1. leden 2022

Poslechněte si podcast: Charta 77 ji stála domov i manželství. A přece... Osudové ženy: Zdena Tominová

Portrét překladatelky, spisovatelky a disidentky, kterou statečnost, vytrvalost a schopnost stát si za dobrem dovedly až do exilu. Po desetiletích, které prožila ve Velké Británii, se do Prahy vrátila až krátce před svou smrtí.

28:15

Osudové ženy

Vydává: Český rozhlas

Populárně-naučný seriál připomíná výjimečné ženy našich zemí v dobových souvislostech a kontextu jejich života nebo tvorby. Součástí každého pořadu jsou i dobové zvukové materiály.

Web

Před šesti dny 27:21

Tragický příběh z pražské galerky. Osudové ženy: Tonka Šibenice

Tonka Šibenice se říkalo prostituce Antonii Havlové. Z luxusního salónu se dostala až na samé dno společnosti. Kdyby o ní kdysi slavný zuřivý reportér Egon Erwin Kisch nenapsal povídku, těžko by o ní někdo věděl. Její příběh přitom přitahuje umělce ještě dnes. V dokudramatu uslyšíte Jana Novotného, Růženu Merunkovou nebo Vasila Fridricha. Hovoří literární historik Radim Kopáč.

Před týdnem 24:09

Osudové ženy: Přitahovala jako magnet. Sama se ale cítila nechtěná. Osudové ženy: filmová Viktorka Libuše Geprtová

Za svůj herecký život ztvárnila desítky divadelních, televizních i filmových rolí. Do povědomí diváků se ale nejvíce zapsala jako bláznivá Viktorka. Její temperament, svéhlavost a přímočarost mnohé přitahovaly jako magnet. Jiní se jí naopak báli. Pocit nechtěnosti vnímala i uvnitř vlastní rodiny. V dokudramatu mimo jiné účinkují Jitka Smutná nebo Adéla Kubačáková. Osobní vzpomínky na umělkyni přidá spisovatelka Zuzana Maléřová.

Před 2 týdny 22:07

Osudové ženy: Helena Wilsonová: Fotila normalizační underground i severoamerické indiány

Talentovanou fotografku ovlivnil život v československém undergroundu na přelomu 60. a 70. let i manželství s Paulem Wilsonem, anglickým hudebníkem, členem legendární kapely The Plastic People of the Universe. V dokudramatu usylšíte Martinu Kolajovou nebo Otakara Brouska ml. Na umělkyni vzpomíná Petr Placák.

Před 3 týdny 27:10

Osudové ženy: Ema Destinnová: Byla i v protirakouském odboji. Obklopená davy ale zemřela doma osamělá, nepochopená

„Destiny“ znamená v angličtině osud nebo úděl. A Ema tak žila. Uznávali ji v cizině. Miloval ji císař Vilém II. i Caruso. Doma se k ní vděčně ale nechovali. A přes spoustu ctitelů lásku nepoznala. V dokudramatu si naši slavnou operní pěvkyni zahrála Sabina Remundová. Kromě ní uslyšíte i Igora Bareše, Terezu Richtrovou a Viktora Dvořáka. Život umělkyně přibližuje historička umění Michaela Košťálová.

9. červenec 2022 26:40

Od křídou pomalovaných chodníků ke světovým galeriím. Osudové ženy: Míla Doleželová

Dětství prožila mezi největšími prostějovskými vyděděnci, obklopena romskou komunitou. Barevné postavy, které křídou malovala na dlažební kostky a domy, ji pak provázely celý její výtvarný život. Stejně tak romská tematika. Se svým původním výrazným rukopisem se jí jako jedné z mála výtvarnic podařilo uspět nejenom doma, ale i ve světě. Obdivována byla hlavně v Mexiku. Ne nadarmo ji odborníci nazývají česká Frida Kahlo. Hostem pořadu byl výtvarný historik Radim Kopáč.

1. červenec 2022 25:06

Květoslava Neradová: Tajné přednášky, samizdat i rozšiřování Charty 77. Výslechům navzdory

Vysokoškolská pedagožka, znalkyně literatury i člověk, který uměl otevřeně a kriticky hodnotit dění kolem sebe. Studenti ji ale vyhledávali i pro její schopnost naslouchat. Tajné přednášky v jejím bytě však neunikly pozornosti StB. Ke spolupráci se navzdory opakovaným výslechům zlomit nenechala. Po roce 1989 začala spolupracovat s Českým rozhlasem. Zemřela v roce 2016 v nedožitých 83 letech. V dokudramatu účinkují Nina Rudišová, Ivana Uhlířová nebo teolog Martin Chadima.

25. červen 2022 28:05

Marie Rút Křížková: „V Boha nevěří, ale cítí se být Rút.“ I kvůli Ortenovi

Milovala poezii. Nejvíce ale propadla básnickému dílu Jiřího Ortena. Díky jejímu zaujetí, vytrvalosti a odvaze bylo jeho dílo vydáno v době, která tomu nepřála. Další její literární aktivity se týkaly terezínských dětí a představitelů katolického života. Básně ale psala i ona sama. Do historie vstoupila i jako signatářka a mluvčí Charty 77. Zemřela v prosinci 2020 v 84 letech. V dokudramatu uslyšíte Jana Řezáče, Martinu Preissovou nebo historika Tomáše Vilímka.

18. červen 2022 29:19

Jarmila Šuláková: Doma skromná a tichá žena, na pódiu dračice

Valašskou královnu lidové písně provázela hudba celý život. Během své spolupráce s Brněnským rozhlasovým orchestrem lidových nástrojů natočila přes osm set rozhlasových snímků. Jako pódiový extrovert ale byla nejšťastnější před svým publikem. Díky svému hlasu, temperamentu a pohybovému nadání dokázala vždy z koncertu udělat divokou lidovou zábavu. Zemřela v rodném Vsetíně v 87 letech. V dokudramatu účinkují Růžena Merunková, Klára Sedláčková a hudební redaktor Jan Rokyta ml.

11. červen 2022 24:42

Marina Cvětajevová: Dcera jí zemřela hlady. Manželství stálo život i ji

Ruská spisovatelka a básnířka prožila u nás údajně svá nejkrásnější léta. Taky proto Československu věnovala několik básní. Jinak byl její život ale plný přemetů i opravdových tragédií. Zažila časy, kdy neměla kam jít, kam se uchýlit. Asi se narodila ve špatné době... V dokudramatu uslyšíte například Evellyn Pacolákovou, Kajetána Písařovice a Růženu Merunkovou. Život a dílo básnířky přibližuje nakladatel Jiří Fiedor.

4. červen 2022 27:01

Tanečnice a badatelka Bíba Brodská: Milovala bridž, balet, zatuchlou vůni archivů... a Bróďu

Říkali jí Bíba. Navzdory vrozené vadě se aktivně věnovala tanci a tenisu. Talentovaná byla ale i v dalších směrech. Stála u zrodu české taneční historiografie. Díky jejímu badatelskému nadšení a úsilí vznikly kompletní dějiny tuzemského baletu. Dlouhá léta působila jako vysokoškolská profesorka. Jejím manželem byl Vlastimil Brodský. V dokudramatu ji ztvárnila Kristýna Frejová. Dále uslyšíte Růženu Merunkovou, Jana Zadražila nebo teatroložku Lucii Čepcovou.