ukrajině posunula Kyjev k Bruselu - říká kriminolog a politický analytik Petr Pojman z neziskovky "Team4Ukraine"

V Hovorech ale prozradí, že válka sice Ukrajince mobilizovala, ale nevyřešila ani korupci, ani lobizmus. Připravil a moderuje David Šťáhlavský. 

Před pěti dny 24:00

Když člověk nejde za hranu, tak nemůže zažít dobrodružství, říká vytrvalec Zavoral

Aleš Zavoral patří k předním tuzemským vytrvalcům v jízdě na kole. Naposledy vyhrál před dvěma týdny závod nazvaný „Bike Nonstop US“. Za 18 dnů při něm ujel téměř šest tisíc kilometrů napříč Spojenými státy. V Hovorech prozradí, v čem je kouzlo podobných vytrvalostních závodů, které sportovci ujedou na kole za týden a nesportovci nikdy. Moderuje Petr Vizina.

Před šesti dny 23:03

Autor projektu Carboneg: Přebytečný uhlík z atmosféry musíme dostat do půdy, kde je ho nedostatek

Hostem Hovorů je autor projektu Carboneg Václav Kurel, který usiluje o regenerativní způsob hospodaření. „Udržitelné zemědělství dnes už nedává smysl. Už není co udržovat. Půda je v tak špatném stavu, že ji naopak potřebujeme regenerovat. Potřebujeme do ní vrátit život, a to tak, že nebudeme rozrušovat dům pro půdní houby a bakterie, ale budeme se jim snažit vytvořit takové podmínky, aby se jim v půdě dařilo,“ nastiňuje.

Před týdnem 23:55

Praha je můj osud. Zcela mě naplňuje, říká Bečková, místopředsedkyně Klubu Za starou Prahu

Hostem Hovorů je Kateřina Bečková, historička a místopředsedkyně Klubu Za starou Prahu. Je to žena, která doslova ztělesňuje svým profesním životem lásku k Praze a úsilí o zachování jejího jedinečného charismatu.

Před týdnem 23:35

Vzniká to beznadějí, říká o svém tvůrčím procesu umělec Pavel Brunclík

Obrazy. Takto jednoduše se jmenuje aktuální výstava Pavla Brunclíka v galerii Jiřího Trnky v Plzni. Brunclík je absolventem Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy a také vystudoval dokumentární tvorbu na FAMU. Živil se jako reklamní fotograf. Skoro 20 let se věnoval volné tvorbě, zejména krajině, portrétům a aktům. Nedávno vzal do ruky paletu a štětec. Střídavě žije v Praze a na jihu Francie.

Před týdnem 23:59

Ekonom Křeček: Nechci být hlásnou troubou vlády. Cítím se jako odborník, který řekne svůj názor

Je jedním z nejcitovanějších českých ekonomů současnosti. Štěpán Křeček od začátku tohoto roku vytvořil v českých médiích více jak 2200 mediálních výstupů a citací. Pět let pracuje na pozici hlavního ekonoma investiční společnosti BH Securities a jeho znalosti oceňuje i premiér Petr Fiala (ODS), u kterého působí jako ekonomický poradce.

Před týdnem 23:52

Toufar nebyl horlivým buřičem a osvoboditelem. Snažil se s režimem vycházet, popisuje kněz Beneš

„Nemusíme své cesty začínat rozmáchlými plány,“ zakončil kněz Petr Beneš své nedávné kázání v den 120. výročí narození faráře Josefa Toufara. Kázání pronesl v chrámu v Polné na Vysočině, odkud Toufar pocházel. Co znamená, že by se farář Toufar mohl stát blahoslaveným a jaký význam má jeho příběh pro společnost, která se většinově k církvi nehlásí?

Před týdnem 23:31

Hovory: Na Wall Street se na mě tehdy dívali s despektem, že jsem z východní Evropy, říká ekonomka Zychová

Když přišla Kateřina Zychová koncem 90. let na newyorskou Wall Street, hned dostala nálepku „Eastern Europe“. Všichni jí dávali jasně najevo, odkud je. To londýnská City je prý jinak naladěná a střední Evropa byla pro tamní byznysmeny vždy solidní součástí stategie investičních bank. Po letech se vrátila do České republiky a stočila svůj zájem k zemědělství. Je právě farmaření investiční jistotou budoucnosti? A proč zemědělský sektor stále neprošel výraznější transformací?