26. květen 2022

Poslechněte si podcast: Chářovský park. To je malá oáza klidu v okrajové části Krnova

Rododendrony, azalky, kaliny i jasmín. Pokud se v těchto květnových dnech projdete Chářovským parkem v Krnově, nemine vás místy opojná vůně kvetoucích dřevin. Chářovský park je kulturní památkou a patří k nejhezčím a dendrologicky nejvýznamnějším parkům ve Slezsku.

12:07

Odpolední interview

Vydává: Český rozhlas

Rozhovory s osobnostmi známými i neznámými, které ale stojí za to poznat.

Web

Před dvěma dny 11:46

Co kus dřeva, to osobitý příběh. Tak ke své tvorbě přistupuje bohumínský řezbář Šimon Pohl

Dřevěné sochy, plastiky, šperky, ale také hudební nástroje, lavičky a nábytek. Umělecko-řemeslná práce Šimona Pohla má široký záběr a s jeho uměleckými díly i kousky městského mobiliáře se setkávají lidé den co den hned na několika místech v Bohumíně.

Před třemi dny 10:54

Fulnecké památky jsou srdci místního patriota Josefa Pavlíčka velmi blízké

Pokud budete chtít poznat památky ve Fulneku a blízkém okolí, může se stát, že se na komentovanou vycházku vydáte s Josefem Pavlíčkem. Aktivní pětasedmdesátník, fulnecký patriot s místní historií v malíčku a bojovník za záchranu památek.

Před šesti dny 09:36

Keramické sympozium v Ostravě propojuje ojedinělým způsobem průmysl a umění

V Ostravě vypalovali výtvarníci Keramického sympozia tento týden své plastiky. Ty budou později zdobit ostravský veřejný prostor.

Před týdnem 11:08

Hrozilo mu zřícení, teď je ze zámku v Štáblovicích pozoruhodný turistický cíl

Konkurovat nedalekému zámku v Hradci nad Moravicí sice nikdy v historii nemohl, ale i přesto je štáblovický zámek pozoruhodnou historickou památkou. Navíc mu důkladná a citlivá rekonstrukce vrátila zpět výstavní lesk venkovských šlechtických sídel, které dnes určitě stojí za návštěvu.

Před týdnem 09:58

SOS Kormidlo. O projektu tréninkového bydlení v Havířově

SOS Kormidlo. To je tréninkové bydlení pro mladé rodiny a osamělé matky s dětmi, které se nacházejí v obtížné životní situaci. Nově tuto službu nabízejí ohroženým rodinám SOS dětské vesničky v Havířově. Prozatím tam našly dočasný domov rodiny nebo maminky s malými dětmi ve čtyřech bytech.

Před týdnem 09:58

Novinář ve výslužbě Oliver Rotík nezahálí ani v léčebně a píše filmový námět

V Moravskoslezském kraji ho znají dobře kolegové z médií. Čtyřiasedmdesátiletý Oliver Rotík se po operaci sice ocitl v léčebně pro dlouhodobě nemocné, ale ani tam nezahálí a píše.

Před týdnem 12:35

Mezi dalekohledy v kopuli ostravského planetária

Planetárium Ostrava je součástí Hornicko-geologické fakulty Vysoké školy báňské - Technické univerzity Ostrava. Jeho nabídka nejrůznějších programů a vyžití umí zabavit děti i dospělé.

Před týdnem 10:32

Vojtěch Štrba je pedagogem volného času ve věznici Heřmanice

Věznice Ostravě-heřmanicích má své dřevomodelářské a šicí dílny. Co v nich vyrábějí ve svém volném čase odsouzení?

Před 2 týdny 11:02

Lov pašeráků jako melouch? Takhle nějak to má zoolog František Příbrský

Povolání - lovec pašeráků. To zní jako z nějkého dobrodružného filmu. S jedním takovým člověkem vás seznámíme. Pro upřesnění ale musíme říct, že lovení pašeráků je pro Františka Příbrského jen něco jako melouch. Ve skutečnosti působí jako terénní zoolog v Indonésii.

Před 2 týdny 08:44

Proč se Jindřichovu říkalo slepičí vesnice? I to vám prozradí v tamním muzeu

Muzeum v Jindřichově na Osoblažsku najdete v budově bývalé fary. Exponáty do něj shromáždili a od počátku se o něj starají místní senioři.