Host Radiožurnálu
9. červenec 2023

Poslechněte si podcast: Chůze naboso je skvělá. Nosit žabky je ale šílenství, upozorňuje lékař. Jak pečovat o nohy?

Péči o nohy se věnuje už 25 let. Co všechno řeší obor podologie? Jak se starat o nohy v létě? A v čem lidé nejvíce chybují? „Nejhorší je kůži nohou změkčit v teplé vodě a pak vzít kovovou rašpli. Lepší je o nohy pečovat nasucho a jednou za měsíc navštívit odborníka,“ radí prezident České podologické společnosti Jaroslav Fešar. Jak fungují nehtová rovnátka?

26:41

Host Radiožurnálu

Vydává: Český rozhlas

Pravidelné dopolední a večerní rozhovory s hosty, které nikde jinde neuslyšíte. Každý všední a sobotní večer přivítají moderátoři zajímavé hosty napříč profesemi i obory. Své dotazy pokládejte přes formulář.

Web

Před čtyřmi dny 28:55

Lidé mokřady vnímali jako líhniště komárů, přitom jde o obrovskou zásobárnu vody, říká ekoložka

„Uvádí se, že ve 20. století zaniklo 1,9 milionů kilometrů mokřadů po celém světě, to je 24 rozloh České republiky,“ upozorňuje Kateřina Berchová-Bímová z Katedry aplikované ekologie Fakulty životního prostředí ČZU, která se zabývá vlivem člověka na přírodu a na přírodě blízká společenstva. V rozhovoru s moderátorkou Patricií Strouhalovou mluvila nejenom o významu mokřadů, ale také o invazivních rostlinách nebo zelených střechách.

Před pěti dny 29:32

Děti potřebují především informaci, v čem jsou dobré, říká odborník. Jak se dělá dobrá škola?

Jak se dělá dobrá škola? Odpověď na zdánlivě jednoduchou otázku hledá dokumentární seriál České televize. Jeho spoluautorem je dramaturg, scenárista a publicista, spoluzakladatel informačního centra o vzdělávání EDUin Tomáš Feřtek. „V našich podmínkách není jedna správná cesta k dobré škola, to znamená, že cesty jsou různé,“ nastiňuje sdělení dokumentárního cyklu.

Před týdnem 26:04

„Trému mám i před uklízečkou opřenou o smeták.“ Připomeňte si Yvonne Přenosilovou

Boty proti lásce, Roň slzy nebo Mně se líbí Bob. V pondělí 11. září zemřela ve věku 76 let zpěvačka a moderátorka Yvonne Přenosilová. Připomeňte si ji v rozhovoru s Hankou Shánělovou z roku 2010.

Před týdnem 30:40

Kdybych poslouchal lékaře, neběhal, necvičil a nedělal nic, tak už dneska nechodím, tvrdí Arsov

Kadeřník Tomáš Arsov se narodil s vrozenou vývojovou vadou dolních končetin. Dnes pomáhá dětem a rodičům se stejnými potížemi jako patron spolu Achilleus a svůj příběh popsal v knize Když vlasy poslouchají. „Je to ortopedická vada, žádné psychické postižení. Nebylo mi příjemné se limitovat tím, že bych neměl nic dělat. Vždycky když mi v životě někdo řekne, že něco nemůžu, tak je to pro mě kopanec. Vždycky reaguji: ‚Hele, já vám ukážu, že to dokážu‘,“ říká kadeřník Arsov.

Před týdnem 24:04

Hudbu sice popisuje matematika s fyzikou. Je to ale umění, které přichází shůry, míní zpěvačka

V sedmnácti letech vyhrála hudební soutěžní festival Porta. Dnes mladá muzikantka, textařka, zpěvačka a skladatelka Tereza Balonová vydává svoje druhé autorské album Lampiony. „Stejnojmenná úvodní píseň pro mě shrnuje velké téma, které se na desce objevuje víckrát – naděje,“ říká tvůrkyně Bolonová, která mimo jiné studuje hudební výchovu na Pedagogické fakultě Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem.

Před 2 týdny 30:31

Dan Materna: Na vysněnou fotku jelena jsem čekal 12 let. Fotit klubko štěňat je oproti tomu hračka

Fotografku Veroniku Souralovou a fotografa Dana Maternu nespojuje pouze jejich povolání a soutěž Czech Press Photo, ale také láska ke psům. O životě zlatých retrívrů právě vydávají v pořadí již čtvrtou knížku. Jak vznikl nápad společně fotit a psát knihy o retrívrech? Kde se u nich vzala náklonnost k tomuto plemeni? A dokážou retrívři léčit?

Před 2 týdny 29:28

Včela je důležitější než med. I když jí pomáhá čmelák, je nejdůležitějším opylovačem, říkají včelaři

Včelařství Domovina na Vysočině provozují manželé Alena a Josef Kölblovi. Původně začínali s osmi úly, dnes jich mají na dvě stě. Kudy vedla cesta ke společnému koníčku? Jak jde práce skloubit s péčí o tři děti? Jaké nové metody včelaření používají? A proč úplně chybí lesní med?

Před 3 týdny 25:43

Chci se vypravit vlakem do Londýna, říká 11letý IT specialista a cestovatel. Rád opravuje počítače

V 11 letech cestuje sám bez rodičů a bez doprovodu, začal ale už v osmi letech. Rád se všude vydává sám a nejlíp se cítí, když se dívá ve vlaku z okna. Mladý IT specialista a cestovatel Dominik Petr by se chtěl vypravit do Londýna, ale nejdříve si na cestu musí našetřit. „Většinou mě lidé podpoří, ale rád pomůžu i zdarma,“ vypráví. Chtěl by se živit i cestováním?

Před 3 týdny 30:47

Baví mě hrát nové věci, ale texty musím vysedět, přiznává Marek Eben. S bratry vydává nové album

„Moje pozornost je rozdrobená na různých políčkách – Star Dance, Plovárna, divadlo, televizní projekty,“ říká moderátor, muzikant a herec Marek Eben, který ale nezapomíná na psaní textů a na kapelu Bratři Ebenové, která po devíti letech vydává nové album Co my víme. „Je to odraz covidové doby,“ říká Marek Eben.

20. srpen 2023 28:48

Expertka: Malé děti by se neměly při koupání dlouze louhovat. Esenciální olej je líheň alergenů

Tělová mléka, denní krémy, opalovací krémy, deodoranty – to všechno bychom měli během léta využívat. Než se ale kosmetika dostane od vývojářů na pulty prodejen, je to dlouhý a složitý proces. Značnou část tvoří expertní toxikologická analýza. „Obavu, že budete dlouhodobě něco používat a ono se to velice negativně podepíše na vašem zdraví, bych vyloučila. Samozřejmě do toho nemůžeme zahrnovat alergie,“ míní Lenka Průšová, formulátorka a hodnotitelka bezpečnosti kosmetiky.