Checkpoint

Seznam Zprávy

O aktuálním světovém dění s Jolanou Humpálovou, Evou Soukeníkovou a jejich kolegy ze zahraniční redakce. Každý čtvrtek na Seznam Zprávách a v podcastových aplikacích.

Web

Epizody

Před čtyřmi dny
Epizoda 7522:38

Němci chtějí nudného kandidáta. A to Olaf Scholz je, říká novinářka

Německo čekají na konci září důležité volby. Vzejde z nich nejen nový Bundestag, ale po dlouhých letech i kancléř. „Po šestnácti letech poprvé nevíme, kdo volby vyhraje,“ říká německá novinářka Cerstin Gammelinová.

Před týdnem
Epizoda 7422:50

Kodaň, mekka městské cyklistiky. „Za kola jsme protestovali,“ říká urbanista

Zeleň, čisté přístavy, cyklistika. Kodaň funguje jako vzor ideálního města pro lidi. „Prošla za poslední dekády zásadní proměnou. Z místa, v němž byste si nedokázala představit, že by se tu dalo žít,“ říká urbanista Morten Elle.

Před 2 týdny
Epizoda 7317:26

Kulisy se mění, ale člověk je všude stejný, říká chirurg z Lékařů bez hranic

Na Haiti pomáhal po jedné z nejničivějších živelních katastrof světa – po zemětřesení v roce 2010 se statisíci obětí. „Přijel jsem tam až po několika měsících, Haiti bylo zdevastované jako první den po pohromě,“ říká Tomáš Šebek.

Před 3 týdny
Epizoda 7216:18

Bydlení jako bouřlivé předvolební téma. Bude se v Berlíně vyvlastňovat?

Nejen Pražané mají problém s bydlením. Již mnoho let se s podobným fenoménem potýká sousední Německo. Berlíňané přišli s novou iniciativou - vyvlastnění bytů. O nedostupném bydlení v Berlíně je nová epizoda podcastu Checkpoint.

19. srpen 2021
Epizoda 7126:32

Pil jsem čaj s Tálibánem. Vyhrál válku, proč by se měl měnit? říká novinář

„Když mě zajali, řekli mi, že nejde o nic osobního. A vyměnili mě za své přátele, kteří byli v afghánských věznicích, nebo za tři miliony dolarů v hotovosti,“ vypráví v Checkpointu polský novinář Wojciech Jagielski o Tálibánu.

12. srpen 2021
Epizoda 7027:34

Na vedra a požáry bychom si neměli zvykat, ale bojovat proti nim, říká ekolog

Rozsáhlé požáry, záplavy a rekordní vedro sužují země napříč světem. Ačkoliv takových projevů extrémního počasí přibývá, podle ekologa Alexandera Ače bychom si na ně zvykat neměli.

5. srpen 2021
Epizoda 6926:47

Francouzi proti covid pasům: Svobodu a restaurace nám neberte!

Posledních několik týdnů Francouzi hlasitě ukazovali, že nechtějí povinné očkování nebo výhody a nevýhody s ním spojené. O protestech ale i dopadech v politické sféře v Checkpointu mluví reportér Českého rozhlasu Martin Balucha.

29. červenec 2021
Epizoda 6829:44

Reportéři z Tokia: Japonci dávají najevo, že olympiádu nechtěli

Olympiáda, kterou nikdo nechtěl. I tak by se daly popsat právě probíhající hry. V Checkpointu mluví o jejím zákulisí přímo z Tokia reportéři Seznam Zpráv Jaroslav Gavenda a David Neff.

22. červenec 2021
Epizoda 6721:39

Odposlechy Pegasus: Nemohli jsme používat své mobily ani počítače, říká novinářka o práci na kauze

Přes 50 tisíc telefonních čísel, která mohla být sledovaná, a nejméně deset států, jež za zadáním takového špehování stojí. A za tím vším spyware Pegasus, jehož zneužití napříč světem odhalil stejnojmenný projekt. Hostem Checkpointu je investigativní novinářka Pavla Holcová. Zakladatelka serveru Investigace.cz se do vyšetřování, jehož se celkem zúčastnilo 17 světových médií, sama zapojila.

14. červenec 2021
Epizoda 6632:19

Dětská pohřebiště, vraždy žen, chudoba. Kanada stojí na genocidě, míní kanadistka

Další a další objevy neoznačených hrobů. Většinovou veřejnost v Kanadě hrůzné nálezy šokují, domorodé obyvatele nikoliv. „Není to pro ně nic nového,“ říká kanadistka Denisa Krásná.