Mozaika
1. listopad 2023

Poslechněte si podcast: Chceme přilákat hlavně mladší generaci, říká nový ředitel Uměleckoprůmyslového musea Radim Vondráček

V čele Uměleckoprůmyslového musea dnes stanul nový ředitel – Radim Vondráček – dosavadní ředitel Jeho sbírek a výzkumu. Za svoji činnost spojenou nejen s Uměleckoprůmyslovým museem získal řadu ucenění a má také bohaté kurátorské zkušenosti. Odcházeníjí ředitelka Helena Königsmarková vedla muzeum přes 30 let. Na co bude Radim Vondráček navazovat a co ho čeká?

14:49

Mozaika

Vydává: Český rozhlas

Živě moderovaný proud kulturního zpravodajství a publicistiky.

Web

Včera 05:06

Inscenace Bitva o Hernaniho je v jistém slova smyslu i boj o Dejvické divadlo, říká režisér

Soubor pražského Dejvického divadla tvořila původně skupina čerstvých absolventů DAMU. I proto přizval režisér Jiří Havelka studenty ke spolupráci na svém nejnovějším počinu pro dejvickou scénu. Mladá krev a její ideály navíc hrají důležitou roli jak ve hře Victora Huga Hernani, tak v senzaci, kterou před dvěma sty lety její inscenování rozpoutalo. Havelkova Bitva o Hernaniho se ve své druhé premiéře rozhoří dnes.

Včera 13:44

Dva životy, jedna herečka. Kateřina Macháčková exceluje jako Goebbelsova sekretářka i doktorka Ruth

Dva odlišné životní osudy – Goebbelsova sekretářka a doktorka Ruth, slavná americká sexuální terapeutka – a také dvě mimořádné příležitosti pro herečku Kateřinu Macháčkovou. Obě inscenace s ní pro Divadlo v Řeznické připravil filmový režisér Radim Špaček.

Před třemi dny 03:55

Cena Antonína Dvořáka za rok 2023 byla udělena Panochovu kvartetu

Španělský sál Pražského hradu byl ve středu 29. listopadu dějištěm slavnostního koncertu 12 violoncellistů Berlínských filharmoniků, na kterém převzali Cenu Antonína Dvořáka za rok 2023 členové Panochova kvarteta. Rada akademiků se rozhodla ocenit toto kvarteto za více než padesát let působení na koncertních pódiích a v nahrávacích studiích. Jejich umělecká činnost napomohla zásadním způsobem k šíření dobrého jména české hudby ve světě a péči o odkaz Antonína Dvořáka.

Před čtyřmi dny 05:14

Sci-fi, nebo realita? Hologram na scéně Státní opery otevírá brány budoucnosti

Že nemůžete být v jeden okamžik na dvou různých místech najednou? Unikátní projekt pražského Národního divadla a Stuttgartského komorního orchestru vás přesvědčí o opaku. Pouze dnes večer můžete přihlížet baletu ve Státní opeře a zároveň koncertu v Baden-Badenu přenášenému technologií hologramu. Projekt Holo Harmonies zahrnuje také živou elektronickou hudbu i animaci.

Před pěti dny 10:19

Floex Ensemble zahraje v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně. Za bicí usedne robot Josef

Hudební cyklus Moderna kulturní platformy GOODGOOD představuje hudební skladatele moderny i neoklasické klasiky, a to v netradičních prostorách architektonické moderny. V úterý 12. prosince v rámci cyklu vystoupí v kostele Nejsvětějšího Srdce Páně na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze uskupení Floex Ensemble.

Před pěti dny 05:06

Čtyři hlasy a jedna mlčící tvář. Schauspielhaus Zürich přijíždí do Prahy s inscenací Puzení

Puzení – drama pro čtyři hlasy, které vyjadřují své tužby, zklamání a prohry, napsala v roce 1998 britská autorka Sarah Kane. Krátce nato spáchala sebevraždu. Na Nové scéně Národního divadla můžete v rámci Pražského divadelního festivalu německého jazyka ještě dnes vidět nastudování této hry progresivní scénou Schauspielhaus Zürich.

Před pěti dny 06:22

Co se stane, když obživnou loutky? Vánoční pohádka LouTkáček má premiéru ve Stavovském divadle

Jde o úpravu operního díla Paula Hidnemitha, v režii mima Radima Vizváryho. Inscenace je posledním jevištním operním projektem v cyklu Musica non grata, oživující umělecký odkaz skladatelů důležitých pro hudební život meziválečného Československa, kteří byli pronásledováni nebo jiným způsobem perzekvováni.

Před pěti dny 09:07

Švédská novinářka Clara Törnvall pitvá v knize Autistky vlastní diagnózu i ženy na spektru obecně

Takzvané vysokofunkční autisty nás popkultura učí vidět jako nerdy se zájmem o počítačové hry, vesmír nebo jízdní řády. Ale projevují se tak i ženy s touto diagnózou? Právě tím se v publikaci Autistky zabývá švédská novinářka Clara Törnvall. V češtině kniha vychází v překladu Petry Hesové.

Před pěti dny 08:44

Temné síly ve vile nad mořem. Poprvé vychází 100 let starý překlad hry polského mistra děsu

V literární historii získal přízvisko polský Edgan Allan Poe, ale jeho poetika je o něco avantgardnější. Čím je specifický styl Stefana Grabińského a jaký je 100 let starý český překlad jeho hry Vila nad mořem, který byl objeven až v současnosti?

Před šesti dny 11:47

Pět žen 50+, názory i těla se proměňují… Inscenace How is the Weather? je zkrátka o životě

V pondělí 4. prosince bude mít v pražském divadle Alfred ve dvoře premiéru inscenace nazvaná How is the Weather? Připravilo ji ženské mezinárodní uskupení Secondhand Women, které letos slaví už dvacet let své existence.