30. květen 2022

Poslechněte si podcast: Chodit, kalit, tvořit. Spisovatel Patrik Linhart sepsal své zážitky z ukrajinského Lvova

Stráví-li dnes spisovatel delší čas v cizině na tvůrčím nebo pracovním pobytu, považuje se už takřka za samozřejmost, že o této své cestě podá nějakou zprávu. Severočeský literát a performer Patrik Linhart se v tomto ohledu vskutku činí – v nakladatelství Větrné mlýny mu vyšla již třetí podobně laděná kniha, nesoucí název Jazyk ve lví tlamě.

05:02

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

28. červen 2022 05:22

Sdružení Česká inspirace v Bruselu

Brusel je velmi kosmopolitním městem a každý z evropských národů tu má velmi početnou komunitu krajanů. Ta česká se potkává i díky uměleckým nadšencům. Na každoroční Rybově mši v provedení sboru Brusinky a orchestru Sinfonietta, na plese České inspirace nebo na velikonočních dětských dílničkách. Martin Luhan tentokrát mluvil se zástupci organizátorů – předsedkyně sdružení Česká inspirace Simony Pohlové se ptal, jaké byly jeho začátky.

Dnes 05:42

České centrum v Bruselu

Nadcházející takzvané České předsednictví Evropské Unii znamená samozřejmě velké pozdvižení pro celou českou komunitu v Bruselu. Ale jak se to projeví v kultuře? Jak se na druhou polovinu roku chystají oficiální instituce zastupující českou kulturu v Bruselu? Znamená pro ředitelku Českého centra Jitku Pánek-Jurkovou české předsednictví nějakou změnu?

Před čtyřmi dny 09:06

Kasárna Karlín jsou specifická tím, že tam je všechno! Pražské kulturní centrum slaví 5 let

Před pěti lety začali nadšenci z neziskové organizace Pražské centrum oživovat nevyužívaný areál Kasáren Karlín v centru Prahy. Unikátní prostor, který přeje kulturním a společenským aktivitám, přichystal k výročí speciální narozeninový program. Oslavy pěti let od otevření nových Kasáren Karlín můžete navštívit až do této neděle. Podrobnosti přidá Matěj Velek.

Před čtyřmi dny 05:28

Joko Tawada, japonská spisovatelka žijící v Berlíně

Jaké je žít, myslet a mluvit v několika jazycích? A co vlastně znamená – stát se autorkou? Jak se zdánlivě svobodná země podřídí totalitnímu řádu? A co má jazyk společného s hudbou?

Před pěti dny 04:41

Winterberg coby starostlivý manžel? Rudišův hrdina získává v novém příběhu další rozměr

Když loni na podzim vyšla česky Winterbergova poslední cesta, první německy psaný román Jaroslava Rudiše z roku 2019, dočkala se zaslouženého kladného přijetí – a to nejen kvůli zdařilému překladu Michaely Škultéty, která za něj byla nominována na Magnesii Literu. Významná ocenění – jak v Německu, tak u nás – přinesla i autorovi, a tak není divu, že se rozhodl titulního hrdinu své dosud nejúspěšnější prózy znovu oživit.

Před šesti dny 05:24

Gruzínská spisovatelka Nino Haratischwili

Jsou Evropané předurčeni k mnohojazyčnosti? A jak se vypráví dějiny okrajových zemí Evropy? Které hlasy by měly být víc slyšet a co nám pomáhají pochopit?

Před šesti dny 05:29

Izraelský spisovatel Etgar Keret

Na jaké nejbizarnější otázky kdy odpovídal? Mění se jeho humor s věkem? A jak se staví k politické i jiné korektnosti, zejména pokud její aplikace zasahuje do umění? Na to se izraelského povídkáře Etgara Kereta ptala amerikanistka Hana Ulmanová.

Před šesti dny 06:16

Belgická spisovatelka Margot Vanderstraeten

Její knihy nadchly i belgickou královnu Mathilde. Čím vším dokážou její vhledy do světa ortodoxních Židů v Belgii nadchnout i další čtenáře, proč je v nich důležité jídlo a jak těžké je proniknout do uzavřené komunity chasidských Židů, na to se spisovatelky Margot Vanderstraeten ptala amerikanistka Hana Ulmanová.

Před šesti dny 03:21

Polská spisovatelka Mira Marcinów

Jak spolu souvisí psaní a tělo? Dokáže zkušenost smrti blízkého člověka lépe zachytit esejistika, literatura faktu nebo umělecká literatura? Na to se polské spisovatelky Miry Marcinów autorky knihy Osiřelec ptala Anna Luňáková.

Před týdnem 09:10

ROZHOVOR: Italská spisovatelka Donatella di Pietrantonio

Proč jsou pro nás tak důležité rodinné vztahy? Jak nás definují? Jak nás predestinuje místo, z něhož pocházíme? O tom všem píše italská spisovatelka Donatella di Pietrantonio, která v rozhovoru prozrazuje, jak došla ke svému stylu a proč je podstatnější dojem z prostoru a situace, než samotný popis.