K věci ČRo Ostrava
26. září 2023

Poslechněte si podcast: Chceme navázat na rozvoj, který existence dolu Frenštát destabilizovala, říká starosta

Před 40 lety začala společnost OKD budovat nový černouhelný důl na největším nalezišti uhlí v republice. Důl Frenštát na okraji beskydské obce Trojanovice je dnes v likvidaci, aniž by zde byla zahájena těžba. Desítky let reálně hrozilo, že se z části CHKO Beskydy stane těžební revír. Je druhá polovina září 2023 a důl Frenštát se stává minulostí. Jaká bude budoucnost 25hektarového areálu bývalého dolu? O tom jsme hovořili se starostou Trojanovic Jiřím Novotným (Naše Beskydy).

17:38

K věci ČRo Ostrava

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory o aktuálním dění v Moravskoslezském kraji. Hosty jsou lidé, kteří ovlivňují veřejný život v kraji.

Web

Před třemi dny 19:19

Ostravské metro je koncept, že se cestující postaví na zastávku a vždycky něco pojede

Dopravní podnik Ostrava (DPO) prochází v posledních desetiletích výraznou modernizací. Vozy ostravské MHD změnily svoji barvu, městem projíždí desítky nových moderních tramvají Stadler a Škoda, obnovován je vozový park autobusů i trolejbusů. Jako první v zemi zavedla Ostrava i elektronické jízdenky a postupně jsou modernizovány zastávky. Hostem pořadu K věci je generální ředitel a předseda představenstva Dopravního podniku Ostrava Daniel Morys.

Před týdnem 15:51

K věci: Za lepším ovzduším posledních let stojí i počasí – větrné zimy a kratší topné sezóny

Celá desetiletí je Moravskoslezský kraj nechvalně proslulý špatnou kvalitou ovzduší. Ve srovnání s jinými regiony v Česku zaujímají oblasti Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka přední příčky v žebříčku znečištění ovzduší. Ovšem věci se mění. A jaká je situace dnes, o tom jsme hovořili s Blankou Krejčí, vedoucí oddělení kvality ovzduší Českého hydrometeorologického ústavu v Ostravě.

Před 2 týdny 20:20

Černá kostka bude soběstačná a provoz bude řídit umělá inteligence

O Černé kostce coby důstojném sídlu Moravskoslezské vědecké knihovny se mluví už dvě desetiletí. A teď to vypadá, že příští rok se skutečně začne stavět. K projektu podrobnosti řekl náměstek hejtmana Lukáš Curylo (KDU-ČSL), host pořadu K věci.

Před 3 týdny 19:25

Ostrava je krásná a má co nabídnout, říká manažerka Moravskoslezské centrály cestovního ruchu

Moravskoslezská centrála cestovního ruchu Moravian-Silesian Tourism zveřejnila výsledky návštěvnosti kraje za letošní třetí kvartál. Podle nich od začátku roku do konce října navštívilo a přespalo v hotelích a penzionech na severu Moravy a ve Slezsku téměř 850 tisíc turistů.

6. listopad 2023 14:23

Pomoc potravinové banky nejvíce potřebují matky samoživitelky a osamělí senioři

V sobotu 11. listopadu se uskuteční celonárodní potravinová sbírka. Jak konkrétně bude vypadat v Moravskoslezském kraji, které zboží je zde nejpotřebnější, komu je sbírka určena a jak je možné se do ní zapojit? O tom hovoří ředitelka ostravské potravinové banky Sabina Keprdová.

30. říjen 2023 17:02

Zaměstnanci mají strach a neví, co bude po novém roce, říká odborář z Liberty Ostrava

Situace v huti Liberty Ostrava v současné době doslova hýbe Ostravskem. Firma zaměstnává i se svými dceřinými společnostmi 6000 lidí a k tomu musíme přičíst dalších zhruba 20.000 pracovníků v návazných firmách a společnostech. To všechno jsou lidé, kteří cítí až existenční ohrožení.

23. říjen 2023 19:48

Vysokým školám chybí jistota při strategickém plánování, říká rektor Kopecký

Dlouhodobé podfinancování vysokého školství v Česku má negativní dopad na kvalitu výuky i výzkumu. Jak se s touto situací vypořádávají české univerzity? Jak složité je za dnešních podmínek udržet na univerzitách mladé perspektivní pracovníky? Pozvání do pořadu k Věci přijal rektor Ostravské univerzity Petr Kopecký.

16. říjen 2023 19:44

Že bychom museli omezovat péči, nám vyloženě nehrozí, říká náměstkyně pro personální věci nemocnice

Městská nemocnice Ostrava se stará o zdraví obyvatel města již 175 let. V jaké kondici je dnes? Daří se na Fifejdách obsazovat volná místa lékařů a zdravotníků? Jak je to s přesčasovými hodinami tamních lékařů? Hostem pořadu K věci je Kateřina Kyselá, náměstkyně pro personální věci a správu Městské nemocnice Ostrava.

9. říjen 2023 13:10

Z 95 procent jsou to občané Sýrie a míří do Německa. S plk. Jurokem o hraničních kontrolách

Česko zavedlo namátkové kontroly na hranici se Slovenskem. Jak kontroly probíhají a střeží se i zelená hranice? Jaký je osud nelegálních migrantů po zadržení? Odpoví Radomír Jurok, vedoucí odboru cizinecké policie krajského ředitelství Policie ČR.

2. říjen 2023 15:39

Bakalovy pozemky jsou nedopovídanou kapitolou po privatizaci OKD, říká redaktor serveru iROZHLAS.cz

Na 15 tisíc pozemků, především na Karvinsku a Ostravsku, patří skupině firem českého miliardáře Zdeňka Bakaly. Co to pro obce a kraj znamená? Jaká je spolupráce mezi městy, obcemi a vlastníkem pozemků? Odpovědi v pořadu K věci nabídne redaktor serveru iROZHLAS.cz Tomáš Pika, který se tématu věnuje.