Studio N
Epizoda 8719. prosinec 2019

Poslechněte si podcast: Chce nám Rusko upírat právo připomínat si oběti srpna 1968?

Ruská diplomacie se ohradila proti rozhodnutí českých zákonodárců zanést na seznam významných dnů Den památky obětí invaze v roce 1968. „Snaha Prahy znovu se vracet k událostem starým půl století s cílem zapojit je do současného politického kontextu, neochota otočit tuto stránku dějin, která kalí ovzduší rusko-českých vztahů, sotva napomohou úspěšnému průběhu dvoustranné spolupráce,“ napsalo ruské ministerstvo zahraničí. Co stojí za diplomatickým sporem, vysvětluje editor Michael Švec. A ještě jedno téma. V Praze 1 se rozpadá koalice. Uskupení My, co tady žijeme vypovědělo koaliční smlouvu a strany tak mají měsíc na to, aby krizi vyřešily. Lokální zpráva začíná mít zajímavé obrysy. Rozpad koalice přišli na jednání zastupitelstva podpořit vyhazovači. A primátor města mluví o hrozbě návratu mafiánských praktik. Situaci v Deníku N sleduje Prokop Vodrážka.  

15:02

Studio N

Vydává: Deník N

Podcast Deníku N. Investigativa, zásadní události a jízlivé poznámky s Filipem Titlbachem.

Web

Epizoda 948Dnes 01:29:46

Mrháme dětským potenciálem?

Střední školy letos zažívají očekávaný přetlak, jejich kapacity se přesto zvýšily jen málo a přijímací zkoušky provázela panika rodičů i testovaných dětí. Jak změnit systém a co pomůže k lepšímu vzdělání všech žáků? O tom s Markétou Boubínovou debatovali ministr školství Mikuláš Bek, předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová, ředitel CERMATu Miroslav Krejčí a analytik z PAQ Research Jan Zeman. Ve Studiu N vám přinášíme záznam debaty z Knihovny Václava Havla.

Epizoda 947Včera 19:32

O kosatkách, které už nás mají plné zuby

Nejen že kosatka Gladis útočí na proplouvající lodě, ale dokonce učí ostatní, aby to dělaly také. Agresivní chování kosatek je čím dál častější a z pyrenejského pobřeží se rozšiřuje i do dalších oblastí. Čím jsme je naštvali? Filip Titlbach se ptá Anity Mejzrové ze zahraniční redakce Deníku N.

Epizoda 946Před dvěma dny 32:37

Zkáza u Kachovské přehrady. Ruská agrese nemá limity

Mluví se o největším ruském teroristickém útoku v celé válce. Ukrajinci oznámili, že ruské okupační jednotky zničily hráz obří Kachovské přehrady. Pod vodou jsou stovky domů a humanitární dopady pocítí statisíce lidí. Co všechno o katastrofě víme? A jaký bude mít dopad na průběh války? Filip Titlbach se ptá reportéra Deníku N Jana Wirnitzera.

Epizoda 945Před třemi dny 23:23

Kam se řítí český státní rozpočet?

Konsolidační balíček, který v květnu představila vláda Petra Fialy, nebude na uzdravení veřejných financí stačit. Schodek rozpočtu je za prvních pět měsíců roku historicky vůbec nejvyšší a ministerstvo financí připouští, že úspory budou muset být větší, než se předpokládalo. Vláda plánuje šetřit třeba na státních zaměstnancích nebo vědě. Proč je český rozpočet v tak špatné kondici a co to znamená pro současnou vládu? Odpovídají ekonomický redaktor Jan Úšela a politická reportérka Kateřina Frouzová. 

Epizoda 944Před čtyřmi dny 33:00

Psst. Rusové ztrácejí nervy

Zatímco ruská propaganda informuje o rozsáhlé ukrajinské protiofenzivě, ukrajinští vojáci vzkazují s prstem na rtech okupantům jediné: Psst. Kdo vyhrává válku o nervy? Filip Titlbach se ptá Petry Procházkové a Jana Wirnitzera.

Epizoda 943Před týdnem 34:02

Elon Musk jako slon v informačním porcelánu

Hodnota Twitteru po půl roce působení Elona Muska klesla na třetinu. Podle dostupných dat na této síti rapidně roste počet dezinformací. A také se ukazuje, že jde Muskův Twitter na ruku autoritářským režimům. Co tím vším Musk sleduje? Vítek Svoboda mluví se zpravodajkou Deníku N ve Spojených státech Janou Ciglerovou.

Epizoda 942Před týdnem 33:06

Kdo tu bude soudit

Česko má nové ústavní soudce. Senát v tajném hlasování schválil nominace všech tří kandidátů Petra Pavla. Josef Baxa, Daniela Zemanová a Jan Wintr prošli hlasováním v horní komoře a dostali doporučení od pléna. Proč jejich zvolení provázely komplikace? A jakou roli budou zastávat? Filip Titlbach se ptá reportérky Deníku N Zdislavy Pokorné.

Epizoda 941Před týdnem 37:46

Kdy začneme válčit o vodu

Víkendové šarvátky na afghánsko-íránské hranici přinesly mrtvé, zraněné a velké vzrušení v Kábulu i Teheránu. Na vině je mimo jiné řeka Hilmand. Řeka, která je životně důležitá jak pro afghánské, tak pro íránské zemědělce. Bez její vody hrozí hladomor. Války o vodu jsou realitou v mnoha oblastech světa. Čeká podobný scénář i nás? Hostem Filipa Titlbacha ve Studiu N je politický geograf Michael Romancov.

Epizoda 940Před týdnem 46:03

Sedm podmínek míru podle Vladimira Putina

Moskva oznámila sedm požadavků pro nastolení míru na Ukrajině. Žádá, aby Ukrajina uznala ruštinu za státní jazyk, vzdala se snahy o vstup do Severoatlantické aliance i do Evropské unie. Kyjev už Moskvě odpověděl svými podmínkami. Jde Putinovi opravdu o mír? A jak by měla Ukrajina zareagovat? Vítek Svoboda mluví se zahraniční reportérkou Deníku N Petrou Procházkovou.

Epizoda 939Před týdnem 30:06

Turecko v pasti autoritáře. Proč zvítězil Erdogan?

Turecko zná jméno hlavy státu na příštích pět let. V těsném hlasování druhého kola vyhrál stávající prezident Erdogan, který je v Turecku u moci přes 20 let. Co má teď autoritářský vůdce v plánu? A jaký vliv to bude mít na tureckou společnost i mezinárodní politiku? Filip Titlbach mluví v podcastu s reportérkou Dominikou Píhovou, která sledovala volby přímo na místě.