Výlety
Před 2 týdny

Poslechněte si podcast: Chloubou konického muzea řemesel je největší sekera České republiky. Měří přes šest metrů

V Konici v Olomouckém kraji stávala gotická tvrz ze 14. století, která byla později upravena na barokní zámek. Dnes v něm sídlí Muzeum řemesel, která mají na Konicku dlouhou tradici. Našli byste v něm i pozoruhodnou sbírku seker, kterou nechal správce zámku zapsat do České knihy rekordů. Největší kousky jsou přímo před muzeem, protože by se do něj nevešly. Jde o obrovskou sekeru a pilu.

03:08

Výlety

Vydává: Český rozhlas

Průvodce po nejzajímavějších místech Čech, Moravy a Slezska. Reportáže z hradů a zámků, tajemných, ale přístupných jeskyní a řady dalších cílů, které by neměly ujít vaší pozornosti.

Web

Dnes 03:27

Evropské baroko, antické umění i svět včel. Františkánský klášter v Hostinném je plný překvapení

Historie řádu františkánů, rodáků a významných osobností města ožívá v barokním areálu Františkánského kláštera v Hostinném v Krkonoších. Památkově chráněný areál je jedinou dochovanou památkou stavitele Wolfganga Dientzenhofera, jednoho z nejvýznamnějších architektů evropského baroka.

Včera 03:26

Kamenná vyhlídka u Votic představuje zábavnou formou geologické zajímavosti

Středočeské město Votice leží na okraji obrovského žulového tělesa. Okolí Votic je z geologického hlediska mimořádně bohaté a s trochou nadsázky by se dalo říct, že každý kopec je tu z jiné horniny. A ty představuje nově vzniklá Kamenná vyhlídka na vršku Na Hůrkách. Kromě krásného rozhledu je tam i venkovní geologická expozice. A děti ocení různé interaktivní zábavní prvky.

Před dvěma dny 03:25

Stezka údolím Lužnice vede od pramene Eleonory až k Bechyni. Patří mezi nejlepší turistické trasy

V zákrutu řeky Lužnice, která se obtáčí kolem historického centra jihočeského města Tábora, můžete ochutnat vodu z pramene, který se jmenuje Eleonora. Pramen vyvěral v údolí v dnešní čtvrti Čelkovice už ve středověku, protože zjevně souvisí s těžbou stříbra a stříbrnými doly, které jsou nedaleko od něj, ve čtvrti Horky. To je dobové zdrobnělé označení hor. A když se ve středověku řeklo „hory“, znamenalo to v dnešní terminologii doly.

Před třemi dny 03:30

Trabant na střeše a bunkr plný retro exponátů. Kryt v Brně je tajuplným výletem do minulosti

V centru Brna na Husově ulici stojí civilní protiletecký bunkr s označením 10-Z. A každý zájemce se do něj může přijít podívat. Kryt zaujme už na první pohled trabantem umístěným na střeše vstupní budovy a dává tušit, že v útrobách čeká návštěvníky retroexkurze do minulosti.

Před čtyřmi dny 03:03

Mattoniho muzeum v Nejdku představuje stovky předmětů, včetně vzácné medaile nebo kroniky

V Nejdku na Karlovarsku, v přízemí takzvané lékařské vily v Poštovní ulici, se nachází Mattoniho muzeum. Jak název napovídá, věnované je osobnosti Heinricha Mattoniho, úspěšného obchodníka se světoznámou minerální vodou. V expozici je k vidění přes čtyři sta lahví i vzácné kroniky a medaile.

Před pěti dny 03:28

Vila Primavesi je secesním klenotem v jinak barokní Olomouci. Stojí na někdejších hradbách

Nejslavnější olomoucká vila stojí v Univerzitní ulici na městských hradbách nedaleko jezuitského konviktu a kostela sv. Michala. Postavit si ji nechal v letech 1905 až 1906 zástupce významné podnikatelské rodiny Otto Primavesi. Honosné sídlo korespondovalo s duchem tehdejší kulturní scény ve Vídni.

Před šesti dny 03:00

Naučnou stezku v Moravských Budějovicích projdete s pomocí mobilní aplikace. Čekají vás i úkoly

Moderní technologie pozvolna pronikají i do turistiky, a tak pro vás máme jednu z prvních vlaštovek. Historii Moravských Budějovic na jihu Vysočiny teď nově představuje naučná stezka, kterou si můžete projít s pomocí mobilní aplikace.

Před týdnem 03:18

Půdní prostor muzea v Semilech je věnován tajemství řemesel našich předků

V Libereckém kraji leží na soutoku Jizery s Oleškou už od 14. století město Semily. První písemná zmínka o Semilech je z roku 1352 a týká se farního kostela. Mezi nejstarší zaměstnání místních obyvatel patřilo plátenictví a soukenictví. Nejen těmto řemeslům, ale také vybavení chalup, podkrkonošským krojům a životu našich předků na Semilsku je věnovaný půdní prostor Muzea a Pojizerské galerie Semily.

Před týdnem 02:25

Ve Spáleném Poříčí stojí Šťastná věž. Kromě výhledu do okolí nabízí i horolezeckou stěnu

Rozhledna s poetickým názvem Šťastná věž se tyčí nad Spáleným Poříčím na jihu Plzeňska. Místo nabízí jednak krásný rozhled po okolí z vrcholu rozhledny, jednak i rozmanité sportovní vyžití v podobě lezecké stěny a překážkové dráhy. Kromě toho je tu i dětský koutek a možnost občerstvení.

Před týdnem 03:30

Historická perla uprostřed krajiny poznamenané těžbou uhlí. To je zámek Fryštát v Karviné

Ačkoli je Karviná v Moravskoslezském kraji mnoha lidmi vnímána jen jako město paneláků a uhlí, stačí zajet do části zvané Fryštát a rázem se ocitnete v jiném světě. Náměstí dominuje empírový zámek se zajímavou historií.