- Podcasty
- Český rozhlas - Komentáře a glosy

Poslechněte si podcast: Chyba systému: Habart: Víceletá gymnázia neplní svou funkci
Víceletá gymnázia vyvolávají bouřlivé diskuze už od svého vzniku. Zatímco podle jedněch otevírají cestu k rozvoji nadaných dětí, jiní upozorňují na to, že prohlubují nerovnosti ve vzdělávání. Podle Tomáše Habarta z Člověka v tísni byla za jejich obnovením touha navázat na prvorepublikovou tradici. „Už tenkrát zaznívala kritika: ‚Nedělejme to. Tam, kde se zavedly, se neosvědčily a ruší se.‘ Tak jsme je zavedli a od té doby se ta debata vede v podstatě kontinuálně,“ glosuje.
Český rozhlas - Komentáře a glosy
Nejnovější události očima novinářů a odborníků.
Názory a argumenty: Dušan Radovanovič: Zemřel „nejskromnější prezident“ Jose „Pepe“ Mujica
Ve věku 89 let zemřel bývalý uruguayský prezident Jose „Pepe“ Mujica. V českých médiích byl známý snad jen jako „nejchudší prezident“, ve skutečnosti ale patřil mezi nejinspirativnější lídry současného světa.
Názory a argumenty: Karel Barták: Výsledek prezidentských voleb bude mít větší dopad vzhledem k úloze Polska v Evropě
Prezident republiky nemá v Polsku valné pravomoci; je to do značné míry reprezentativní figura, asi tak, jako u nás. Za určitých okolností však význam tohoto úřadu významně posiluje a stává se symbolickým. Přesně takové okolnosti nastaly kolem nedělních voleb. Půjde v nich do značné míry o to, zda Polsku narostou křídla a bude hrát první ligu v evropské politice, nebo bude nadále kulhat kvůli domácím překážkám.
Názory a argumenty: Kamila Pešeková: Fico v Putinových stopách. Volá po míru, ale pokračuje ve válce
Na slovenského premiéra Roberta Fica vystřelil před rokem důchodce a způsobil mu těžká zranění, s následky kterých se politik potýká dodnes. Útok, který nemá ve slovenské historii obdoby, šokoval celou společnost. V pohnutých dnech loňského května se hodně spekulovalo, zda tato mimořádná událost povede ke zmírnění napětí ve společnosti, která byla už dlouho předtím rozdělena nejrůznějšími konflikty, hlavně nesmiřitelností vlády a opozice.
Názory a argumenty: Apolena Rychlíková: Maláčová se nejspíš rozhodla pohřbít Sociální demokracii
Do médií prosákla zajímavá spekulace. Podle serveru Aktuálně zvažuje Jana Maláčová scénář, podle kterého by mohla být lídryní kandidátky hnutí ANO v Karlovarském kraji. Teplé místečko na kandidátce by měl dostat i Lubomír Zaorálek, který spolu s Maláčovou tvoří nejviditelnější tváře současné skomírající, nebo možná už úplně mrtvé Sociální demokracie.
Názory a argumenty: Petr Honzejk: Nedůvěra ve volby klade otázku, zda vůbec může přežít demokracie
Předvolební šetření agentury STEM pro ministerstvo vnitra odhalilo, že se většina obyvatel Česka, konkrétně 54 procent, obává manipulace voleb ze strany současné vlády. Obecně se toto číslo hodnotí jako šokující a alarmující. A skutečně takové je, ale možná z jiných důvodů, než se většinově soudí.
Názory a argumenty: Týden očima Petra Schwarze: Úspěchy skutečné i neskutečné. I ty úplně maličké
Volby do Poslanecké sněmovny, tedy volby, při kterých budeme vybírat i novou vládu, se budou konat na začátku října, v pátek třetího a v sobotu čtvrtého. Na tento termín je vyhlásil prezident Pavel a premiér Fiala jeho rozhodnutí vzápětí spolupodepsal. A až tento verdikt vyjde ve Sbírce zákonů, začne oficiálně předvolební kampaň a politickým stranám a hnutím začne platit zákonný limit na to, kolik za ni mohou utratit.
Názory a argumenty: Libor Dvořák: První přímé jednání mezi Ruskem a Ukrajinou po více než třech letech
V tureckém Istanbulu začalo jednání delegací Ruska a Ukrajiny, informují agentury Reuters, AFP a TASS. Trvalo necele dvé hodiny, ale bylo to první přímé setkání zástupců válčících zemí od nezdařených rozhovorů na jaře 2022.
Názory a argumenty: Poslechněte si všechny sobotní komentáře s Petrem Schwarzem
První přímé jednání mezi Ruskem a Ukrajinou po více než třech letech. Nedůvěra ve volby klade otázku, zda vůbec může přežít demokracie. Maláčová se nejspíš rozhodla pohřbít sociální demokracii. Fico v Putinových stopách. Volá po míru, ale pokračuje ve válce. Výsledek prezidentských voleb bude mít větší dopad vzhledem k rostoucí úloze Polska v Evropě. Zemřel „nejskromnější prezident“ Jose „Pepe“ Mujica
Dvacet minut Radiožurnálu: Hřebecký: V Praze je málo škol a politici tam dlouhodobě selhávají
Střední školy přijaly 94 procent uchazečů, kteří se hlásili z devátých tříd. Je nabídka středoškolského vzdělání dostatečná? Proč jsou mezi jednotlivými kraji výrazné rozdíly v úspěšnosti? „Náš systém středního školství je decentralizovaný. Je tu čtrnáct krajů, čtrnáct různých veřejných zřizovatelů a struktura škol i jejich kapacity se velmi liší,“ podotýká Miroslav Hřebecký, ředitel neziskové organizace EDUin.
Názory a argumenty: Petr Fischer: Vymodlit si Dukovany aneb Slabá příprava na francouzský truc
Měla to být ozdoba pečlivé a odpovědné práce současné vlády, nakonec je z toho politický problém – a jen těžko se dá říct, kde přesně se stala chyba a kdo za to všechno může. Soudní pozastavení podpisu smlouvy o výstavbě jaderné elektrárny Dukovany II., které soud vykonal na základě stížnosti neúspěšného účastníka tendru, francouzské EdF, může celý projekt položit.