Radioporadna
2. listopad 2023

Poslechněte si podcast: Chryzantémy jsou jedlé. Když si hodíte kvítek do čaje, bude se vám lépe přemýšlet

Japonci mají chryzantémy ve velké úctě. Je to podle nich dokonalá rostlina. Když prý chce někdo Japonce urazit, tak řekne: „Jsi chryzantéma s jedním odkvetlým lístkem!" U nás se tyto květiny zvané listopadky nosí na hřbitovy a jsou považované spíše jen za dušičkové kvítí.

16:34

Radioporadna

Vydává: Český rozhlas

Do rozhlasové poradny zveme hosty z nejrůznějších oborů.

Web

Včera 16:11

Adventní kalendář nemusíte kupovat. Ušijte si ho

Tvořivá švadlena Blanka Bednářová vyrábí ve Střemošicích pestré a výjimečné dárkové předměty z látky. Teď před Vánocemi frčí loutky andělů, čertů a dalších pohádkových bytostí. Dát takové loutce správný výraz, aby se s ní mohlo hrát divadlo, to je oříšek i pro zkušené švadleny.

Před dvěma dny 14:48

Králíka nebo morče jako mazlíka? Králík potřebuje běhat, morče nesnáší samotu

Každé zvíře potřebuje péči a vhodné podmínky pro chov. Ať už se rozhodnete chovat králíka, morče nebo křečka, vždy musíte vědět, co dané zvíře potřebuje. Králík, morče i křeček vyžadují dostatečně velkou klec. Králík navíc každodenní pohyb a morče nesnáší samotu.

Před čtyřmi dny 15:03

Za nemocnou dětskou duší bývá nesoulad v rodině. Dítě nutně potřebuje pevný bod

Proč je tolik dětí nešťastných se sklony k sebepoškozování a dětští psychologové mají obsazené termíny na několik měsíců dopředu? Zeptali jsme se rodinného terapeuta a ředitele organizace Semiramis Miroslava Zavadila.

Před týdnem 15:36

Hostitelská péče nabízí lepší zázemí pro děti z dětských domovů. Jak se stát hostitelem?

V České republice je přibližně sto padesát dětských domovů, dalších sto zařízení funguje v podobě výchovných a diagnostických ústavů. Je to nejvíc ve střední Evropě.

Před týdnem 16:34

Vyrobte si leštěnku nebo čistič na okna svépomocí. Je to rychlé a levné

Zdají se vám úklidové prostředky v obchodech čím dál dražší? Vyrobte si vlastní. Na čistič oken nebo leštěnku na nábytek budete potřebovat jen pár ingrediencí a za chvíli budete mít hotovo. Jak na to? Jednoduché recepty nám nabídla v Radioporadně Českého rozhlasu Pardubice autorka knihy Domácí soběstačnost Radka Svatošová.

Před týdnem 14:51

Desková hra posadí rodinu k jednomu stolu. Vyzkoušejte Karak nebo Kutnou Horu

Deskové hry v současné době prožívají boom. Jsou to v podstatě všechny hry, které se dají hrát na stole, včetně karet. Dnes můžete vybírat mezi stovkami titulů. Podle Jana Hellera z internetového obchodu Domov her se může desková hra stát skutečně dobrý prostředníkem komunikace mezi jednotlivými členy v rodině.

Před týdnem 01:15

Z čeho se vyrábí oranžové víno? A co znamená krášlení na kalech? Zasvěcuje vinař z Choltic

Vinaři z Čech i Moravy objevují novou odrůdu Souvignier Gris. Tato odrůda má tmavší slupku, ale vyrábí se z ní bílé víno. Pochází z Německa a vznikla křížením odrůd Cabernet Sauvignon a Bronner. Odrůdě Souvignier Gris přišel na chuť i malovinař z Choltic Miroslav Horák.

Před 2 týdny 14:51

Mrkev vysévají na podzim. A pole mají přes zimu zelené. Na Farmě Částkov hospodaří jinak

Na Farmě v Částkově na Chrudimsku sklízejí díky permakulturním postupům rok od roku šťavnatější „ovoce“. Simona Hrochová tam se svou rodinou hospodaří na čtyřech hektarech půdy. Na jednom a půl hektaru pěstuje ovoce a zeleninu. Svými výpěstky zásobuje zhruba devadesát rodin v blízkém okolí od jara do prosince. Stále kvalitnější plodiny se podle pěstitelky daří pěstovat díky novým postupům, které Simona Hrochová aktivně vyhledává nejen u nás, ale i v zahraničí.

Před 2 týdny 15:31

Peršanky jsou urozené kočky. Jejich srst se neobejde bez koupele

Perská kočka je starobylé plemeno, které je typické krátkým, širokým nosem a plochým obličejem. Dalším nepřehlédnutelným znakem je bohatá srst, která se musí velmi pečlivě udržovat. Barvu srsti můžete vybírat ze šedesáti odstínů.

Před 2 týdny 15:51

Pod tvrdou slupkou pylového zrnka se ukrývá přírodní multivitamín. Jak ho dostat do těla?

Pyl je blahodárná látka, která posiluje imunitní systém nejen včel, ale i lidí. Obsahuje velké množství bílkovin, aminokyselin, minerálů, vitaminů a enzymů. Působí jako prevence před nemocemi, uplatní se při léčení celkové vyčerpanosti organismu. Jak ale pylová zrnka dostat do těla a ještě si pochutnat?